Dzień z Psychologią na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu
Zastanawiasz się, jakie perspektywy mogą otworzyć przed tobą studia psychologiczne? Chcesz wiedzieć, jakie kompetencje zdobędziesz na tym kierunku i jak kształtuje się kariera badawcza psychologa? A może bardziej interesuje cię wykonywanie tego zawodu w środowisku biznesowym? Odkryj szeroki wachlarz możliwości, jakie otworzy przed tobą dyplom magistra psychologii! Zapraszamy na spotkanie na Wydziale Psychologii we Wrocławiu!
Wykłady – aula
-
Wpływ społeczny w życiu publicznym
aulaSformułowania, takie jak: marketing, reklama, manipulacja czy wpływanie na innych, słyszymy właściwie codziennie. Każdego dnia podejmujemy decyzje, a przekonanie, że są one produktem wyłącznie naszej wolnej woli, jest dość iluzoryczne. Niezależnie od tego, czy kupujemy makaron, radzimy komuś w jego problemach życiowych, wybieramy szkołę nauki jazdy czy kandydata na posła/posłankę z naszego okręgu – podlegamy różnego rodzaju narzędziom wpływu społecznego. Czy zatem jesteśmy nieustannie manipulowani a wszystkie nasze wybory są w istocie efektem działania „inżynierii społecznej”? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w trakcie spotkania. Dowiemy się także, czy wypada oddawać sąsiadowi pusty talerz, jak uniknąć skazania na długoletnie więzienie na Florydzie oraz zobaczymy najbrzydszy kolor świata.
dr hab., prof. USWPSTomasz GrzybDziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu USWPS. Naukowo zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 r. kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. -
Jak być szczęśliwym?
aulaNa pewno chcesz być szczęśliwy/szczęśliwa (nawet jeśli jest to jakaś mroczna odmiana szczęścia pełna dziwnych wyrazów, które nie do końca będą zrozumiałe dla starszych pokoleń). To spotkanie będzie niczym innym, jak próbą opowiedzenia o tym, co nauka wie o szczęściu i przyjemności. A co najważniejsze – znajdą się na nim też recepty (nie zawsze proste) na to, jak dbać o swoje szczęście i jak ten stan osiągać.
Sławomir PrusakowskiPsycholog i trener biznesu, absolwent psychologii na Uniwersytecie Opolskim. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się zagadnienia takie jak prokrastynacja, wypalenie zawodowe, zaangażowanie w pracę, psychologia organizacji.
-
Okno na świat czy pułapka na cyfrowego motyla: jak mądrze korzystać social mediów?
aulaMedia społecznościowe stały się integralną częścią naszego życia. Ich wpływ na codzienne życie, relacje międzyludzkie, a także na rozwój osobisty (i zawodowy) jest niezaprzeczalny. Wykład ma na celu zainspirować uczestników do refleksji nad wpływem mediów społecznościowych na ich życie oraz zachęcić do świadomego korzystania z tych platform czy narzędzi. W trakcie godzinnego wykładu poruszone zostaną zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty obecności w świecie cyfrowym.
drJarosław KulbatPsycholog społeczny. W pracy badawczej koncentruje się na problematyce wpływu społecznego. Analizuje czynniki, które oddziałują na funkcjonowanie psychologiczne i modyfikują to, co myślimy i czujemy, a co często pozostaje niezauważone. Interesuje się także genezą, dynamiką i rozwiązywaniem konfliktów interpersonalnych, zwłaszcza doświadczanych w bliskich związkach. Jest autorem licznych publikacji, uczestnikiem konferencji i recenzentem czasopism naukowych poświęconych tym dziedzinom.
Wykłady – sala 120
-
Intuicja pod lupą naukowca: czy i kiedy można jej ufać?
sala 120Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/zastanawiałaś się, dlaczego niektóre decyzje podejmujemy instynktownie, zanim zdążymy się zastanowić? Dlaczego czasami mamy wrażenie, że „coś nam podpowiada”, co powinniśmy zrobić? Tylko czy ten wewnętrzny głos zawsze ma rację? W trakcie wykładu odkryjemy tajniki intuicji. Przyjrzymy się, co mówią na ten temat badania naukowe: czym jest intuicja, skąd się bierze, w jakich sytuacjach możemy jej zaufać oraz jak ją wykorzystać, by podejmować lepsze decyzje i rozwiązywać problemy.
dr hab., prof. USWPSAgata SobkówPsycholog. Zajmuje się badaniem intuicji oraz innych procesów (zarówno poznawczych, jak i emocjonalnych), które odbywają się poza świadomością człowieka. W sferze jej zainteresowań naukowych leży także temat roli wyobrażeń, emocji oraz zdolności numerycznych w percepcji i podejmowaniu ryzyka. Interesują ją również mechanizmy związane z doświadczaniem niepewności w podejmowaniu decyzji. -
Zdrowie: dlaczego tak ciężko zmienić nawyki zdrowotne
sala 120Czym jest zdrowie? Czym są zachowania zdrowotne i co mogę zrobić, aby wprowadzić je do codziennego funkcjonowania? Jakie czynniki potrzebne są aby skutecznie zmienić zachowanie? Co zrobić, kiedy pojawia się intencja zmiany zachowania, aby skutecznie i trwale ją wprowadzić? Jak przygotować się na momenty kryzysu i przeciwdziałać powrotom do wcześniej wyuczonych nawyków? Zapraszamy na wykład przedstawiający wyniki badań oraz modele zmian zachowań zdrowotnych.
drMonika BoberskaPsycholog. Naukowo zajmuje się problematyką zmian zachowań zdrowotnych, aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Specjalizuje się również w tematyce jakości życia i praktykach rodzicielskich. Prowadzi analizy, które uwzględniają obiektywny pomiar aktywności przy użyciu akcelerometrii.
-
Ograniczenia poznawcze: błąd ewolucji czy niedoskonałość zaprogramowana?
sala 120Psychologia bada m.in. możliwości i ograniczenia umysłu człowieka. Okazuje się, że tych drugich jest nie tylko więcej, niż byśmy chcieli, lecz także są one poważniejsze niż początkowo nam się wydawało. Jednak, co ciekawe, w rutynie dnia codziennego ograniczenia te w zasadzie nam nie przeszkadzają, ale kiedy stajemy przed nowymi i trudnymi zadaniami, wszyscy chcielibyśmy być „mądrzejsi”. Pojawia się więc pytanie, czy ograniczenia poznawcze są błędem ewolucji, czy przeciwnie – niedoskonałością, efektem ubocznym niezwykłej sprawności naszego umysłu, który w 99 proc. przypadków działa perfekcyjne. Wykład, prezentujący przykładowe ograniczenia poznawcze umysłu człowieka, będzie próbą odpowiedzi na powyższe pytanie.
dr hab., prof. USWPSJarosław OrzechowskiPsycholog, dr hab. nauk społecznych, naukowo zajmuje się inteligencją i twórczością w ujęciu psychologii poznawczej. Jest laureatem kilku konkursów Komitetu Badań Naukowych i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie projektów badawczych, autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i wystąpień kongresowych. Jego działalność naukowa stanowi podbudowę szkoleń, które prowadzi.
Weź udział w warsztatach
Ważne! Na każdy warsztat obowiązuje limit miejsc – 30 osób.
-
Co czuję? Jak zrozumieć siebie i własne emocje?
sala 102Uczestnicy i uczestniczki warsztatu poznają podstawowe funkcje emocji, dowiedzą się jak je rozpoznawać i nazywać oraz zostaną wyposażeni w narzędzia pozwalające je regulować. Będziemy wspólnie pracować nad zwiększeniem samoświadomości i uważności.
Prowadzi: Sandra Adamowicz
-
Zrozumieć stres
sala 106Na spotkaniu uczestnicy i uczestniczki poznają ewolucyjną, biologiczną i społeczną definicję stresu. Ponadto dowiedzą się o skutecznych potwierdzanych naukowo sposobach prewencji oraz radzenia sobie z negatywnym stresem (dystresem).
Prowadzi: Joanna Gnych
-
Motywacja
sala 109Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym jest motywacja i do czego może nam służyć. Zarówno ćwiczenia, jak również przekazana na spotkaniu wiedza pozwolą lepiej motywować się na co dzień.
Prowadzi: Kamil Godawski
-
Porozumienie bez przemocy
sala 113Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak nawiązać kontakt oparty na empatii z innym oraz z samym sobą. Nauczą się, jak w prosty sposób, bez oceny i przemocy, komunikować swoje potrzeby i prośby, aby zostać wysłuchanym i zrozumianym. Spotkania będą prowadzone zgodnie z metodą NVC (Porozumieniem bez przemocy) opracowaną przez Marshalla Rosenberga.
Prowadzi: Helena Gołąb
-
Co czuję? Jak zrozumieć siebie i własne emocje?
sala 114Uczestnicy i uczestniczki warsztatu poznają podstawowe funkcje emocji, dowiedzą się jak je rozpoznawać i nazywać oraz zostaną wyposażeni w narzędzia pozwalające je regulować. Będziemy wspólnie pracować nad zwiększeniem samoświadomości i uważności.
Prowadzi: Julia Kurzydło
-
Szacunek do siebie. Poczucie własnej wartości
sala 102Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, czym jest szacunek do siebie i poczucie własnej wartości. Porozmawiamy o wpływie szacunku do siebie na dokonywanie wyborów oraz o błędach poznawczych. Zaprezentowane zostanie również przydatne narzędzie do wzmacniania poczucia własnej wartości.
Prowadzi: Sandra Adamowicz
-
Bliskie relacje
sala 106Uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jest to tak ważny obszar w życiu człowieka. Dowiedzą się także, jak rozpoznawać relację, która jest dla nich wzmacniająca od relacji, która ich krzywdzi. Zaprezentowane zostanie również narzędzie do komunikowania i stawiania granic.
Prowadzi: Joanna Gnych
-
Motywacja
sala 109Uczestnicy i uczestniczki spotkania dowiedzą się, czym jest motywacja i do czego może nam służyć. Zarówno ćwiczenia, jak również przekazana na spotkaniu wiedza pozwolą lepiej motywować się na co dzień.
Prowadzi: Kamil Godawski
-
Co czuję? Jak zrozumieć siebie i własne emocje?
sala 113Uczestnicy i uczestniczki warsztatu poznają podstawowe funkcje emocji, dowiedzą się jak je rozpoznawać i nazywać oraz zostaną wyposażeni w narzędzia pozwalające je regulować. Będziemy wspólnie pracować nad zwiększeniem samoświadomości i uważności.
Prowadzi: Helena Gołąb
-
Zrozumieć stres
sala 114Na spotkaniu uczestnicy i uczestniczki poznają ewolucyjną, biologiczną i społeczną definicję stresu. Ponadto dowiedzą się o skutecznych potwierdzanych naukowo sposobach prewencji oraz radzenia sobie z negatywnym stresem (dystresem).
Prowadzi: Julia Kurzydło
-
Co czuję? Jak zrozumieć siebie i własne emocje?
sala 102Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, czym jest szacunek do siebie i poczucie własnej wartości. Porozmawiamy o wpływie szacunku do siebie na dokonywanie wyborów oraz o błędach poznawczych. Zaprezentowane zostanie również przydatne narzędzie do wzmacniania poczucia własnej wartości.
Prowadzi: Sandra Adamowicz
-
Kreatywność
sala 106Uczestnicy i uczestniczki spotkania poznają techniki rozwijające myślenie kreatywne oraz nauczą się, jak radzić sobie z ograniczeniami kreatywności. Dowiedzą się, czym wyróżnia się myślenie kreatywne oraz jak je stosować w codziennym życiu.
Prowadzi: Joanna Gnych
-
Bliskie relacje
sala 109Uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jest to tak ważny obszar w życiu człowieka. Dowiedzą się także, jak rozpoznawać relację, która jest dla nich wzmacniająca od relacji, która ich krzywdzi. Zaprezentowane zostanie również narzędzie do komunikowania i stawiania granic.
Prowadzi: Kamil Godawski
-
Szacunek do siebie. Poczucie własnej wartości
sala 114Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, czym jest szacunek do siebie i poczucie własnej wartości. Porozmawiamy o wpływie szacunku do siebie na dokonywanie wyborów oraz o błędach poznawczych. Zaprezentowane zostanie również przydatne narzędzie do wzmacniania poczucia własnej wartości.
Prowadzi: Julia Kurzydło
-
Porozumienie bez przemocy
sala 102Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak nawiązać kontakt oparty na empatii z innym oraz z samym sobą. Nauczą się, jak w prosty sposób, bez oceny i przemocy, komunikować swoje potrzeby i prośby, aby zostać wysłuchanym i zrozumianym. Spotkania będą prowadzone zgodnie z metodą NVC (Porozumieniem bez przemocy) opracowaną przez Marshalla Rosenberga.
Prowadzi: Sandra Adamowicz
-
Szacunek do siebie. Poczucie własnej wartości
sala 106Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, czym jest szacunek do siebie i poczucie własnej wartości. Porozmawiamy o wpływie szacunku do siebie na dokonywanie wyborów oraz o błędach poznawczych. Zaprezentowane zostanie również przydatne narzędzie do wzmacniania poczucia własnej wartości.
Prowadzi: Joanna Gnych
-
Bliskie relacje
sala 109Uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jest to tak ważny obszar w życiu człowieka. Dowiedzą się także, jak rozpoznawać relację, która jest dla nich wzmacniająca od relacji, która ich krzywdzi. Zaprezentowane zostanie również narzędzie do komunikowania i stawiania granic.
Prowadzi: Kamil Godawski
-
Zrozumieć stres
sala 114Na spotkaniu uczestnicy i uczestniczki poznają ewolucyjną, biologiczną i społeczną definicję stresu. Ponadto dowiedzą się o skutecznych potwierdzanych naukowo sposobach prewencji oraz radzenia sobie z negatywnym stresem (dystresem).
Prowadzi: Julia Wróbel
BLOK I
BLOK II
BLOK III
BLOK IV
Organizator
Gdzie?
Wydział Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS
ul. Aleksandra Ostrowskiego 30b
Kiedy?
18 marca 2023 r., godz. 10.00–14.30
Studiuj psychologię na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu i zmieniaj świat!
Kształcimy przyszłych psychologów klinicznych zajmujących się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych oraz psychologów biznesu specjalizujących się w rozwoju pracowników, zarządzaniu zasobami ludzkimi i zwiększaniu konkurencyjności organizacji.
Jesteśmy jedynym ośrodkiem w południowo-zachodniej Polsce, który posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej dla magistrów psychologii (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia).
Program naszych studiów psychologicznych jest dostosowany do europejskich standardów nauczania psychologii i spełnia wymagania Europejskiego Certyfikatu Psychologa EuroPsy, który w wielu krajach europejskich definiuje zawód psychologa i reguluje dostęp do jego wykonywania.