Wymiana Młodego Designu VII
Sztuka ma niezwykłą moc budowania więzi między twórcą a odbiorcą, dlatego hasłem przewodnim siódmej edycji „Wymiany Młodego Designu” są „ZBLIŻENIA”. Podczas gdy dzieła naszych studentów i studentek będą prezentowane w Technikum nr 15, w foyer wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS będzie można oglądać zdjęcia i prace multimedialne uczniów technikum. Zapraszamy na wernisaż i wystawę!
wernisaż: 4 kwietnia, godz. 18.00
Czym jest „Wymiana Młodego Designu”?
„Wymiana Młodego Designu” to cykliczne wydarzenie Uniwersytetu SWPS i Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu, polegające na wymianie grafik, zdjęć i obrazów pomiędzy uczniami technikum a naszymi studentami i studentkami. Zespół ekspertów wyłania najlepsze prace, które trafiają na wystawy w technikum i naszej uczelni.
Co wyróżnia VII edycję?
W tym roku we wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS będzie można oglądać prace uczniów Technikum nr 15 stworzone w pracowni fotograficznej i multimedialnej, wybrane przez Jakuba Kamińskiego, Bartosza Partykę i Pawła Wojasa.
Wszechobecny zgiełk obrazów, dźwięków, rozmów, komunikatów i opinii, ten ogarniający nas zewsząd hałas, głód informacji, jakichkolwiek informacji jest naszą codziennością, naszym powietrzem – czymś tak naturalnym, że większość ludzi nie wyobraża sobie bez tego życia. Natomiast fotografia kusi nas ciszą... Nie każda fotografia. Na pewno nie ta z wycieczki czy selfie – one są zwykle głośne i puste, bo zawarte jest w nich tylko pragnienie dostrzeżenia, zauważenia, odrębności. Ale fotografia, która powstała z namysłem – ta skupiona, szukająca porozumienia, wznosząca się ponad poziom obserwacji na poziom komentarza, a czasem nawet wypowiedzi – zatrzymuje nas obietnicą cichej rozmowy twórcy z widzem. Cichej, intymnej, osobistej i w każdym wypadku niepowtarzalnej. Siódma wystawa fotografii z naszej szkoły jest trochę inna od poprzednich, bowiem zdecydowaliśmy się pokazać – oprócz trzech małych wystaw indywidualnych – również pojedyncze fotografie powstałe na zajęciach. Zawsze żal mi było, że tak wiele tak dobrych zdjęć odkładanych jest „na potem”, na wystawę indywidualną, do której za często jednak nie dochodzi. Nie każdy bowiem decyduje się na drogę twórczości, szczególnie, że jest to droga tak długa i żmudna. Chciałbym, żeby oglądający wystawę poczuli to, co odbieraliśmy my, wybierając te fotografie: ciszę. I prawdę. A dlaczego „ZBLIŻENIA”? W zamierzeniu tytuł oznacza rozmowę twórcy i widza.
Wyjątkowym, nowym elementem VII edycji „Wymiany Młodego Designu” będzie prezentacja wyników ogólnopolskiego Przeglądu Młodzieżowej Reklamy Społecznej. Na wystawie będzie można zapoznać się z najlepszymi reklamami społecznymi w różnorodnych formach: plakatów, filmów i spotów reklamowych. Ich autorami są uczniowie i uczennice z klas o profilu technik reklamy z całej Polski. Wszystkie nominowane prace znajdziesz również pod tym linkiem
W jury konkursu obradowali:
- wykładowcy z Uniwersytetu SWPS: Mateusz Antczak, Wojciech Jastrzębski, Tomasz Szeligowski, Mariusz Wszołek (z kierunku grafika) oraz Magdalena Obszarny i Marek Obszarny (z kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna)
- nauczyciele z Technikum nr 15: Jakub Kamiński, Anna Jankowska, Kamila Bąk, Marek Sosnowski, Andrzej Szot
- reporterka radiowa Justyna Kościelna
Pomysłodawcą konkursu był Andrzej Szot.
Przegląd Młodzieżowej Reklamy Społecznej – PeMrSa – który w tym roku odbywa się po raz pierwszy, ma na celu zaprezentowanie twórczości młodzieży (...) Celem konkursu jest jednak przede wszystkim zaprezentowanie problemów społecznych, spraw, może także marzeń młodzieży (...) Dlatego hasło tegorocznego konkursu to „My i nasze sprawy”. Wystawa pokonkursowa to moment, w którym uczestnicy przeglądu będą mogli nawzajem poznać swoją twórczość, wymienić się doświadczeniami, doznać wrażeń estetycznych, słuchowych. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace w trzech kategoriach: film reklamowy, plakat, reklama radiowa. Myślę, że podczas wystawy pokonkursowej będziemy mogli doświadczyć, jak kreatywna i zdolna jest młodzież, ale także spotkać się z problemami młodego pokolenia i zadać sobie pytanie: co my, dorośli, możemy z tym zrobić? Kolejnym ważnym aspektem, jaki przed nami się rysuje, jest kwestia, czy problemy społeczne prezentowane nam przez młodzież są uniwersalne i bliskie, czy też nowe i odkrywcze.
Zobacz wybrane zdjęcia uczniów Technikum nr 15
Zobacz wybrane plakaty reklamowe nadesłane na konkurs
Zapisz się na wernisaż
Serdecznie zapraszamy do foyer wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS na wernisaż, który rozpocznie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00. Będzie to świetna okazja, aby poznać autorki i autorów prac.
Termin wystawy
Wystawę będzie można oglądać od 4 kwietnia 2023 r. do 4 maja 2023 r.
Miejsce
Foyer wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, Wrocław
Poprzednie edycje
- Wymiana Młodego Designu III
- Wymiana Młodego Designu IV
- Wymiana Młodego Designu V
- Wymiana Młodego Designu VI
Kuratorzy wystawy
- Jakub Kamiński
- Bartosz Partyka
- Andrzej Szot
- Paweł Wojas
Organizator
Partnerzy
Grafika na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu – studia dla kreatywnych
Grafikę na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu wyróżnia kompleksowe podejście do projektowania. Na naszych studiach opanujesz praktyczne umiejętności z zakresu kompozycji, layoutu, typografii, zarządzania kolorem i technik wizualizacji, zdobędziesz też pogłębioną wiedzę o komunikacji społecznej, psychologii i psychofizjologii widzenia. Będziesz pracować w interdyscyplinarnych zespołach, współpracować z klientami i występować publicznie. Pracujemy na najlepszym oprogramowaniu: Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign, After Effects, Premiere Pro, Lightroom, Fontlab Studio, Adobe XD, Figma, Axure, Blender, Substance 3D, Adobe Dimension. Umiejętności kandydatów weryfikujemy poprzez portfolio.
Grafika
stacjonarne, niestacjonarneZobacz naszą ofertę studiów graficznych
Odwiedź stronę Katedry Grafiki