Trzy nowe tomy „Komentarza do Konstytucji RP”
Nakładem wydawnictwa Difin ukazały się nowe publikacje prawnicze badaczy z Uniwersytetu SWPS: prof. dr. hab. Huberta Izdebskiego, prof. Iwony Sierpowskiej i prof. Dariusza Jagiełło. Zawierają komentarze do ośmiu artykułów Konstytucji RP, dotyczących: Rady Ministrów (art. 146, 147, 150, 151), ochrony rodziny i dzieci (art. 71, 72), odpowiedzialności związanej z piastowaniem urzędów i stanowisk państwowych (art. 145, 156).
Prawa rodziny i ochrona praw dziecka – art. 71, 72
Publikacja „Komentarz do Konstytucji RP. Art. 71, 72” zawiera analizę artykułów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej regulujących zagadnienia związane z ochroną rodziny i prawami dziecka. Artykuł 71 formułuje obowiązek uwzględniania dobra rodziny w polityce społecznej i gospodarczej Państwa oraz otaczania szczególną pomocą rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, w tym rodzin wielodzietnych i niepełnych. Nakłada na władze publiczne obowiązek udzielenia pomocy osobom w ciąży i matkom po urodzeniu dziecka. Artykuł 72 zobowiązuje władze publiczne do ochrony małoletniego przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją. Zapewnia dziecku pozbawionemu opieki rodzicielskiej prawo do opieki, pomocy i wysłuchania, stanowi też o powołaniu Rzecznika Praw Dziecka.
Prawnik, radca prawny. Specjalistka w zakresie prawa administracyjnego i socjalnego. Autorka monografii, podręczników i licznych artykułów z zakresu prawa administracyjnego i problematyki socjalnoprawnej. Laureatka nagrody Złote Skrzydła Gazety Prawnej za książkę „Prawo pomocy społecznej” (2011). Członek honorowy Stowarzyszenia Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej FORUM. Prowadzi szkolenia dla pracowników sądów, urzędów administracji i pracowników socjalnych. Zastępczyni dyrektora Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS i kierowniczka Katedry Prawa na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu.
Odpowiedzialność prezydenta RP i osoby na stanowisku państwowym – art. 145, 156
Publikacja „Komentarz do Konstytucji RP. Art. 145, 156” zawiera analizę artykułów 145 i 146 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Artykuł 145 dotyczy odpowiedzialności prezydenta za naruszenie Konstytucji lub ustawy, jak również odpowiedzialności za popełnienie przestępstwa, z kolei artykuł 156 mówi o odpowiedzialności związanej z zajmowanym urzędem lub pełnionym stanowiskiem państwowym.
Prawnik, radca prawny. Specjalizuje się w prawie karnym materialnym i procesowym oraz kryminalistyce. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na przestępstwach popełnianych przy użyciu dokumentów, zagadnieniach związanych z uzyskiwaniem dowodu z zeznań lub wyjaśnień za pomocą realizowania czynności przesłuchania z wykorzystaniem niedozwolonych metod oraz oddziaływaniu sugestii na wynik czynności kryminalistycznych. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Autor licznych książek, artykułów naukowych i opracowań w pracach zbiorowych. Na Uniwersytecie SWPS zastępca dyrektora Instytutu Prawa, a w latach 2017–2019 prodziekan ds. nauki Wydziału Prawa.
Działalność Rady Ministrów – art. 146, 147, 150, 151
Publikacja „Komentarz do Konstytucji RP. Art. 146, 147, 150, 151” zawiera analizę czterech artykułów Konstytucji RP odnoszących się do Rady Ministrów. Określają one zadania i kompetencje Rady Ministrów (art. 146), skład Rady Ministrów (art. 147), szczególne wymogi dotyczące działalności jej członków (art. 150) oraz składaną przez nich przysięgę (art. 151). Tom omawia podstawowe kwestie konstytucyjnego statusu Rady Ministrów oraz ogólne bowiązki nałożone na jej członków. Komentarz do pozostałych artykułów odnoszących się do Rady Ministrów (148–149, 152–162) można znaleźć w innych tomach.
Prawnik, radca prawny, adwokat. Profesor Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS, wcześniej wieloletni profesor zwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa publicznego i jego styku z prawem cywilnym. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w przygotowywaniu projektów ustaw, pracy radcy prawnego i prowadzeniu spraw z zakresu prawa administracyjnego oraz konstytucyjnego. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, uczestnik (jako przedstawiciel PAN) Forum dla Praworządności organizowanego przez tę Akademię oraz Polską Akademię Umiejętności. Autor wielu książek z zakresu prawa publicznego, w tym licznych komentarzy do Konstytycji RP. Koncentruje się na aksjologii i genezie rozwiązań prawnych, a także na problematyce zarządzania publicznego oraz kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa. Wykładał na uniwersytetach krajowych i zagranicznych, m.in. w Sewilli, Bari, Barcelonie i Rydze.
Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Difin przy wsparciu i pod patronatem Uniwersytetu SWPS.