Prace studentek i absolwenta Katedry Grafiki USWPS nominowane do nagrody Projekt Roku 2023/24 w konkursie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej
Trzy wyjątkowe projekty – autorstwa dwóch obecnych studentek oraz absolwenta Katedry Grafiki USWPS – zostały nominowane do nagrody Projekt Roku 2023/24 w konkursie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Talia kart „Skat. Legendy Śląskie” Moniki Pluszczak oraz instalacja interaktywna „Akceptuje ciasteczka” Jakuba Russaka zostały nominowane w kategorii Świeża krew, natomiast projekt „Patrzę Ci na ręce – Natura” Katarzyny Szmorąg zdobył nominację w kategorii Projektowanie zrównoważone.
Najlepsze projekty odpowiedzialne społecznie
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej co roku analizuje i wyróżnia najbardziej przełomowe projekty twórców grafiki użytkowej w Polsce. Konkurs Projekt Roku to pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który wykracza poza ocenę estetyczną prac, poddając refleksji także funkcje dizajnu oraz odpowiedzialność społeczną twórców.
Projekt Roku nie chce podejmować się jedynie estetycznej oceny projektów. Zależy nam aby w procesie pozyskiwania projektów, które są następnie dyskutowane na obradach jury dostrzeżony został szerszy kontekst ich powstania oraz zdiagnozowane zostały tendencje w kategorii, jaką jest grafika użytkowa.
W tegorocznym zestawieniu projektów nominowanych do nagrody znalazły się dwie prace studentek oraz jedna praca absolwenta wrocławskiej Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS.
Laureatów konkursu poznamy natomiast 5 października 2024 r. podczas uroczystej gali.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym osobom z naszej społeczności!
Poznaj projekty nominowane do nagrody STGU:
Skat. Legendy Śląskie
Autorką projektu jest Monika Pluszczak. Projekt jest pracą dyplomową na kierunku grafika Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu (pod kierunkiem dr. Marcina Wysockiego). W skład pracy wchodzą: talia 33 kart, książeczka zawierająca opis 16 legend, cyfrowa instrukcja reguł gry w skata w formacie PDF zawarta w kodzie QR, dwuczęściowe pudełko.
Projekt ten powstał z myślą o zagłębieniu się w kulturę i tożsamość lokalną regionu Górnego Śląska. Autorka pragnęła, aby zaprojektowana przez nią talia kart do śląskiego skata pomogła poszerzyć wiedzę o jej regionie pochodzenia.
Każda karta figury przedstawia postać jednej z szesnastu legend, zachęcając użytkownika do zapoznania się z opowieścią oraz odszukania jej charakterystycznych elementów na kartach. „Elementy, które muszą pozostać niezmienne pomógł mi odkryć pan Jerzy - profesjonalny skacista, który od 40 lat aktywnie uczestniczy w turniejach skatowych. Dzięki temu niniejsza talia jest funkcjonalna” – deklaruje autorka projektu.
Czytaj cały opis na stronie konkursu
Patrzę Ci na ręce – Natura
Autorką projektu jest Katarzyna Szmorąg. Projekt jest pracą dyplomową na kierunku grafika Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu (pod kierunkiem dr. hab. Michała Jakubowicza, prof. USWPS). Węglowa instalacja stanowi formę zaproszenia do zmiany naszych dotychczasowych relacji z technologią i pobudzenia świadomości, dającą nadzieję na osiągnięcie stanu harmonii pomiędzy dobrostanem człowieka i środowiska naturalnego a dalszym rozwojem gospodarczym.
Autorka pracy zobrazowała najpopularniejsze codzienne działania w internecie, obejmujące wysyłkę maili, wyszukiwanie haseł oraz streaming wideo. Każda z tych czynności pozostawia po sobie ślad – instalacja pokazuje, jak bardzo jest on znaczący.
Czytaj cały opis na stronie konkursu
Akceptuje ciasteczka
Autorem projektu jest Jakub Russak. Projekt jest pracą dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; autor jest także absolwentem Katedry Grafiki USWPS.
Projekt stara się sprowokować pytania o to, jakie informacje zostawiają po sobie użytkownicy mediów społecznościowych i co algorytm może wywnioskować za pomocą tych informacji na temat ich właścicieli. Powołując się na tezę dr. Michała Kosińskiego, tylko 10 facebookowych „lajków” wystarczy, aby algorytm poznał kogoś niemal tak dobrze, jak bliski przyjaciel. Projekt stara się w nieprofesjonalny sposób odwzorować tę tezę, przedstawiając ją w formie interaktywnego doświadczenia.
Czytaj cały opis na stronie konkursu
Grafika na Uniwersytecie SWPS – studia dla kreatywnych
Grafikę na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu na tle oferty innych uczelni wyróżnia kompleksowe podejście do projektowania graficznego. Nasze studia łączą techniczną wiedzę na temat kompozycji, layoutu, typografii, zarządzania kolorem i technik wizualizacji z pogłębioną wiedzą o komunikacji społecznej, psychologii i psychofizjologii widzenia.
Studiując grafikę na Uniwersytecie SWPS, będziesz pracować w interdyscyplinarnym zespole, zarządzać zespołem projektowym, współpracować z klientami i występować publicznie. Nabędziesz praktyczne umiejętności w połączeniu z analitycznym i syntetycznym myśleniem.
Pracujemy na najlepszym oprogramowaniu: Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign, After Effects, Premiere Pro, Lightroom, Fontlab Studio, Adobe XD, Figma, Axure, Blender, Substance 3D, Adobe Dimension. Nasi studenci dostają licencję na wybrane aplikacje Affinity.
Umiejętności kandydatów weryfikujemy poprzez portfolio – sprawdzamy ich umiejętności warsztatowe, wrażliwość estetyczną i kompetencje projektowe.
Grafika
stacjonarne, niestacjonarneZobacz naszą ofertę studiów graficznych
Zobacz stronę Katedry Grafiki