Światowy Dzień Sztuki UNESCO. Praktyka artystyczna w kontekście nowych technologii

Studentki i studenci z Koła Sztuki działającego na Uniwersytecie SWPS zapraszają na obchody Światowego Dnia Sztuki. W programie performans Tamary Olgi Briks, pokaz filmów krótkometrażowych Michała Mazurka i Kacpra Kiniorskiego oraz panel dyskusyjny poświęcony relacji sztuki z technologią.
Światowy Dzień Sztuki na Uniwersytecie SWPS w Warszawie
Już po raz drugi Koło Sztuki funkcjonujące na Wydziale Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS organizuje obchody Światowego Dnia Sztuki. To międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie świadomej aktywności twórczej na całym świecie.
W tym roku głównym tematem studenckiego wydarzenia będzie praktyka artystyczna oraz wpływ, jaki mają na nią nowoczesne technologie.
Program wydarzenia
-
„Corpse de ballet” – performans
Uwaga: w pokazie występują elementy nagości i intensywny zapach. Osoby performerskie za zgodą wchodzą w interakcję z publicznością.
„Corpse de ballet” to performatywna odsłona wielopoziomowego projektu aktywistyczno-artystycznego. Artystka sięga do gestów baletowej pantomimy oraz szczątków swojego baletowego doświadczenia, queerując je. Tworzy instalację performatywną wypełnioną artefaktami, częściami ciała i zapachem rozkładu (baletu). To krytyczna i zmysłowa dekompozycja tradycji, w której rozpraszają się nowe wizje cielesności i władzy.
Tamara Olga BriksTancerka, choreografka, performerka. Współzałożycielka kolektywu aktywistycznego jaktanczyc.pl. Studiowała choreografię w Amsterdamie, w SNDO School for New Dance Development. Skupia się na upcyclingu materiałów i idei, a taniec traktuje jako wspólnotowe doświadczenie kinestetyczne, a nie estetyzację ciała. Tworzy choreografie opierając się m.in. na transformacji doświadczeń przemocy w środowisku tańca. Mają one na celu promowanie zdrowszych warunków pracy i edukacji tancerzy i tancerek. Uczestniczyła w rezydencji Laboratorium Pustynnej Wyobraźni w ramach A School of Ecological Imagination 2024, a także w solowej rezydencji artystycznej w Komunie Warszawa. W swojej twórczości skupia się na rozwoju ciała, zgłębiając przy tym przestrzeń. Pracowała z wieloma choreografami. Występowała w produkcjach realizowanych przez Teatr Wielki – Operę Narodową, Kungliga Operan, Teatr Studio czy Komunę Warszawa. Prowadzi warsztaty oraz bierze czynny udział w obszarze emancypacji cielesnej.
-
Przerwa
-
Pokaz filmu „Klatka”
Michał MazurekFotograf i operator. Z branżą związany od 14 roku życia. W swoich pracach skupia się na opowiadaniu historii. Inspiruje go popkultura i klasyka literatury oraz aktualne trendy. Od 2021 r. stale współpracuje z Szymonem Soblem jako jego prywatny fotograf i operator. Odpowiada za wszystkie materiały foto/video w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Fotografował m.in. takich artystów, jak Machine Gun Kelly, Xzibit, Tommy Cash, Allj, Pezet, Krzysztof Zalewski, Bedoes, Kayah, Solar, Białas, Oki, Young Igi, Adi Nowak, Sarius, Guzior, Kacperczyk, Jan-rapowanie.
-
Pokaz filmu „Kinior”
„Kinior” to oniryczna impresja na temat osoby Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego – kompozytora i multiinstrumentalisty wywodzącego się z polskiego środowiska jazzowego. To obraz intymny i bezkompromisowy, zrealizowany przez jego syna. Daleko tej historii do klasycznych biografii i konwencjonalnych sposobów narracji. Od faktów ważniejszy jest tu nastrój – warstwa muzyczna i wizualna kryją w sobie wiele tropów i inspiracji, składających się na ten nietypowy, niemal transowy portret artysty, który przez lata współpracował z najważniejszymi muzykami i zespołami w historii polskiej muzyki.
Kacper KiniorskiUrodził się w 2001 r. w Kielcach. Wychowywał się w dwóch środowiskach – rodzinnym artystyczno-awangardowym i „realnym” wśród swoich rówieśników. Swoje umiejętności doskonalił w Warszawskiej Szkole Filmowej reżyserując, nagrywając i montując różnorodne filmowe formy. Dobrze się czuje zarówno w świecie filmu, jak i w świecie muzycznym.
-
Panel dyskusyjny
Uczestnicy i uczestniczki:
Tamara Olga BriksBogumiła „Buzia” GrędaEnvironmental Specialist w Papaya Films, gdzie od trzech lat zajmuje się celami zrównoważonego rozwoju (ESG), zrównoważoną produkcją filmową oraz edukacją klimatyczną. Twórczyni autorskich warsztatów „Planet Placement”, łączących ekologię z procesem twórczym w branży audiowizualnej. Facylitatorka Mozaiki Klimatycznej, aktywnie zaangażowana w działania na rzecz transformacji sektora kreatywnego w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Współpracowała z Instytutem Ekologii Cyfrowej przy programie cyfrowej odnowy. Absolwentka projektowania innowacji (School of Ideas) na Uniwersytecie SWPS. Prelegentka i panelistka m.in. na konferencji Festival of Creative Operations London, gdzie dzieliła się doświadczeniami w zakresie zielonej transformacji branży filmowej w Polsce.
Kacper KiniorskiMichał MazurekNela SzadkowskaZwiązana z branżą muzyczną od 2016 r. Absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2016 r. prowadzi własne projekty muzyczne: IwasHomeAnyway oraz solowy projekt Nela. Od 2019 r. profesjonalnie zajmuje się budowaniem strategii wydawniczych i marketingowych oraz dystrybucją cyfrową dla branży muzycznej. Była związana z Independent Digital i [PIAS], a obecnie pracuje jako International Product Manager w Warner Music Poland, gdzie odpowiada za strategie promocyjne międzynarodowych artystów - m.in. Duy Lipy, Eda Sheerana, Coldplay, Gorillaz, Bensona Boone'a czy Teddy'ego Swimsa – na rynku polskim. W 2021 r. ukończyła Music Export Poland Academy, a od 2023 r. rozwija startup muzyczny Trill – platformę do networkingu niezależnych artystów ze zweryfikowanymi specjalistami z branży muzycznej. Uczestniczka licznych programów akceleracyjnych i mentoringowych, m.in. Szkoły Pionierów, ĀRYA, HEMI Music Hub, Huge Things, Music WorX oraz „Mentoring Remixed” w Warner Music Group.
Panel poprowadzi:
Maria SawickaStudentka II roku School of Ideas na Uniwersytecie SWPS, gdzie zgłębia projektowanie innowacji i usług. Od 2024 r. działa w kole naukowym Koło Sztuki na Uniwersytecie SWPS, angażując się w organizację wydarzeń popularyzujących sztukę i jej różnorodne konteksty. Współtworzy drugą edycję Światowego Dnia Sztuki, łącząc swoje pasje kuratorskie, organizacyjne i komunikacyjne.
-
Zakończenie
Gdzie?
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
Kiedy?
15 kwietnia 2025 r., godz. 17.00–20.00
Kontakt
Koło Sztuki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zobacz inne aktualności






















































































