HACK THE PROCESS. Wystawa prac studentów School of Form na Targach Rzeczy Ładnych
Serdecznie zapraszamy na wystawę autorstwa studentów wzornictwa (School of Form), która odbędzie się na tegorocznych wrześniowych Targach Rzeczy Ładnych w Warszawie. Zobaczymy na niej porcelanowe naczynia wykonane przy pomocy robota KUKA. Założeniem młodych projektantów było wyprodukowanie ceramiki w sposób nieoczywisty, wbrew zasadom procesu przemysłowego wytwarzania porcelany.
HACK THE PROCESS – rzeczy, które wyszły spod mechanicznej ręki
Odkąd w XIX wieku wymyślono proces seryjnej produkcji porcelany niewiele się zmieniło w tej materii. Studenci School of Form postanowili przełamać ten schemat i zaprząc do produkcji naczyń roboty KUKA. Skupili się na tym, by efekty ich eksperymentów stanowiły zapis zmagań z materią, ale też stanowiły odpowiedź na nurtujące ich pytania projektowe: czy wszystko to robimy dwoma rękami, umielibyśmy też zrobić jedną (robotyczną)? Jak zachowa się porcelana, kiedy dosypiemy do niej płatków śniadaniowych, drożdży i musującej witaminy c albo higroskopijnego granulatu? Czy powstałe w ten sposób przedmioty będą użyteczne, precyzyjnie wykonane? Okazuje się, że poprzez ingerencję w tworzywo i nieoczywisty sposób formowania studenci osiągnęli zdumiewające rezultaty: miski cieńsze od najcieńszej chińskiej porcelany, porowate i zatrzymujące wodę, strukturalne i przypominające makaron, wreszcie stopione jak pozostałości po wybuchu wulkanu.
Szczegóły dotyczące wystawy
- Czas i miejsce: 3–4 września 2022 r., godz. 11.00–19.00; EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, 01-222 Warszawa
- Prowadzący zajęcia: Sara Boś, Arkadiusz Szwed, Jakub Franczuk
Początek wielkiej przyjaźni
Tegoroczna edycja targów to pierwsza odsłona współpracy TRŁ ze School of Form Uniwersytetu SWPS. Oprócz wystawy HACK THE PROCESS, studenci wzornictwa zaprezentują również przedmioty codziennego użytku wykonane z drewnianych odpadów (wystawa „School od Form x Paged Sklejka”).
Organizatorzy targów, którzy wybierają wystawców, wiedzą, że zanim rzeczy staną się ładne i będzie je można wystawić na sprzedaż, ich twórcy i twórczynie muszą się wiele nauczyć. Nauka projektowania nie jest o tym co ładne. To walka z materiałem i z technologią. Konfrontacja marzeń z możliwościami materiałowymi i materialnymi. Szukanie formy i proporcji. Studiowanie potrzeb i pokonywanie ograniczeń. To nauka odpowiedzialności za efekty własnych działań.
Wreszcie, a może przede wszystkim – to czas eksperymentowania i popełniania błędów. „Ładność” przedmiotów powinna być skutkiem, wypadkową, a nie celem działań projektowych. Tego uczymy w School of Form.
Wiemy też, że kiedy rzeczy są już ładne, wciąż trzeba się wiele nauczyć zanim odniosą sukces. Najpierw poprzez proces aplikowania. Potem, kiedy już uda się zostać wystawcą TRŁ, prezentacja swoich rzeczy na targach stanowi test w bezpiecznych warunkach. Kontakt z odbiorcą, konfrontacja z konkurencją, z własną organizacją, budżetem i możliwościami produkcyjnymi… dla wielu to pierwszy krok w biznesową dorosłość.
Nasza współpraca służy temu, by uchwycić to co pomiędzy: pokazać kierunki rozwoju projektowania (to młodzi są ich najlepszym barometrem), zarejestrować eksperymenty, zanim zmienią je konieczne z komercyjnej perspektywy standaryzacja, optymalizacja i skalowanie. Nie wiemy jeszcze, w jakim kierunku podążą studentki i studenci, których projekty pokazujemy dziś na wystawach. Nie wiemy, jak rozwiną się prezentowane tu próby i doświadczenia, kogo z nich spotkacie za kilka lat na Targach Rzeczy Ładnych z mądrymi i pięknymi przedmiotami, kto ucieknie do przemysłu, a kto zostanie badaczem i wymyśli nowy materiał.
O Targach Rzeczy Ładnych
Targi Rzeczy Ładnych to największe targi niezależnego designu w Polsce. Wydarzenie już od 9 lat promuje i przyciąga najlepszych projektantów i ilustratorów. Każdą edycję odwiedza ok. 10 tysięcy osób. Podczas targów odbywają się liczne wystawy, spotkania i projekty specjalne.
W tym roku odbędzie się podwójna edycja targów (TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT!), swój udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 200 wystawców.
Zobacz stronę Targów Rzeczy Ładnych
Wzornictwo na Uniwersytecie SWPS: człowiek w centrum
Wzornictwo (School of Form) to studia interdyscyplinarne o oryginalnej koncepcji kształcenia, która łączy wiedzę projektową z humanistyczną i społeczną. Program nauczania umożliwia studentom zdobycie kompetencji, które w wielu przypadkach pozwalają im na znalezienie pracy jeszcze przed końcem studiów. Studenci trzeciego roku mogą wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli firm partnerskich. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych praktyków.
Poznaj School of Form i studia z obszaru projektowania