Jakub Mróz i dr Małgorzata Wójcik laureatami nagrody im. prof. Romana Czerneckiego
Z dumą informujemy, że student psychologii i naukowczyni z Uniwersytetu SWPS zostali uhonorowani Nagrodą im. prof. Romana Czerneckiego za najlepszą publikację specjalistyczną roku związaną z edukacją. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane badaczom, praktykom i publicystom, którzy piszą o problemach w polskich szkołach i proponują konstruktywne rozwiązania.
Najlepsza publikacja specjalistyczna roku poświęcona edukacji
Jakub Mróz, dr Małgorzata Wójcik i prof. Jacek Pyżalski z UAM otrzymali nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego za najlepszą publikację specjalistyczną roku 2023 z obszaru edukacji. Nagrodzony został artykuł „Bullying – prześladowanie rówieśnicze. Prawdy i mity na temat zjawiska”, opublikowany w periodyku „Dziecko Krzywdzone. Teoria, badania, praktyka”. To w szczególności wielki sukces naszego studenta, który był nie tylko pomysłodawcą, lecz także pierwszym autorem artykułu. Serdecznie gratulujemy!
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł oraz porcelanowe statuetki.
Artykuł skutecznie rozprawia się z mitami o bullyingu
Bullying w szkole jest zjawiskiem badanym od niemal 40 lat. Jest sporym problemem, którego według badań może doświadczać nawet blisko jedna trzecia dzieci i młodzieży na całym świecie. Badania wykazały, że poważne konsekwencje bullyingu sięgają dorosłości. Obejmują pogorszenie zdrowia somatycznego i psychicznego oraz funkcjonowania społecznego. W prewencji i skutecznej interwencji nie pomagają potoczne przekonania dotyczące tego zjawiska, dlatego postanowiliśmy zderzyć powszechne mity na temat bullyingu z dostępną wiedzą naukową. Zilustrowaliśmy nasze analizy przykładami rzeczywistych przypadków. Bardzo mnie cieszy, że nasz artykuł został doceniony, ponieważ, jak mawiał Kurt Lewin, „nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria”.
Autorzy publikacji
Pozostałe nagrodzone prace
Kategoria naukowa: dr Jacek Liwiński
- „The Impact of Compulsory Schooling on Hourly Wage: Evidence From the 1999 Education Reform in Poland” w „Evaluation Review”
Kategoria publicystyczna: Ewelina Burda
- „Pierwszy wrzesień bez szkoły” w „Tygodniku Powszechnym”
Nagroda specjalna: Maria Hawranek
- „Matematyka jest piękna i chcę to uczniom pokazywać. [Hawranek pyta, jak ratować szkołę]” na stronie OKO.press
- „Nie tylko biusty i penisy. Po co w szkole edukacja seksualna? [Hawranek pyta, jak ratować szkołę]” na stronie OKO.press
Zobacz listę wszystkich dotychczasowych laureatów Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego
Pasja, rzetelność i świeże spojrzenie
Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego otrzymują autorki i autorzy najlepszych artykułów z obszaru edukacji. Nagrodzane są teksty, które w nowatorski sposób odnoszą się do kwestii szczególnie istotnych dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Zwycięskie artykuły przyczyniają się do lepszego zrozumienia wyzwań edukacyjnych oraz znalezienia konstruktywnych rozwiązań problemów, z którymi mierzą się polskie szkoły. Nagrody przyznaje Fundacja EFC.
Dowiedz się więcej o Nagrodzie im. prof. Romana Czerneckiego
W tym roku odbyła się szósta edycja konkursu. Spośród 186 zgłoszonych prac aż 55 publikacji zostało poddanych podwójnej recenzji eksperckiej. W 2023 r. do Nagrody nominowanych zostało 21 osób.
Ceremonia wręczenia nagród i inspirujące dyskusje
Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 27 listopada o godz. 18.00 w Marzycielach i Rzemieślnikach przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.
Nim ogłoszono laureatów i laureatki, zorganizowano 10 stolików dyskusyjnych, przy których można było porozmawiać z kandydatami do Nagrody o tematach poruszanych w ich pracach. Rozmowy dotyczyły m.in. bullyingu, kanonu lektur szkolnych, potrzeby edukacji seksualnej w szkołach oraz wyzwań związanych z brakiem kadry nauczycielskiej.
Uroczystość poprowadzili Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC, oraz Mirosław Skrzypczyk, członek kapituły konkursu i nauczyciel w szkole średniej w Szczekocinach, którą po wojnie stworzył prof. Roman Czernecki – patron nagrody.
To już trzeci sukces dr Wójcik w konkursie o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego
Nasza naukowczyni otrzymała Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego za najlepszy artykuł naukowy roku 2021 w dziedzinie edukacji – tekst „»The Game of Bullying«: Shared Beliefs and Behavioral Labels in Bullying Among Middle Schoolers”, napisany wspólnie z psycholożką Marią Mondry z Uniwersytetu SWPS.
Ponadto w 2019 r. dr Wójcik uzyskała wyróżnienie za pracę „The parallel culture of bullying in Polish secondary schools: A grounded theory study”.