IV Festiwal Książki Psychologicznej
Już 6 października 2022 r. rozpocznie się 4. edycja Festiwalu Książki Psychologicznej, czyli dorocznego święta literatury, podczas którego nie zabraknie ciekawych wykładów, warsztatów, spotkań autorskich oraz debat z udziałem znakomitych psychologów, autorytetów w swoich dziedzinach. Tegoroczna edycja festiwalu swoją tematyką nawiązuje do edycji poprzedniej – zaproszeni goście i prelegenci znów wezmą na warsztat jednostkowe i społeczne kryzysy. O ile jednak w ubiegłym roku analizie poddano wyłącznie konsekwencje pandemii koronawirusa, tym razem nakładają się na nie również echa wojny w Ukrainie, kryzysu uchodźczego oraz zbliżającej się wielkimi krokami globalnej katastrofy klimatycznej i ekonomicznej. Organizatorem wydarzenia jest wydawnictwo Smak Słowa.
Postpandemiczna rzeczywistość. Granice ludzkiej wytrzymałości
Od 2019 r. w Polsce i na świecie zdarzyły się rzeczy, o których nie śniło się wielu osobom: pandemia, wojna w Europie, katastrofa klimatyczna, kryzys uchodźczy i w końcu zbliżający się kryzys ekonomiczny. Ludzka wytrzymałość została wystawiona na ogromną próbę. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie coraz częściej dotykają nas kryzysy psychiczne, wzrasta liczba samobójstw, coraz chętniej sięgamy po leki i specjalistyczną pomoc. Zaproszeni goście – cenione autorytety z zakresu psychologii, medycyny i psychoterapii – postarają się poszukać odpowiedzi na pytanie, z iloma nieprzewidzianymi wydarzeniami jest w stanie poradzić sobie ludzka psychika i w jaki sposób możemy szukać elementów stabilności w niestabilnym postpandemicznym świecie. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę wziąć udział w ciekawych rozmowach, debatach, warsztatach i wykładach, a na festiwalowych stoiskach czekać na nich będzie duży wybór książek psychologicznych i popularnonaukowych.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Festiwal Książki Psychologicznej już od 2018 r. promuje ideę popularyzacji rzetelnej wiedzy psychologicznej opartej na wynikach badań naukowych. Tegoroczna edycja festiwalu objęta jest patronatem honorowym dziekan Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS oraz Prezydenta Miasta Sopotu.
Program festiwalu
4 października 2022 r.
-
Komunikacja międzygrupowa i międzykulturowa. Jak lepiej zrozumieć Innego?
Warsztat opracowany na podstawie książki Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej i Tomasza Besty „Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią”.
dr hab., prof. UGNatasza Kosakowska-BerezeckaKierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii UG, ekspertka do spraw różnorodności, trenerka oraz mediatorka. Naukowo zajmuje się procesami przeciwdziałającymi uprzedzeniom i dyskryminacji. Kierowniczka międzynarodowego konsorcjum badawczego Towards Gender Harmony, gdzie wspólnie z zespołem z całego świata bada współczesne rozumienie kobiecości i męskości oraz stereotypy płci w ponad 60 krajach. Jako edukatorka międzykulturowa uczestniczyła w tworzeniu Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek. Współautorka (z Tomaszem Bestą) książki „Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią” (wyd. Smak Słowa). W 2017 r. jej działalność naukowa została wyróżniona przez jury konkursu „Sukces pisany szminką” w kategorii nauka i biznes, podkreślano „szczególną wartość jej badań dla innowacji społecznych wyprzedzających epokę oraz budowania różnorodności w biznesie”. W 2022 r. została nominowana do nagrody Naukowy Sztorm Roku przez „Gazetę Wyborczą” oraz do nagrody Pomorzanin/Pomorzanka Roku 2021 za nieustającą walkę ze stereotypami płci.
6 października 2022 r.
-
Narzędzia wpływu społecznego w praktyce (warsztat)
Warsztat prezentujący praktyczne działanie kilku wybranych technik wpływu społecznego. Jego program został opracowany na podstawie książki Dariusza Dolińskiego i Tomasza Grzyba „Sto technik wpływu społecznego”.
Warsztat płatny: 50 zł/os. Wpłata zasili konto Fundacji Smak Słowa. Limit miejsc: 25
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSTomasz GrzybPełni funkcję dziekana Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Naukowo zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 r. kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych. Od kilku lat wraz z Dariuszem Dolińskim prowadzi badania w paradygmacie Stanleya Milgrama. W 2014 r. otrzymał Certificate of Appreciation od Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie.
-
Czy samokontrola może pomóc w łagodzeniu stresu? (debata)
Debata poświęcona samokontroli i jej znaczeniu w redukowaniu codziennego stresu i poprawianiu funkcjonowania społecznego i poznawczego (na podstawie książek „Siła woli. Autonomia, samoregulacja i kontrola działania” Romany Kadzikowskiej-Wrzosek i „Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli” Waltera Mischela).
Prelegenci: dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek, prof. Edward Nęcka
Prowadzenie: Anna Świtajska
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSRomana Kadzikowska-WrzosekDziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Jej zainteresowania naukowe obejmują psychologię osobowości oraz psychologię emocji i motywacji. Prowadzi badania na temat determinant procesu samoregulacji, czynników wpływających na sposób planowania oraz kierowania działaniem. Autorka prac naukowych, a także artykułów popularyzujących wiedzę psychologiczną, których tematem są między innymi sytuacyjne oraz osobowościowe wyznaczniki wytrwałości i skuteczności działania, rozwojowe uwarunkowania różnic indywidualnych w sile woli, konsekwencje odmiennych sposobów regulacji dla efektywności działania oraz dobrostanu psychofizycznego.
prof. dr hab.Edward NęckaProfesor psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje również z Uniwersytetem SWPS. Specjalizuje się w problematyce z pogranicza psychologii poznawczej i psychologii różnic indywidualnych. Prowadzi badania na temat poznawczego podłoża cech osobniczych, takich jak kreatywność, inteligencja i samokontrola. Oprócz wielu artykułów, przedstawiających wyniki badań, opublikował osiem książek – podręczników i monografii. Jest współautorem (z Jarosławem Orzechowskim, Błażejem Szymurą i Szymonem Wicharym) podręcznika „Psychologia poznawcza” oraz autorem książek „Trening poznawczy” i „Trening twórczości”. Od 2001 r. jest członkiem Polskiej Akademii Nauk.
Anna ŚwitajskaRedaktorka naczelna i założycielka wydawnictwa Smak Słowa. Od ponad 30 lat pracuje w branży wydawniczej. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Wydawanie i popularyzowanie dobrej psychologii to jej życiowa pasja.
-
Czy mężczyźni zachowują się źle, bo taka ich natura? Rozważania w kontekście psychologii ewolucyjnej (debata)
Debata na temat zjawiska zmiany paradygmatu psychologii ewolucyjnej w kierunku bardziej społecznym. Rozmowa na podstawie najnowszej książki Davida M. Bussa „Kiedy mężczyźni źle się zachowują”.
Prelegenci: dr hab. Aleksandra Szymków Sudziarska, prof. Uniwersytetu SWPS i prof. Bogdan Wojciszke
Prowadzenie: Anna Świtajska
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSAleksandra Szymków-SudziarskaPsycholożka społeczna i ewolucyjna, kierowniczka Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie. W swoich badaniach wykorzystuje ewolucyjne perspektywy do wyjaśniania zachowań społecznych oraz społecznego poznania człowieka. Prowadzi projekty dotyczące społecznych konsekwencji behawioralnego systemu odpornościowego, roli cyklu owulacyjnego w funkcjonowaniu poznawczym kobiet, a także funkcji przyjaźni damsko-męskiej. Członkini Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji, Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, Human Behavior and Evolution Society, American Psychological Society.
prof. dr hab.Bogdan WojciszkeProfesor psychologii, członek rzeczywisty PAN, pracownik sopockiego Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS, stypendysta Fundacji Humboldta i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W swojej pracy badawczej interesuje się spostrzeganiem ludzi, wartościami, dynamiką związków interpersonalnych oraz psychologią moralności. Opublikował 10 książek (między innymi „Teorię schematów społecznych”, „Procesy oceniania ludzi”, „Psychologię miłości”, „Psychologię społeczną”, „Agency and Communion in Social Psychology”) i ponad 160 artykułów naukowych.
Anna ŚwitajskaRedaktorka naczelna i założycielka wydawnictwa Smak Słowa. Od ponad 30 lat pracuje w branży wydawniczej. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Wydawanie i popularyzowanie dobrej psychologii to jej życiowa pasja.
-
Co współczesna psychiatria ma do zaoferowania pacjentom w czasach kryzysu zdrowia psychicznego wywołanego pandemią, niepewnością i lękiem. Głos psychiatry i pacjenta (debata)
Kryzysy psychiczne dotykają mnóstwa osób, które nie radzą sobie z lękiem wynikającym z przedłużających się okresów skrajnej niepewności. Czy pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową są w takich czasach bardziej narażeni na załamanie? Rozważania wokół książki „Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym”.
Prelegenci: Wojciech Pączek, Piotr Bucki
Prowadzenie: Magdalena Kicińska
Wojciech PączekLekarz psychiatra. Studia lekarskie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ukończył w 2010 r. Szkolenie specjalizacyjne z zakresu psychiatrii odbywał w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2017 r. obronił tytuł specjalisty psychiatry, a rok później, uzyskał certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Obecnie prowadzi własną praktykę lekarską i jest koordynatorem Poradni Zdrowia Psychicznego 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie.
Piotr BuckiNauczyciel, od 20 lat uczy projektowania komunikacji w różnych wymiarach. Bazuje przy tym na psychologii poznawczej i neuronaukach. Pracuje z firmami w Australii, Austrii, Słowenii, Chile, Mołdawii, Włoszech i Polsce. Autor książek: „Porozmawiajmy o komunikacji”, „Złap równowagę” i „Viral, Prezentacje. Po prostu!” oraz anglojęzyczną „Life's a pitch and then you die”. Przetłumaczył 12 książek z zakresu poradnictwa i psychoterapii. Współpracowałem jako dziennikarz z „Malemenem”, „Charakterami”, „Dolce Vita” i „Mother Mag”. Od ponad 10 lat współpracuje z Wyższymi Szkołami Bankowymi, gdzie projektuje kierunki i wykłada, głównie w obszarze brandingu, marketingu i komunikacji. Wykładae też na Uniwersytecie SWPS, w SGH i na AGH. Szkoli m.in. w Objectivity, Allegro, Dynatrace, Santanderze, Nordea IT. Współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną i GNSSA, gdzie współtworzy programy szkoleniowe dla startupów i konsultantów.
Magdalena KicińskaReporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, a także została nominowana do nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz '43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W lutym 2019 r. ukazały się „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie), jej debiut poetycki.
7 października 2022 r.
-
Czy narzędzia wpływu społecznego mogą poprawić jakość życia? (rozmowa)
W jaki sposób można wykorzystywać techniki wpływu społecznego, aby być bardziej efektywnym w osiąganiu swoich celów i zamierzeń?
Gość: Tomasz Grzyb
Prowadzenie: Anna Świtajska
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSTomasz GrzybPełni funkcję dziekana Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Naukowo zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 r. kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych. Od kilku lat wraz z Dariuszem Dolińskim prowadzi badania w paradygmacie Stanleya Milgrama. W 2014 r. otrzymał Certificate of Appreciation od Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie.
Anna ŚwitajskaRedaktorka naczelna i założycielka wydawnictwa Smak Słowa. Od ponad 30 lat pracuje w branży wydawniczej. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Wydawanie i popularyzowanie dobrej psychologii to jej życiowa pasja.
-
Czy nauka ma jakieś konkretne rozwiązania na popandemiczny kryzys psychiczny i stres wynikający z życia w warunkach wysokiej niepewności? (debata)
W czasach niepewności rodzą się i zyskują popularność teorie spiskowe. Czy naukowcy mogą z nimi rywalizować? Jakimi sposobami? Jaka jest moc autorytetu?
Prelegenci: prof. dr hab. Małgorzata Kossowska, dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek, prof. Uniwersytetu SWPS i Tomasz Stefaniak
Prowadzenie: prof. dr hab. Wiesław Łukaszewski
prof. dr hab.Małgorzata KossowskaPsycholog, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Center for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka ponad 80 artykułów publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz autorka i współautorka ośmiu książek poświęconych poznaniu społecznemu. Bada procesy (poznawcze, motywacyjne) leżące u podstaw złożonych zjawisk społecznych (radykalnych przekonań ideologicznych, uprzedzeń i konfliktów społecznych). Identyfikuje czynniki sprzyjające zamkniętości umysłowej, sztywności i niezmienności poglądów. Laureatka licznych nagród za osiągnięcia naukowe, w tym nagrody im. Tadeusza Tomaszewskiego za najlepszą publikację psychologiczną, medalu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej za całokształt osiągnięć naukowych i nagrody „Laur Jagielloński”. Członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej i członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSRomana Kadzikowska-WrzosekDziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Jej zainteresowania naukowe obejmują psychologię osobowości oraz psychologię emocji i motywacji. Prowadzi badania na temat determinant procesu samoregulacji, czynników wpływających na sposób planowania oraz kierowania działaniem. Autorka prac naukowych, a także artykułów popularyzujących wiedzę psychologiczną, których tematem są między innymi sytuacyjne oraz osobowościowe wyznaczniki wytrwałości i skuteczności działania, rozwojowe uwarunkowania różnic indywidualnych w sile woli, konsekwencje odmiennych sposobów regulacji dla efektywności działania oraz dobrostanu psychofizycznego.
dr hab. med.Tomasz StefaniakDyrektor do spraw lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, specjalista chirurgii ogólnej. Wizytator i edukator Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, nauczyciel akademicki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Łączy zainteresowania zarządcze z perspektywą klinicysty, a także psychologa i gedanisty. Popularyzator podejścia procesowego w medycynie oraz koncepcji Lean Management. Zwolennik motywacyjnych rozwiązań w kontekście wynagradzania personelu oraz optymalizacji zasobowej. Doświadczenia z ośrodków zagranicznych wykorzystuje w ocenie wyników leczenia, kładąc szczególny nacisk na perspektywę wielodyscyplinarnej współpracy w organizacyjnych strukturach poziomych. Zwolennik podejścia konsensualnego w zarządzaniu personelem wysoce kompetentnym. Współtwórca poszerzonej metodyki analitycznej BQMM (ang. Business, Quality, Mortality and Morbidity), wdrożonej z powodzeniem w klinikach UCK w Gdańsku, oraz inżynierii kreowania procedur na skrzyżowaniach procesowych (tzw. procedur równoważących się interesariuszy – Procedures of Equilibrating Stakeholders). W ramach pracy dydaktycznej prowadzi też wykłady z zakresu psychologii klinicznej i psychoonkologii. Miłośnik koni i kultury japońskiej.
prof. dr hab.Wiesław ŁukaszewskiProfesor psychologii, wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor wielu książek, między innymi: „Wielkie i nieco mniejsze pytania psychologii”, „Mądrość i inne niemądrości” i „Pięknie się różnić, mądrze być podobnym”, oraz artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów.
-
Czy można dobrze żyć z lękiem? Czy da się go oswoić? Jak pomóc dzieciom pokonywać własne lęki? (debata)
Rozmowa o dwóch premierowych książkach poświęconych radzeniu sobie z lękiem: poradnika „Jak żyć z lękiem” autorstwa Marcina Matycha oraz książeczki dla dzieci autorstwa Agnieszki Jucewicz „Bajka o Lęku”.
Prelegenci: Agnieszka Jucewicz, Marcin Matych
Prowadzenie: Magdalena Kicińska
Agnieszka JucewiczDziennikarka, od 2002 r. związana z „Gazetą Wyborczą”, autorka bestsellerów „Żyj wystarczająco dobrze, Kochaj wystarczająco dobrze” (z Grzegorzem Sroczyńskim), „Wybieraj wystarczająco dobrze” oraz „Czując” i „Niepewności” (z Tomaszem Kwaśniewskim) – rozmów z najlepszymi polskimi i zagranicznymi psychologami, psychoterapeutami oraz seksuologami.
Marcin MatychPsychoterapeuta ericksonowski, lekarz medycyny oraz doradca psychospołeczny i rodzinny. Zajmuje się kompleksowym leczeniem zaburzeń nerwicowych. Ma holistyczne podejście do człowieka i jego cierpienia – umysł, emocje i ciało stanowią jego zdaniem naturalną całość, będącą w relacji z otoczeniem. Należy do Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W mediach społecznościowych jako Dr Nerwica popularyzuje wiedzę o zaburzeniach lękowych i sposobach radzenia sobie z nimi.
Magdalena KicińskaReporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, a także została nominowana do nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz '43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W lutym 2019 r. ukazały się „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie), jej debiut poetycki.
8 października 2022 r.
-
Narzędzia i ścieżki prowadzące do szczęścia. Perspektywa oparta na dowodach / Tools and pathways to Happiness: An evidence-based perspective (wykład)
Na podstawie badań nad dobrostanem i jakością życia Ragnhild Bang Nes, norweska badaczka i psycholożka, opracowała zestaw prostych ćwiczeń i bardzo konkretnych wskazówek, które stopniowo wdrażane mogą zdecydowanie poprawić nasze życie. Opisała je w książce „Cudowna terapia”.
Wykład w języku angielskim, tłumaczenie konsekutywne
prof.Ragnhild Bang NesKierownik badań nad jakością życia w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego. Kieruje również badaniami interwencyjnymi w Centrum Badawczym Promenta na Uniwersytecie w Oslo. Jej zainteresowania badawcze obejmują ponadto zagadnienia zdrowia psychicznego, osobowości, odporności, opieki oraz wpływów genetycznych i środowiskowych. Szczególną uwagę poświęca współzależności między rozwijającymi się w czasie wpływami a zapewnieniem dobrego stanu zdrowia i odpowiedniej jakości życia jednostek i populacji. W swojej działalności zawodowej zajmowała się nauczaniem, upowszechnianiem badań i popularyzowaniem wiedzy naukowej. W ciągu ostatnich pięciu lat ściśle współpracowała z agencjami rządowymi, radami hrabstw, gminami i organizacjami pozarządowymi w sektorze zdrowia i polityki w Norwegii oraz poza jej granicami.
-
Kobiecy wymiar władzy. Czy kobiety u władzy dają nadzieję na lepszy świat? (rozmowa)
Władza to bardzo niebezpieczne narzędzie. Psychologowie od lat badają wpływ, jaki władza wywiera na ludzi. Czy człowiekowi uda się w końcu uodpornić na władzę, czy uda mu się ją ujarzmić i czy władza ma jakieś bardziej ludzkie oblicze?
Gość: dr hab. Aleksandra Cisłak-Wójcik, prof. Uniwersytetu SWPS
Prowadzenie: Magdalena Kicińska
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSAleksandra Cisłak-WójcikAbsolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Psycholożka społeczna i polityczna, pełni funkcję prorektorki ds. nauki Uniwersytetu SWPS. W pracy badawczej zajmuje się problematyką hierarchii społecznej, w tym skutkami sprawowania i podlegania władzy, oraz problematyką identyfikacji grupowej i relacji społecznych w grupie. Autorka wielu tekstów popularnonaukowych oraz artykułów naukowych poświęconych władzy, identyfikacji, spostrzeganiu społecznemu oraz rozwiązywaniu konfliktów, publikowanych w pismach krajowych i międzynarodowych. Realizowała projekty badawcze NCN poświęcone długoterminowym skutkom władzy oraz formom i przejawom identyfikacji z grupami, w tym grupami narodowymi, zespołami, organizacjami biznesowymi i politycznymi. Laureatka programów stypendialnych FNP, „Polityki” i ówczesnego MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Odbyła staże m.in. na Uniwersytecie w Erlangen i Norymberdze w Niemczech oraz w IDC w Izraelu.
Magdalena KicińskaReporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikowała między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, a także została nominowana do nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz '43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W lutym 2019 r. ukazały się „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie), jej debiut poetycki.
Sprawdź szczegóły organizacyjne
Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w księgarni Smak Słowa (ul. Bohaterów Monte Cassino 6A, 81-759 Sopot). Udział w każdym spotkaniu wymaga zapisu.
Wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem warsztatu technik wpływu społecznego, są bezpłatne.
Odwiedź oficjalną stronę festiwalu
Zobacz wydarzenie na Facebooku