Odkryj piękno Japonii na festiwalu Discover Japan!

Fascynuje cię japońska kultura, historia, literatura lub dyplomacja? Chcesz się dowiedzieć, jak wyglądają życie i praca w Japonii? Nie może cię zabraknąć na festiwalu japońskim na Uniwersytecie SWPS!
Japonia na wyciągnięcie ręki
Festiwal Discover Japan to wydarzenie pełne inspiracji, zaskoczeń i zachwytu – święto Japonii w tradycyjnym i nowoczesnym wydaniu jednocześnie. To okazja, aby lepiej poznać współczesną Japonię – jej społeczeństwo, politykę i kulturę pracy – oraz zanurzyć się w realiach życia w tym niezwykłym kraju. Zrozum, jak wygląda tamtejszy rynek pracy, a także jakie wartości i normy społeczne go kształtują!
Wydarzenie zgromadzi ekspertów, pasjonatów i praktyków z różnych dziedzin związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni, w tym osoby, które żyły i pracowały w Japonii. Posłuchaj wykładów i dyskusji z ich udziałem!
Porządek, dyscyplina i piękno
Dowiesz się między innymi:
- czym charakteryzuje się kultura organizacyjna Wschodu,
- jak wygląda obszar zarządzania zasobami ludzkimi (HR) w Japonii,
- jak funkcjonuje japońska biurokracja,
- jakie są kluczowe wartości w japońskiej kulturze pracy.
Będziesz mieć okazję obejrzeć klasyczne japońskie stroje, a zwieńczeniem wydarzenia będzie tradycyjna ceremonia parzenia herbaty.
Udział w festiwalu jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Przyjdź i odkryj, jak wygląda codzienność w jednym z najbardziej uporządkowanych krajów świata!
Program festiwalu
-
Obraz japońskiego społeczeństwa w książkach Piotra Milewskiego
Spotkanie otworzy rozmowa autora bestsellerowych reportaży i książek o Japonii z japonistką z Uniwersytetu SWPS, specjalistką od historii i stosunków międzynarodowych Azji Wschodniej. Dyskusja będzie dotyczyć obrazu japońskiego społeczeństwa – zarówno z perspektywy literackiej, jak i naukowej.
drPiotr MilewskiPisarz, dziennikarz, podróżnik. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Spędził dziewięć lat w Japonii. Autor bestsellerowych książek: „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2021), „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2022), „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” (2018), „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” (2020) oraz „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta”. Współautor książek: „Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów” (2006), „Azja. Opowieści podróżne” (2018) oraz „Wyspa. Opowieści podróżne” (2019) . Czterokrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego „Książki”. Laureat nagrody magazynu „National Geographic Polska”. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.
dr hab., prof. USWPSOlga BarbasiewiczPolitolożka, japonistka, lektorka języka japońskiego. Specjalizuje się w polityce pamięci i stosunkach międzynarodowych w Azji Wschodniej oraz najnowszej historii tego regionu. Laureatka stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW na lata 2018–2021.
-
Era Meiji – pierwsze delegacje w Japonii
Doktorantka i aktywistka akademicka zabierze nas w podróż do czasów ery Meiji. Opowie o pierwszych delegacjach zagranicznych oraz początkach kontaktów Japonii z Zachodem. Przekonaj się, że odległa historia stanie się żywa i angażująca!
Zofia KurzawińskaSpecjalistka w dziedzinie japonistyki, doktorantka na Wydziale Orientalistyki UMK i aktywistka Rady Doktoranckiej, wykwalifikowana w językach, mediach społecznościowych, wystąpieniach medialnych, komunikacji naukowej, Instagramie, TikTok Reels, wystąpieniach publicznych i rozrywce.
-
Dyplomacja kulturowa pomiędzy Polską a Japonią
Były wiceminister kultury podzieli się z nami doświadczeniami związanymi z dyplomacją kulturową pomiędzy Polską a Japonią, ujawniając kulisy współpracy międzynarodowej i znaczenia wspólnych działań w przestrzeni kulturalnej.
Paweł LewandowskiSocjolog komunikacji międzykulturowej, były wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, był odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe. Reprezentował Polskę podczas obchodów 100-lecia nawiązania relacji polsko-japońskich. Jako doradca prezesa rady ministrów odpowiadał za przygotowanie polskiej kandydatury do organizacji EXPO 2022 w Łodzi. Obecnie przedsiębiorca w branży public affairs.
-
Jak wygląda praca w HR w Japonii
Specjalista HR, który przez wiele lat pracował w Japonii, opowie o tamtejszych realiach pracy, a także różnicach kulturowych w zarządzaniu i budowaniu kariery w japońskich oraz międzynarodowych firmach.
Neven StubićWysoce wykwalifikowany specjalista HR z ponad 8-letnim doświadczeniem w rekrutacji międzynarodowej. Ukończył studia w Japonii na Uniwersytecie Tsukuba. Pracował m.in. w Coca-Cola HBC i Johnson & Johnson. Mówi biegle po chorwacku, angielsku i japońsku.
-
Ceremonia picia herbaty
Przenieś się do świata ciszy i równowagi w pięknej japońskiej tradycji. Członek Stowarzyszenia Drogi Herbaty zaprezentuje ceremonię herbacianą – rytuał symbolizujący harmonię, szacunek i spokój. To wyjątkowa okazja, aby odkryć głębię filozofii chadō (jap. „droga herbaty”) oraz jej znaczenie w kulturze Japonii.
Jakub SmoczyńskiStudent trzeciego roku studiów azjatyckich z językiem japońskim na Uniwersytecie SWPS. Jako członek Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai zgłębia tajniki chadō. Miłośnik literatury związanej z kulturą herbacianą Japonii, Chin oraz Korei Południowej. Kolekcjoner japońskiej ceramiki oraz rozmaitych utensyliów herbacianych. Od wielu lat podróżuje po świecie, poznając nowe kultury i kuchnie. Obecnie prowadzi też wycieczki w Japonii.
Odwiedź stoisko Sakura Silk Kimono

Nasz festiwal to nie tylko wykłady i dyskusje! Przez cały czas trwania wydarzenia będzie dostępne stoisko Karoliny Kąckiej – pasjonatki japońskiej mody i właścicielki kolekcji oryginalnych kimon. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć z bliska tradycyjne japońskie stroje, dowiedzieć się, jak je nosić, a także poznać ich symbolikę. Stoisko znajdziesz na korytarzu obok sal wykładowych.
Kiedy
10 maja 2025 r., godz. 11.00–19.00
Gdzie
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
Zapisz się!
Zapisy już wkrótce.
Organizatorzy
Patron i fundator
Patronem i fundatorem wydarzenia jest Japan Foundation – instytucja promująca japońską kulturę w międzynarodowym środowisku, prowadząca działania na rzecz wymiany i współpracy międzynarodowej.
Partner
Kontakt
Koło Naukowe Studiów Azjatyckich, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Interesujesz się Japonią? Studiuj na Uniwersytecie SWPS!
Na Uniwersytecie SWPS pokażemy ci, jak przekuć swoją pasję sukcesy zawodowe! Azja Wschodnia odgrywa coraz ważniejszą rolę na arenie międzynarodowej. Znajomość języka, kultury, polityki i gospodarki tego regionu daje wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej w Polsce i za granicą.
Jeśli chcesz poznać współczesną Azję Wschodnią, jej ekonomię i politykę, a także nauczyć się poruszać w azjatyckim świecie dyplomacji i biznesu, wybierz studia azjatyckie z językiem japońskim, chińskim lub koreańskim.

Studia azjatyckie. Chiny i Azja Wschodnia
z językiem chińskim, koreańskim lub japońskim
stacjonarneJeśli zależy ci na intensywnej nauce języka, zdecyduj się na filologię angielską z językiem japońskim, chińskim lub koreańskim.

Filologia angielska z dodatkowym językiem
hiszpańskim, niemieckim, włoskim, chińskim, japońskim lub koreańskim
stacjonarneZobacz inne aktualności



















































































