Noworoczny wieczór chiński – Rok Węża
Chiński Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny, to jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Według chińskiego horoskopu, rok 2025 to rok Drewnianego Węża. Co nam przyniesie, spróbujemy odgadnąć podczas obchodów święta na Uniwersytecie SWPS.
Świętuj z nami Chiński Nowy Rok!
Chiński Nowy Rok obchodzony jest przez miliony ludzi na całym świecie. Świętowanie rozpoczyna się pierwszego dnia pierwszego miesiąca chińskiego kalendarza lunarnego, a kończy się po 15 dniach Festiwalem Latarni. To czas, kiedy rodziny spotykają się, by wspólnie świętować początek nowego roku, który w tradycji chińskiej jest związany z jednym z dwunastu zwierząt zodiaku.
Rok 2025 to Rok Węża, który jest najbardziej tajemniczym zwierzęciem w chińskim zodiaku. Kojarzy się z mądrością, odnową i rozwojem. Rok, któremu patronuje, może być czasem dużych zmian.
Chińską kulturę, w tym astrologię, przybliżymy podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku zorganizowanych przez Koło Naukowe Studiów Azjatyckich. Będzie to wspaniała okazja, by lepiej poznać obyczaje Państwa Środka, spróbować tradycyjnych herbat i przekąsek oraz wziąć udział w występach artystycznych przygotowanych przez chińskich studentów. Wydarzenie otworzy Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Sun Linjiang.
Wykłady odbędą się w języku angielskim.
Program wydarzenia
-
Oficjalne otwarcie
-
Przemówienia powitalne
Sun LinjiangAmbasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Wybitny dyplomata z wieloletnim doświadczeniem w służbie zagranicznej. Jest znany ze swojego zaangażowania w promowanie współpracy międzykulturowej oraz rozwijanie relacji między Chinami a innymi krajami.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSEwa GruszczyńskaProrektorka ds. międzynarodowych Uniwersytetu SWPS. Związana z uczelnią od 2003 r.
-
Rozdanie prezentów
-
Wąż w kulturze chińskiej i europejskiej
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSMarcin JacobyDziekan Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS i kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich. Sinolog, tłumacz, literaturoznawca. Ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych.
-
Występy artystyczne
Zespół muzyki ludowej zaprezentuje „Złoty taniec węża” oraz „Marsz Króla Słoni”.
Chór mieszany wykona "Wiosenne góry" – utwór, który metaforycznie opowiada o odrodzeniu natury, zgodnie z chińskim postrzeganiem cykliczności życia. -
Wykłady
Popularyzatorka wiedzy o Chinach, Beata Kołodziej, znana jako Oczy Sinologa, opowie o fascynujących aspektach chińskiej symboliki związanej z nowym rokiem.
-
Przerwa
-
Występy artystyczne
Taniec solo: „Zan Hua Yin”
Taniec Dai: „Deszczowa noc”
Duet wiolonczelowo-fortepianowy: „Pieśń pasterza”
Solo wokalne: „Zapach jabłek”
Solo fortepianowe: „Rzeka Liuyang”
Solo wokalne: „Małe szczęście”
Duet guzheng i pipa, czyli tradycyjna chińska harfa i chiński szarpany instrument strunowy -
Przerwa
-
Występy artystyczne
Solo wokalne: „Piękne Chiny”
Kwartet wokalny: „Chiny w świetle lamp”
Pokaz mody: Qipao i tradycyjne stroje
Solo fortepianowe: „Jezioro jesiennej harmonii”
Występ wokalno-taneczny: „Mit”
Solo fortepianowe: „Jezioro jesiennej harmonii”
Solo wokalne: Jin Se -
Oficjalne pożegnanie
Organizator
Gdzie?
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31, Warszawa; sala S201
Kiedy?
27 stycznia 2025 r., godz. 16.00–20.15