Doktor Justyna Górowska wybrana do programu rezydencji Studiotopia
Doktor Justyna Górowska z Wydziału Interdyscyplinarnego w Krakowie Uniwersytetu SWPS weźmie udział w drugiej edycji międzynarodowego programu rezydencji Studiotopia. Inicjatywa ta łączy w pary obiecujących artystów i doświadczonych naukowców. Ich zadaniem jest znalezienie rozwiązań palących problemów ekologicznych. Tematem rezydencji dr Górowskiej będzie koszt środowiskowy przechowywania danych.
Studiotopia – gdzie sztuka spotyka naukę
W drugą edycję programu Studiotopia włączyło się 11 europejskich instytucji kulturalnych i naukowych, odpowiedzialnych za organizację rezydencji artystyczno-badawczych. Głównym osią tematyczną jest pojęcie Symbiocenu, stworzone przez ekofilozofa, prof. Glenna Albrechta. To koncepcja, która zakłada harmonijne współistnienie człowieka i ekosystemów Ziemi. W ramach programu artyści i naukowcy, reprezentujący różne dziedziny sztuki i nauki, będą pracować w parach nad interdyscyplinarnymi projektami, które mają rzucić nowe światło na najpilniejsze globalne wyzwania klimatyczne.
Nowe perspektywy zrównoważonego rozwoju cyfrowego
Jedną z coraz poważniejszych kwestii jest globalny cyfrowy ślad środowiskowy. Chodzi o znaczną konsumpcję energii i emisję dwutlenku węgla, które związane są z produkcją, przechowywaniem i transmisją danych cyfrowych, a także o odpady elektroniczne, którymi stają się nasze przestarzałe urządzenia.
Podczas rocznej rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, dr Justyna Górowska będzie zajmować się tematem wpływu centrów danych na środowisko naturalne. Jej partnerem będzie dr Thomas Heinis, ekspert w obszarze systemów zarządzania danymi z Imperial College London. Wspólnie będą pracować nad zapisywaniem danych w DNA.
Poznaj dr Justynę Górowską
Performerka i artystka intermedialna specjalizująca się w interdyscyplinarnych projektach łączących sztukę, technologię i aktywizm społeczny. W swojej twórczości wykorzystuje technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR i VR). Poprzez swoje artystyczne działania pod pseudonimem WetMeWild stara się rzucać światło na problemy środowiskowe. Jest kuratorką Blue Humanities Archive – platformy internetowej łączącej sztukę z edukacją ekologiczną na temat wody. Jej prace były wystawiane w Berlinie, Dżakarcie, Warszawie i Nowym Jorku. Wykłada na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz na Wydziale Interdyscyplinarnym w Krakowie Uniwersytetu SWPS. Przeczytaj pełny biogram