Badaczka z USWPS finalistką 24. edycji Nagród Naukowych „Polityki”
Z ogromną dumą ogłaszamy, że dr Justyna Kajta z Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS znalazła się wśród piętnastki finalistów 24. edycji Nagród Naukowych „Polityki”. To stypendia przyznawane od 2001 r. na badania utalentowanych młodych naukowców przez Fundację Tygodnika „Polityka”.
Wartościowy wzór kariery naukowej
„Pełni ciekawości i pasji. Młodzi, ale już w swoich dziedzinach wybitni” – tak redaktor Katarzyna Czarnecka na łamach tygodnika „Polityka” określa tegorocznych finalistów 24. edycji Nagród Naukowych „Polityki”. Wśród badaczy i badaczek, których zdecydowała się wyróżnić Fundacja Tygodnika „Polityka”, znalazła się naukowczyni z Uniwersytetu SWPS – dr Justyna Kajta, socjolożka ruchów społecznych, która bada m.in. biograficzne doświadczenia różnic i awansów klasowych.
Serdecznie gratulujemy!
Znalezienie się wśród finalistek i finalistów Nagród Naukowych „Polityki” jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Cieszę się, że moja działalność naukowo-badawcza została doceniona, a zainteresowania badawcze uznane za ważne. Ocenie Kapituły podlega cały dotychczasowy dorobek naukowy, w tym publikacje, projekty badawcze, działalność popularyzatorska, ale szczególnie ważne jest wskazanie osiągnięcia, które w ostatnim czasie stanowiło „kamień milowy w życiu zawodowym”. W moim przypadku było to otrzymanie grantu Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu „RaM-CLASS. Reprodukcja i mobilność klasowa – doświadczenia biograficzne w polach akademii, sztuki i biznesu”. Projekt koncentruje się na badaniu doświadczeń biograficznych osób pracujących w tych samych polach zawodowych (akademickim, artystycznym i biznesowym), ale mających różne pochodzenie klasowe. Dodatkowo wraz z moim zespołem analizujemy dyskurs na temat klas społecznych w polskich tygodnikach na przestrzeni lat 1992–2023 – czy o klasach się pisze, a jeśli tak, to o jakich i jak. Mam nadzieję, że dzięki projektowi uda nam się wzmocnić socjologiczną refleksję poświęconą znaczeniu klasy i świadomości klasowej w Polsce oraz dorzucić swoją cegiełkę do zrozumienia procesów społecznych dziejących się tutaj po 1989 r.
Wybitna socjolożka z Uniwersytetu SWPS
Zobacz biogram dr Justyny Kajty
Przeczytaj artykuł o dr Justynie Kajcie na stronie „Polityki”
Nagrody Naukowe „Polityki” – wspieranie potencjału polskiej nauki
Fundacja Tygodnika „Polityka” od 2001 r. prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!”. Od 2011 r. funkcjonuje on pod nazwą Nagrody Naukowe. Poprzez akcję prowadzoną na łamach „Polityki” promowane są siągnięcia naukowe młodych ludzi nauki w Polsce. Wyróżnione przez Kapitułę zostają osoby, które w ostatnim czasie osiągnęły kamień milowy w życiu zawodowym, taki jak awans akademicki, książka, ważny artykuł naukowy, przełomowe badania, zbudowanie zespołu czy objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej.
Nagroda Naukowa „Polityki” już od 24 lat jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród dla badaczek i badaczy na wczesnym etapie kariery. To dowód uznania dla dotychczasowych osiągnięć naukowych ze strony kapituły, w skład której wchodzą wybitni specjaliści i specjalistki we wszystkich dziedzinach nauki. Zarazem to też ogromna zachęta, a czasem i trampolina do kolejnych projektów, badań i współprac, bo nagroda ta stanowi unikalną okazję do promocji własnych odkryć, obszaru badawczego i wiedzy naukowej w ogóle. Jako laureatka nagrody z roku 2009 cieszę się ogromnie, że kolejna osoba z naszej społeczności akademickiej dołączyła do grona wyróżnionych. Doktor Justynie Kajcie życzę wielu kolejnych sukcesów w badaniach i dzieleniu się swoją wiedzą ze światem.
W ramach corocznej edycji konkursu Kapituła wyłania 15 finalistów w 5 kategoriach nauk: humanistycznych, społecznych, ścisłych, o życiu oraz technicznych.
Zobacz listę laureatów i finalistów 24. edycji Nagród Naukowych „Polityki”
Świętowanie sukcesu podczas gali Nagród Naukowych
20 października odbyła się gala wręczenia Nagród Naukowych w redakcji tygodnika „Polityka”. Finalistki i finaliści otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5 tys. zł, zaś piątka laureatów – stypendia w wysokości 15 tys. zł.