Cykl „SZTUKA USWPS”: Leon Tarasewicz

Na parterze i pierwszym piętrze budynku Uniwersytetu SWPS w Poznaniu znajduje się przestrzenna kompozycja malarska Leona Tarasewicza – artysty, który od lat poszerza granice obrazu. Prezentujemy ją w ramach cyklu „SZTUKA USWPS”, przybliżającego bogatą kolekcję dzieł sztuki rozmieszczoną na naszych kampusach.
Kolor, przestrzeń, forma – twórczość Leona Tarasewicza
Leon Tarasewicz to jeden z czołowych współczesnych polskich malarzy, znany ze swojego unikalnego podejścia do koloru i przestrzeni. Urodził się w 1957 r. w Waliłach na Podlasiu, gdzie mieszka i tworzy do dziś. W 1984 r. ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni Tadeusza Dominika.
W swojej twórczości skupia się na czysto malarskich wartościach koloru, światła i faktury. Wybiera wielkie formaty, intensywne barwy i powtarzalne motywy. Unika narracyjności i symboliki – swoim dziełom nie nadaje tytułów, co pozwala odbiorcom skupić na samym doświadczeniu wizualnym.
Artysta nie ogranicza się do tradycyjnego płótna i nieustannie poszukuje nowej formuły obrazu. Tworzy monumentalne instalacje malarskie i realizacje site specific (uwzględniające kontekst zastanej przestrzeni), malując bezpośrednio na ścianach budynków, podłogach i innych elementach architektury. Ten swoisty dialog malarstwa z przestrzenią widać także w jego realizacji we wnętrzu budynku Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.



Prace Tarasewicza były prezentowane w wielu polskich i zagranicznych galeriach oraz na prestiżowych wystawach, m.in. na 49. Międzynarodowym Biennale w Wenecji i 19. Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo.
Cykl „SZTUKA USWPS”. Spójrz inaczej!
Tworzymy przestrzeń dla sztuki i otwartej wymiany myśli. Poprzez działania artystyczne budujemy świadomość wolności nierozerwalnie związanej z odpowiedzialnością – za siebie i swoje otoczenie. Chcemy łączyć środowiska i inspirować do odważniejszego spojrzenia na świat. Dołącz do nas!
Dowiedz się więcej o projekcie
Zobacz inne aktualności






















































































