Cykl webinarów „Zaburzenia osobowości a style funkcjonowania w relacjach”
Zapraszamy na cykl webinarów „Zaburzenia osobowości a style funkcjonowania w relacjach”. Celem wydarzenia jest poszerzenie świadomości na temat zaburzeń osobowości, uświadomienie potrzeby zwiększenia zrozumienia wobec osób z zaburzeniami oraz poprawa sposobu budowania relacji. Cykl zsotał rozbudowany o dwa spotkania dodatkowe wychodzące poza obszar zaburzeń osobowości. Tematem przewodnim najbliższego webinaru będzie specyfika relacji osób LGBT+. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Iniewicz.
Zrozumieć zaburzenia osobowości
Cykl webinarów „Zaburzenia osobowości a style funkcjonowania w relacjach” to projekt Koła Naukowego Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu we współpracy ze Strefą Psyche. Pomysł spotkań poświęconych zwiększaniu świadomości na temat zaburzeń osobowości oraz budowaniu lepszych relacji, również z osobami z diagnozą zaburzeń – to odpowiedź na postpandemiczne przewartościowanie. W tym trudnym okresie każdy z nas odczuł, jak ważnym aspektem zdrowia psychicznego są relacje z innymi.
Zaburzenia osobowości mogą w znaczący sposób wpływać na funkcjonowanie w relacjach. Sama diagnoza również nie pozostaje obojętna emocjonalnie. Może wiązać się z lękiem i wstydem, ponieważ wokół zaburzeń osobowości narosło wiele krzywdzących stereotypów i uprzedzeń, nierzadko podsycanych przez media. Często jesteśmy nieświadomi występowania zaburzeń u innych osób lub nie wiemy, jak zareagować, gdy ktoś wprost mówi nam o swojej diagnozie. Na dyskryminację narażone są również bardzo często osoby ze społeczności LGBT, dlatego postanowiliśmy rozbudować cykl o tematykę specyfiki relacji osób z tej grupy.
Cykl będzie składał się z 6 webinarów, podczas których poruszymy temat osobowości histrionicznej, antyspołecznego zaburzenia osobowości, osobowości borderline, aleksytymii oraz porozmawiamy o specyfice relacji osób LGBT. Webinary będą odbywały się na platformie Zoom, a nagrania audio pojawią się na kanale YouTube i Spotify Strefy Psyche.
-
Osobowość histrioniczna
Podczas pierwszego spotkania mającego na celu poszerzenie świadomości na temat zaburzeń osobowości, dowiemy się, co dokładnie oznacza pojęcie histrionizm. Poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, kiedy można mówić o wdrukowaniach i mechanizmach, a kiedy o rozwoju pełnoobjawowego zaburzenia osobowości. Poznamy specyfikę emocjonalności histrionika i sposób, w jaki buduje relacje intymne. Opowiemy o zależności pomiędzy płcią a prawdopodobieństwem wystąpienia tego zaburzenia.
mgrMagdalena PaszkoPsycholog w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej, seksuolog, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji. Doświadczenie zawodowe zdobywała w oddziałach psychiatrii oraz w wojsku, również poza granicami państwa. Jest biegłą sądową oraz interwentem kryzysowym. Aktualnie pracuje w Mazowieckim Centrum Psychoterapii, gdzie prowadzi psychoterapię osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Zajmuje się trudnościami wynikającymi z nieprawidłowo kształtującej się/ukształtowanej osobowości, a także dysfunkcjami seksualnymi.
-
Antyspołeczne zaburzenie osobowości
Obiektywna czy „efektowna” wiedza o relacjach osób z diagnozą psychopatii, antyspołecznymi i dyssocjalnymi zaburzeniami osobowości
Celem webinaru będzie porównanie ze sobą dwóch spojrzeń na temat tych zaburzeń – upowszechnionego i naukowego. Dowiemy się także, jak rozpoznać osoby z takimi zaburzeniami oraz w jaki sposób funkcjonują one w relacjach zawodowych i prywatnych.
prof. dr habBeata Pastwa-WojciechowskaPsycholog specjalizująca się w psychologi klinicznej, sądowej i penitencjarnej. Kierownik Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej w Instytucie Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka licznych prac naukowych, w szczególności w zakresie psychopatii, psychologii penitencjarnej i problemów orzecznictwa sądowo-psychologicznego. Za wybitną aktywność zawodową i organizacyjną wielokrotnie odznaczana, m.in. złotą odznaka za zasługi w Służbie Penitencjarnej przyznawaną przez Ministra Sprawiedliwości oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznawanym przez Prezydenta RP.
-
Osobowość borderline
Tematem spotkania będzie zaburzenie osobowości borderline i jego style. Porozmawiamy o tym, jak może przejawiać się u mężczyzn. Przybliżymy sposoby funkcjonowania osób z zaburzeniem borderline w bliskich relacjach. Omówimy rolę diagnozy różnicowej i występowanie zaburzeń współistniejących oraz zapoznamy się ze sposobami leczenia.
mgrKinga RajchelPsycholog i psychoterapeutka w trakcie Podyplomowej Szkoły Psychoterapii Poznawczo–Behawioralnej pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe z diagnozy psychologicznej w praktyce klinicznej. Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych wykorzystując elementy terapii schematu i DBT (dialektyczno–behawioralnej). Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w oddziałach psychiatrii, zakładzie karnym i w domu dziecka.
-
Specyfika relacji osób LGBT
Podczas spotkania poruszona zostanie kwestia specyfiki relacji, które tworzą osoby LGBT+. Omówione zostaną koncepcję powstawania tych związków oraz ich dynamika.
drGrzegorz IniewiczCertyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny i systemowy, superwizor, a także seksuolog kliniczny. Jest autorem ponad 60 publikacji w zakresie psychologii klinicznej i seksuologii. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje także z Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu. -
Aleksytymia
Czy osoby, które mają problemy z szeroko pojętym rozumieniem emocji, rozpoznawaniem ich u siebie i u innych, trudnościami z byciem empatycznym/empatyczną, potrafią tworzyć stałe i satysfakcjonujące relacje romantyczne? Na spotkaniu omówione zostaną problemy dotykające osób wywodzących się z pozabezpiecznych więzi i jednocześnie prezentujących wysoki poziom aleksytymii. Na zakończenie zadamy sobie pytanie o to, czy można zmienić siebie, rozpoznając dysfunkcjonalne wzorce i schematy emocjonalne w relacjach i podejmując trud ciężkiej pracy osobistej.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSElżbieta Zdankiewicz-ŚcigałaPsycholog, psychotraumatolog. Specjalizuje się w interwencji kryzysowej i psychotraumatologii. Prowadzi badania nad psychicznymi konsekwencjami traumy oraz nad wpływem traum na rozwój PTSD (ang. post traumatic stress disorder – zespół stresu pourazowego) i innych zaburzeń związanych z konsekwencjami traum złożonych. Interesują ją także fizjologiczne zmiany zachodzące w mózgu na skutek traumy. Analizuje rolę aleksytymii, czyli tzw. emocjonalnej ślepoty, i dysocjacji w podtrzymywaniu oraz utrwalaniu zaburzeń potraumatycznych. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz European Society for Traumatic Stress Studies. Autorka licznych artykułów z zakresu mechanizmów adaptacji po traumie oraz książek z psychologii traumy.