Czy osoby zagrożone wykluczeniem z powodu uzależnienia stanowią jednorodną grupę?
Osoby trafiające do Centrów Integracji Społecznej, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz innych instytucji pomocowych różnią się między sobą wiekiem, wykształceniem i pochodzeniem, ale także pewnymi przekonaniami i cechami osobowości. O tym, jak te różnice wpływają na skuteczność różnych form wsparcia, opowie gość wykładu inaugurującego działalność Koła Naukowego uNIEzależnieni, dr Daniel Melerowicz.
Jak efektywnie pomagać osobom zagrożonym wykluczeniem?
Instytucje państwowe i organizacje pozarządowe od lat na różne sposoby wspierają osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Na aktywizację określonych grup przeznaczają spore środki, zarówno własne jak i pozyskane z funduszy europejskich. Jednak nie wszystkie osoby długotrwale bezrobotne korzystają z tego wsparcia. Są wśród nich tacy, którzy wydają się nie dostrzegać okazji i możliwości w postaci szkoleń czy staży organizowanych przez instytucje wspierające. Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, na terenie województwa śląskiego przeprowadzono badanie poziomu zniekształceń poznawczych wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Czym róznią się między sobą wyodrębnione podgrupy? Jak formy pomocy będą odpowiednie dla każdej z nich? Czy niewłaściwie dobrane instrumenty wsparcia mogą pogłębiać patologie społeczne? Na te i inne pytania odpowie w swoim wystąpieniu psycholog dr Daniel Melerowicz z Wydziału Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS.
Koło Naukowe uNIEzależnieni
Koło Naukowe uNIEzależnieni powstało w 2023 r. na Wydziale Psychologii w Katowicach. Głównym celem organizacji jest pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, psychoterapii uzależnień, polityki narkotykowej i profilaktyki oraz promowanie tej tematyki w mediach społecznościowych i przestrzeni miejskiej.
Wykład „Czy osoby zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu uzależnienia stanowią jednorodną grupę?” jest pierwszą inicjatywą członków koła.
O prelegencie
Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej (PTPPd) oraz superwizor psychoterapii. Wykładowca na Wydziale Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS i opiekun koła naukowego uNIEzależnieni. Jego zainteresowania naukowe dotyczą leczenia osób o różnym poziomie funkcjonowania osobowości oraz wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz borykających się z uzależnieniami behawioralnymi. Od lat zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych, psychoterapią par i małżeństw oraz psychoterapią grupową. Członek Zespołu Ekspertów ds. Lokalnych i Regionalnych Programów Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii powołanego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Mikołowie, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Organizator
Dołącz do nas!
Termin i miejsce: 26 marca 2023 r., godz. 18.30–19.30. Zapraszamy na spotkanie online.
Kontakt
Szymon Miążek
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.