Debata w Warszawie: „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Posłuchaj podcastów
Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS oraz spółka celowa SWPS Innowacje zrealizowały projekt cyklu pięciu debat pt. „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”. Celem było spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami i zrzeszającymi ich organizacjami oraz rozmowa m.in. o społecznych i psychologicznych skutkach pandemii dla przedsiębiorców, odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, kryzysie praworządności, konsekwencjach wojny w Ukrainie. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnią debatą z cyklu.
Wystąpienia podczas warszawskiej debaty
Piąte i ostatnie spotkanie z cyklu odbyło się 21 czerwca 2022 r. na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. W debacie wzięli udział Rafał Baniak (prezes zarządu organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej), dr Katarzyna Bąkowicz (ekspertka UN Global Compact w obszarze etycznej i odpowiedzialnej komunikacji), Dariusz Duma (dyrektor wykonawczy FBN Poland), dr hab. Andrzej Kondratowicz, prof. Uniwersytetu SWPS, dr Marek Tatała (dyrektor zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej) i Marek Woch (dyrektor generalny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców). Spotkanie moderował dr. hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS i dziekan Wydziału Prawa w Warszawie.
Odsłuchaj całej debaty w serwisie YouTube
Otwarcie debaty (Karolina Wójcik, prof. Adam Bodnar, prof. Andrzej Kondratowicz):
Rafał Baniak:
Marek Woch:
Dariusz Duma:
Marek Tatała:
Katarzyna Bąkowicz:
Podsumowanie debaty:
O cyklu „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza”
Wolność, kreatywność, przedsiębiorczość, otwartość, rozwój – to wartości, na bazie których buduje się szczęście i dobrobyt każdego z nas, osobisty i społeczny. Jednak nie są nam one dane na zawsze. Raz wywalczone, wymagają wzmacniania i obrony przed zagrożeniami. To ważne zadanie społeczeństwa obywatelskiego. W czasie pandemii COVID-19 Polska stanęła przed wieloma wyzwaniami, nie tylko tymi dotyczącymi zdrowia. Szeroko dyskutowana była sytuacja ekonomiczna kraju i możliwość funkcjonowania przedsiębiorstw w realiach covidowych. To właśnie wolność działalności gospodarczej w czasie pandemii oraz po jej zakończeniu, a także analiza kondycji polskich firm oraz ukazanie doświadczeń lokalnych przedsiębiorców w szerszym kontekście społeczno-gospodarczym była tematem cyklu debat organizowanych przez SWPS Innowacje i Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Debaty odbyły się w pięciu polskich miastach: w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Sopocie oraz Warszawie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele miejscowych środowisk społeczno-gospodarczych oraz eksperci z różnych wydziałów Uniwersytetu SWPS. Sponsorem cyklu była Fundacja Wolności Gospodarczej, a partnerami: Family Business Network Poland, Pracodawcy RP, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Pobierz raport końcowy z cyklu debat autorstwa dr. Dariusza Kowalskiego z Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Wszystkie debaty z cyklu
Moderator panelu
Paneliści
Ekonomista, urzędnik państwowy i działacz gospodarczy, w latach 2004–2005 podsekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej, w latach 2007–2011 podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w latach 2011–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, od 2022 prezes zarządu organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.
Strateżka i doradczyni komunikacji biznesowej i medialnej. Projektuje i wdraża rozwiązania z komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Wspiera działania wizerunkowe organizacji w obszarze PR i CSR. Realizowała projekty dla takich firm, jak Allegro, Henkel, Microsoft czy Enea S.A. Wykładowczyni akademicka i współtwórczyni Central European Digital Media Observatory, gdzie zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu dezinformacji oraz realizuje projekty komunikacyjne. Ekspertka UN Global Compact w obszarze etycznej i odpowiedzialnej komunikacji.
Przedsiębiorca, konsultant biznesowy, trener zarządzania i przywództwa, mentor, wykładowca, twórca programów rozwojowych dla firm i organizacji w Polsce, Europie i USA. Dyrektor wykonawczy FBN Poland. Stworzył firmę szkoleniowo-doradczą Chiltern Consultancy International Polska, która była członkiem tzw. wielkiej piątki polskich firm szkoleniowych okresu transformacji. Wykłada we Francuskim Instytucie Zarządzania, na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, SGH i w Akademii Psychologii Przywództwa. Jako przedsiębiorca aktywnie inwestuje i rozwija spółki, prowadzi projekty doradcze, szkolenia i warsztaty, zasiada w radach nadzorczych. Interesuje się zagadnieniami skuteczności zarządzania, przywództwa, rozwoju ludzi i organizacji, rozwojem firm rodzinnych, komunikacją społeczną, wpływem technologii na człowieka i społeczeństwo oraz łączeniem efektywności z etyką i długoterminową satysfakcją w pracy i życiu. Autor książki „Serce i portfel. Być sobą w pracy”, współautor „Wartość Wartości". Komentator i ekspert medialny w zakresie filozofii i psychologii życia publicznego.
Ekonomista, członek Komitetu Prognoz Polska 2000 Plus przy Prezydium PAN, Światowej Sieci Wolności Gospodarczej przy Fraser Institute w Vancouver, Rady Centrum im. Adama Smitha w Warszawie, członek-założyciel Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Stypendysta NATO, Fundacji Kościuszkowskiej (USA), IREX (USA) oraz Körber Stiftung (Niemcy), absolwent Salzburg Seminar in American Studies, visiting professor w University of Sussex w Brighton, UK. Autor wielu publikacji na temat wolności gospodarczej, sektora MSP, kapitalizmu i ingerencji państwa w rozwój gospodarki wolnorynkowej.
Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think tanków, ekspert ds. polityki gospodarczej, regulacji i ekonomicznej analizy prawa. Absolwent ekonomii i nauk politycznych na University of Bristol w Wielkiej Brytanii oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył międzynarodowe szkolenia Atlas Leadership Academy i Think Tank MBA organizowane przez amerykańską sieć Atlas Network. Uczestnik programu Advancing Democracy realizowanego przez Friedrich Naumann Foundation i American Jewish Committee. Laureat Jesiennej Szkoły Leszka Balcerowicza. W latach 2013–2021 wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), założonej przez Leszka Balcerowicza. Od 2021 r. wiceprezes i dyrektor zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej. Autor wielu artykułów na temat gospodarki, prawa i polityki publikowanych w Polsce i za granicą.
Dyrektor generalny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Doktor nauk prawnych, członek Polskiego Towarzystwa Legislacji w Warszawie, a także Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami prawa FONTES. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawie z zakresu ochrony zdrowia oraz filozofii prawa. Wykładowca, ekspert z zakresu systemu ochrony zdrowia, autor licznych wystąpień i publikacji naukowych.