Maraton wyborczy: Jak głosują Polki i Polacy?
Zapraszamy na konferencję poświęconą wyborom, podczas której ekspertki i eksperci z Uniwersytetu SWPS oraz Ipsos omówią wyniki badań wyborczych i trendy polityczne w Polsce. Przyjdź, jeśli chcesz lepiej zrozumieć bieżącą sytuację polityczną!
Wokół wyborów – refleksje, analiza i dyskusja
Jeszcze nie opadły emocje po niedawnych wyborach parlamentarnych i samorządowych, a już za chwilę wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyborczy maraton uwieńczą przyszłoroczne wybory prezydenckie. W tym szczególnym okresie, pełnym intensywnych kampanii i angażującym wielu obywateli w życie polityczne kraju, chcemy przybliżyć temat wyborów jako demokratycznego procesu podejmowania decyzji.
W pierwszej części konferencji o wynikach badań przedwyborczych i powyborczych opowiedzą ekspertki i eksperci z Uniwersytetu SWPS oraz agencji badawczej Ipsos. W drugiej części odbędzie się dyskusja z udziałem analityczek i analityków polskiej sceny politycznej, stanowiąca komentarz do prezentowanych wyników i trendów wyborczych.
Obowiązują zapisy przez formularz
-
Rejestracja uczestników
sala S305
Wystąpienia: 11.00–13.00
-
Otwarcie konferencji
sala S305
prof. dr hab. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPSAnna Karczmarczuk, prezeska Ipsos Polska -
Po co nam badania wyborcze?
sala S305
Prelegent omówi główne tradycje i niemal 100 lat doświadczeń badań wyborczych na świecie oraz 30 lat Polskiego Generalnego Studium Wyborczego (PGSW). Przedstawi teoretyczne i paradygmatyczne założenia takich badań, ich kluczowe wyniki, teoretyczne uogólnienia i zwroty krytyczne, a także kwestie organizacyjno-administracyjne, szczególnie te związane z finansowaniem badań wyborczych. Zasygnalizuje również kilka konkretnych problemów – zarówno tych z głębokiej przeszłości, jak i tych, które mogą stanowić wyzwania w przyszłości.
prof. dr hab.Radosław MarkowskiPolitolog, socjolog. Specjalizuje się w porównawczych naukach politycznych oraz socjologii polityki. Bada wybory, zachowania wyborcze, demokrację i systemy partyjne. Wieloletni kierownik Polskiego Generalnego Studium Wyborczego (PGSW). Recurring visiting professor w Central European University w Budapeszcie. W przeszłości visiting professor amerykańskich uniwersytetów: Duke, Wisconsin-Madison, Rutgers. Autor licznych artykułów w czasopismach naukowych, m.in. „Electoral Studies”, „Party Politics”, „Political Studies” i „West European Politics”. Współautor publikacji „Post-Communist Party Systems”, wydanej nakładem Cambridge University Press. Redaktor, autor i współautor książek wydanych przez Oxford University Press, Manchester University Press, Routledge i Sage Publishing. Ekspert w projektach Fundacji Bertelsmanna oraz Varieties of Democracy (V-Dem).
-
Wybory w liczbach
sala S305
Co motywuje obywateli do udziału w głosowaniu? Przyjrzymy się wysokiej frekwencji wyborczej w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu rosnącej polaryzacji na aktywność wyborczą. Omówimy też, w jaki sposób na wyniki wyborów wpływają preferencje i strategie wyborców, kwestie ideologiczne, sympatie partyjne oraz wizerunek liderów politycznych.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSMikołaj CześnikSocjolog i politolog, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się badaniami opinii społecznej i wyborów politycznych. Specjalizuje się w analizie systemów politycznych, w szczególności demokracji. Występuje w mediach jako stały komentator życia politycznego. Kierownik projektu Polskie Generalne Studium Wyborcze (PGSW), pionierskiej w Polsce inicjatywy, która ma na celu systematyczną i rzetelną rejestrację oraz analizę najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju – wyborów parlamentarnych. Współautor książki „Demokracja gospodarka polityka. Perspektywa polskiego wyborcy” (2015) oraz autor wielu publikacji naukowych.
drMaciej SychowiecPolitolog. Absolwent Uniwersytetu w Gothenburgu. Współpracował z Uniwersytetem w Umeå oraz Bankiem Światowym, posiada też doświadczenie w sektorze pozarządowym. Od 2023 r. jest związany z Uniwersytetem SWPS jako post-doc w projekcie Polskie Generalne Studium Wyborcze (PGSW). Jego zainteresowania badawcze obejmują ekonomię polityczną, zachowania polityczne, korupcję i metody ilościowe.
drOliwia SzczupskaEkonomistka. Zdobywała doświadczenie badawcze w sektorze biznesowym i akademickim. Przez pierwszą dekadę realizowała projekty z obszaru Client Consulting i Product Leadership w Nielsenie. Obecnie jako post-doc w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS współpracuje przy Polskim Generalnym Studium Wyborczym (PGSW). Naukowo zajmuje się przede wszystkim problematyką grupowego podejmowania decyzji, szczególnie w ujęciu ilościowym, empirycznym i eksperymentalnym.
-
Exit poll – jak się to robi?
sala S305
Wiele tygodni przygotowań, testy techniczne, szkolenia, praca tysięcy osób rozrzuconych po całej Polsce – wszystko po to, by jednego dnia w ciągu 14 godzin zebrać dane i tuż po godzinie 21 z jak największą precyzją pokazać wynik wyborów. Badanie exit poll jest szczególne. Dostarcza nie tylko wyjątkowych danych, lecz także ogromnych emocji. W prezentacji pokażemy, jak sprostać wyzwaniom realizacyjnym oraz opanować nerwy, gdy wszyscy patrzą i rozliczają z najmniejszych różnic z danymi PKW.
Paweł PredkoOperations Director w Ipsos. Od 25 lat związany z badaniami rynku. Zaczynał w Ośrodku Badania Opinii Publicznej (OBOP), a od ponad 10 lat pracuje w Ipsos. Uczestniczył w wielu najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych projektach realizowanych na zlecenie klientów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. W Ipsos kieruje zespołami odpowiedzialnymi za realizację wszystkich badań ilościowych i jakościowych, kontrolę jakości, przetwarzanie danych, programowanie, IT oraz zaawansowane analizy statystyczne. Koordynuje też badania exit poll oraz badania preferencji wyborczych w Ipsos.
-
Czy kogoś obchodzą wybory do Europarlamentu?
sala S305
9 czerwca 2024 r. Polki i Polacy już po raz trzeci w ciągu niecałych ośmiu miesięcy udadzą się do urn – tym razem po to, aby zagłosować do Parlamentu Europejskiego. Dla kogo te wybory są ważne? Czy i jakie znaczenie ma dla nas Europarlament? Poznaj wyniki badania przeprowadzonego miesiąc przed wyborami!
Joanna SkrzyńskaPublic Affairs Leader w Ipsos, socjolożka związana z badaniami od niemal 20 lat. Początkowo realizowała się w projektach na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzonych w ramach Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych. Następnie pracowała w agencjach badawczych, m.in. TNS OBOP oraz Kantar Public. Obecnie w Ipsos prowadzi zespół, który swoją wiedzą i umiejętnościami wspiera klientów z sektorów: publicznego, akademickiego i komercyjnego. Razem z ekspertkami i ekspertami z innych europejskich krajów tworzy pierwszy w Polsce panel probabilistyczny – Ipsos KnowledgePanel.
-
Lunch
sala S304
Panel dyskusyjny: 14.00–15.30
-
Polskie wybory: interpretacje, scenariusze, prognozy
sala S305
drMarcin Zaborski – moderator paneluPolitolog, dziennikarz. Zajmuje się komunikowaniem społecznym i politycznym, polityką wobec przeszłości i pamięcią społeczną. Specjalizuje się w badaniach miejsc pamięci oraz ekspozycji muzealnych. Prowadzi analizy archiwalnych wydań (w tym przedwojennych) czasopism dla dzieci. Jest związany z Instytutem Nauk Społecznych, Katedrą Mediów i Kultury oraz Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS. Jako dziennikarz pracuje w redakcji telewizji TVN24. Prowadził programy w radiowej Trójce (2000–2016), TVP Historia (2015–2016) i RMF FM (2016–2021). Publikował w „Dzienniku. Gazecie Prawnej” i magazynie „Newsweek. Psychologia”. Jest autorem książek: „Biuro myśli znalezionych” (2013), „Lato'39. Jeszcze żyjemy” (2019) oraz (razem z Magdą Umer) „Piekielna nieobecność. Opowieść o przyjaźni z Zuzią Łapicką” (2019).
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSAleksandra Cisłak-WójcikPsycholog. Naukowo zajmuje się władzą. Bada, w jaki sposób zmienia człowieka sprawowanie władzy i podleganie władzy, a także czym różni się władza od poczucia kontroli. Interesuje się identyfikacją z grupami społecznymi, m.in. organizacjami biznesowymi. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy dla firm zawsze jest dobrze, gdy pracownicy silnie identyfikują się z miejscem pracy. Analizuje związki pomiędzy władzą i płcią oraz percepcję społeczną kobiet we współczesnych społeczeństwach. Ostatnio bada, dlaczego niektórzy Polacy popierają politykę antyśrodowiskową. Otrzymała stypendium Start FNP, stypendium „Polityki” oraz stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Jest laureatką nagrody im. Roberta Zajonca, przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Psychologii Społecznej. Kierowała zakończonym już projektem „Sprawując władzę czy kontrolę?”, który uzyskał grant OPUS Narodowego Centrum Nauki. Obecnie prowadzi badania w ramach grantu NCN „Czy silna identyfikacja może szkodzić grupie?”.
prof. dr hab.Henryk DomańskiSocjolog, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, w latach 2000–2012 dyrektor IFiS PAN. Bada uwarstwienie społeczne oraz ruchliwość społeczną, zajmuje się też metodologią badań społecznych i międzynarodowymi badaniami porównawczymi. Jest autorem lub współautorem wielu książek, m.in. „Zadowolony niewolnik. Studium o nierównościach społecznych między mężczyznami i kobietami w Polsce” (1992), „Społeczeństwa klasy średniej” (1994), „Prestiż” (1999), „Hierarchie i bariery społeczne w latach dziewięćdziesiątych” (2000), „O ruchliwości społecznej” (2004), „Struktura społeczna” (2007), „Społeczeństwa europejskie” (2009), „Sprawiedliwe nierówności zarobków w odczuciu społecznym” (2013), „Czy są w Polsce klasy społeczne?” (2015).
Dominika SitnickaDziennikarka, komentatorka polityczna. Pracuje w OKO.press; pisze głównie o polityce i prawie. Współautorka podcastów „Program polityczny” (OKO.press) oraz „Status” (newonce.radio). Publikowała teksty w pismach: „Gazeta Wyborcza”, „Res Publica Nowa”, „Guardian”, „Krytyka Polityczna”, „K MAG”. Ukończyła prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.
Wojciech SzackiKieruje działem politycznym Polityki Insight, odpowiada za śledzenie sceny partyjnej i utrzymywanie kontaktów z PO i PiS. Jest odpowiedzialny za poranny briefing polityczny. W latach 2002–2012 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, gdzie śledził politykę partyjną i opisywał zmiany opinii publicznej. Jest autorem artykułów, felietonów, komentarzy, wywiadów i analiz politycznych. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim.
Zapisz się!
Organizatorzy
Patronat medialny
Kiedy?
21 maja 2024 r., godz. 10.30–15.30
Gdzie?
Uniwersytet SWPS, sale: S304 i S305
ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
Kontakt
dr Oliwia Szczupska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.