W jaki sposób przywództwo, transgresje i demokracja wpływają na siebie nawzajem?
Procesy demokratyczne w społeczeństwach mogą być wzmacniane lub osłabiane na różne sposoby. Dużą rolę odgrywają w tym mechanizmie przywódcy, którzy podejmując działania transgresyjne o charakterze konstruktywnym lub destruktywnym, mogą kwestionować obowiązujący system. Zagadnieniom tym poświęcona jest nowa publikacja dr. Włodzimierza Świątka, wykładowcy na kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS, która trafi do księgarń 25 marca 2022 r.
Mit przywództwa
Książka „Przywództwo. Transgresje. Demokracja” to interdyscyplinarne studium z pogranicza nauki i kultury. Autor łączy w swoich rozważaniach wiedzę m.in. z psychologii i antropologii przywództwa, zarządzania organizacją, antropologii teatru, filmoznawstwa, historii literatury oraz socjologii.
Dr Włodzimierz Świątek wiele miejsca w swojej książce poświęca mitowi przywództwa, który może zaszkodzić nie tylko samemu liderowi, ale też tym, którzy za nim podążają. Z uwagą analizuje także działania młodych autorytetów, przedsiębiorców i innowatorów z najmłodszych pokoleń. To oni będą decydować o kształcie życia społecznego, kulturowego i gospodarczego.
Swoim czytelnikom autor stawia pytania:
- Czy demokracja obroni swoje ideały i zasady?
- Jaki model demokracji zwycięży i czy zostanie zaakceptowany przez światową społeczność?
- Jakie konsekwencje niosą ze sobą zagrożenia dla procesów demokratycznych?
- Czy generacja młodych liderów będzie chciała kontynuować projekt demokracji, czy może zdecyduje się na stworzenie całkowicie nowego systemu ustrojowego?
Publikacja nie daje na nie konkretnej odpowiedzi, ale ma być zachętą dla czytelników do aktywnego udziału w debacie na temat roli demokracji i przywództwa we współczesnym świecie.
Książka „Przywództwo. Transgresje. Demokracja” ukaże się nakładem wydawnictwa Poltext. Będzie dostępna w sprzedaży od 25 marca.
O autorze
Psycholog biznesu, trener prowadzący projekty szkoleniowe, facylitator i coach. Wykładowca i ekspert na kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS oraz wykładowca w programach MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Współtwórca projektu rozwojowo-badawczego Leadership LAB, w ramach którego prowadzi badania nad przywództwem w modelu Acts of Leadership. Współzałożyciel międzynarodowej grupy eksperckiej Leadership for Future Think Tank, która skupia naukowców i praktyków zajmujących się różnymi aspektami przywództwa. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii zmiany osobistej, efektywnej pracy zespołowej, przywództwa oraz seminarium licencjackie dla studentów kierunku zarządzanie i przywództwo.