Nagroda specjalna STGU dla wykładowcy School of Form
Z dumą informujemy, że Honza Zamojski, wykładowca School of Form Uniwersytetu SWPS, znalazł się wśród laureatów nagrody specjalnej Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, zajmującego się komunikacją wizualną i projektowaniem graficznym, za najlepszy projekt roku. Projektant z naszej uczelni otrzymał nagrodę w kategorii „Forma” za książkę „Rise and Fall of the Middleman” oraz nagrodę specjalną za całokształt twórczości.
O konkursie
Projekt Roku to inicjatywa, która od samego początku wykracza poza standardową ocenę estetyczną. Powołany do życia w 2010 r., aż do dziś stawia sobie za cel nie tylko nagradzanie wyróżniających się projektów graficznych, ale także głębszą refleksję nad funkcjami designu oraz jego społeczną odpowiedzialnością. Konkurs promuje wartości bliskie Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), które od lat angażuje się w obronę niezależności twórczej, promocję profesjonalizmu w dziedzinie projektowania i wspieranie wielu inicjatyw prospołecznych. Jury konkursu nie ogranicza się jedynie do wyłaniania najbardziej przełomowych realizacji, lecz stara się spojrzeć na nie w szerszym kontekście i rozpatrywać się na wielu płaszczyznach.
Dowiedz się więcej o konkursie
Middleman doceniony przez jury
Honza Zamojski otrzymał nagrodę w kategorii „Forma” za wyjątkowy projekt książki pt. „Rise and Fall of the Middleman”. Jest to jego 16. autorska publikacja, w której odpowiada zarówno za tekst, jak i za projekt graficzny, ilustracje oraz projekt fontu.
Kim jest tytułowy bohater książki? Middleman, czyli po polsku Pośrednik, to postać o wielu obliczach. Czasami pełni rolę obserwatora, badając związki między światem zamkniętym w ramach książki i architektoniczną przestrzenią wystawy. Innym razem staje się aktywnym twórcą, który poprzez swoją twórczość pośredniczy między światem idei a materialnym. Pod postacią uproszczonej marionetki Middleman jest narażony na działanie różnorodnych sił. Uważny czytelnik zauważy, że im dalej od środka (ang. middle) ekspozycji, tym jaśniej i bardziej szczegółowo przedstawione jest jego otoczenie. Narracja się rozkręca, a Middleman stara się ją scalać i trzymając pękający w szwach świat.
Można powiedzieć, że w tej książce zawierają się wszystkie aspekty tego, co robię jako artysta i jako projektant książek. Książka rozwija idee, które stanowiły fundament jednej z moich wystaw pt. „Middleman” w Lublanie. Poprzez szereg ilustracji oraz lustrzane odzwierciedlenie narracji i tekstu, czytelnik zapoznaje się z historią wzlotu i upadku głównego bohatera(ów) – tytułowego Middlemana. Całość treści została przygotowana specjalnie pod kątem książki i możliwości fontu, proporcji stron, ilości wersów na stronie, szerokości łamu itd. Z kolei ilustracje istnieją tylko i wyłącznie w tej książce, nie stanowiąc osobnych dzieł sztuki. Od strony formalnej obiekt składa się z trzech elementów: książki, modelu Middlemana wykonanego z kartonu i gotowego do własnoręcznego skręcenia oraz etui. Wyzwaniem produkcyjnym było przygotowanie modelu w taki sposób, aby zachować proporcje „ludzika” z książki, a jednocześnie wyjść z nim poza strony samej książki, umożliwiając czytelnikom zbudowanie własnego „pośrednika”.
Książka „Rise and Fall of the Middleman” ukazała się nakładem Wydawnictwa NERO.
Symbolizm i minimalizm: twórczość Honzy Zamojskiego
Twórczość Honzy Zamojskiego cechuje niepowtarzalny styl. Porusza problemy percepcji świata i relacji między jednostką a otaczającym ją światem. Jego minimalistyczne formy są pełne znaczących symboli, abstrakcyjnych kompozycji oraz przedstawień figuratywnych, które tworzą swój własny język wizualny, posługujący się specyficznymi regułami gramatycznymi i strukturą. Pomimo że elementy te na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zupełnie różnorodne, łączy je wspólna cecha prostoty i subtelne poczucie humoru autora. Za całokształt swojej twórczości Honza Zamojski otrzymał także nagrodę specjalną, poza kategoriami, która jest przyznawana decyzją jury.
Zgłoszony przez Zamojskiego projekt skłonił nas do rozmowy o Honzie w ogóle. Wynikła z niej potrzeba, aby zająć się nie tylko zgłoszonym przez niego projektem, ale uhonorować osobnym wyróżnieniem za całokształt jego artystycznej i projektowej pracy, którą od lat uprawia, oraz za to, że stworzył własny, unikalny i rozpoznawalny styl, który niczego nie udaje i z każdym nowym projektem coś wnosi.
Serdecznie gratulujemy!