ROTTENBERG / KOZYRA. Wykład, wystawa, performans
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie poświęcone polskiej sztuce krytycznej, które odbędzie się 23 stycznia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Anda Rottenberg przybliży twórczość Katarzyny Kozyry, czołowej reprezentantki tego nurtu, a wieczór zwieńczy premierowy performans artystki. Wydarzenia będą towarzyszyć otwarciu wystawy jej wybranych prac.
Sztuka, która prowokuje do myślenia
Katarzyna Kozyra to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej. Od lat w swojej twórczości zgłębia tematykę związaną z cielesnością, ukazując ciało jako przestrzeń napięć między normami a wolnością jednostki. W swoim dorobku ma wiele szeroko rozpoznawalnych i kontrowersyjnych prac, jak choćby „Piramidę zwierząt” czy wideo instalacje zrealizowane w miejskiej łaźni w Budapeszcie („Łaźnia” i „Łaźnia męska”).
Interdyscyplinarna twórczość Kozyry odegrała kluczową rolę w rozwoju sztuki krytycznej i wielokrotnie była impulsem do burzliwych dyskusji, wpływających na kształt współczesnej kultury. Artystka konsekwentnie podważa panujące stereotypy i narusza społeczne tabu, często wywołując ostrą polemikę.
W świat sztuki Katarzyny Kozyry wprowadzi nas ceniona historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka, Anda Rottenberg. Podczas performatywnego wykładu „Ciało sztuki” wspólnie z artystką przywoła i omówi najważniejsze momenty jej twórczej drogi.
Po wykładzie artystka zaprezentuje nowy performans, „Początek i koniec”, w którym specjalną rolę odegra jej alter ego – lalka sobowtórka, która zastępowała Katarzynę Kozyrę podczas jej zeszłorocznego pomieszkiwania w warszawskiej Zachęcie.
Wydarzenia towarzyszą otwarciu wystawy wybranych prac Katarzyny Kozyry z kolekcji „Friends”, zakupionych przez Uniwersytet SWPS.
Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
Zapisz się
Kolekcja „FRIENDS” – najsłynniejsze prace Katarzyny Kozyry
Po wykładzie i performansie zapraszamy do zwiedzania wystawy fotografii z kolekcji „FRIENDS”. Prezentują one najgłośniejsze prace Katarzyny Kozyry, takie jak „Piramida zwierząt” (1993), „Olimpia” (1996) oraz „Łaźnia” (1997). Za tę ostatnią artystka otrzymała nagrodę honorową Biennale w Wenecji – jedno z najwyższych wyróżnień, jakie kiedykolwiek przyznano polskiemu artyście podczas tego prestiżowego wydarzenia.
Na wystawie znajdzie się również archiwalna fotografia pracy „Obiekty [Hełmy]” (1991), zaprezentowanej na pierwszej indywidualnej wystawie Katarzyny Kozyry w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także kolażowy portret Andrzeja Karasia, bliskiego przyjaciela artystki, zatytułowany „Karaski w Pościeli” (1992) i zdjęcie z projektu „Szukając Jezusa” (2018), który jest efektem kilku podróży Kozyry do Jerozolimy. Ekspozycję wzbogacą wybrane prace wideo.
Wystawę będzie można oglądać do 10 lutego na korytarzu na drugim piętrze budynku USWPS w Warszawie, przy auli im. T. Tomaszewskiego.
Poznaj bohaterki wydarzenia
Data i miejsce
23 stycznia 2025 r., godz. 17.00
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Kontakt
Zofia Nycz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.