Doktor Daniela Wybrańczyk laureatką konkursu „Rising Stars 2024”
Z radością informujemy, że dr Daniela Wybrańczyk z USWPS zajęła drugie miejsce w XIII edycji prestiżowego konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra”. Młodzi prawnicy wyróżniani są w nim za osiągnięcia zawodowe i naukowe, działalność pro bono oraz dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa. Serdecznie gratulujemy!
Doktor Daniela Wybrańczyk – wschodząca gwiazda prawa
W konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra” nagradzani są prawnicy i prawniczki, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia, a już wyróżnili się swoją pracą, wiedzą i odpowiedzialną postawą. Konkurs organizuje wydawnictwo Wolters Kluwer, a jego patronem medialnym jest serwis Prawo.pl.
Oceniając uczestników, kapituła konkursu bierze pod uwagę różnorodne kryteria, takie jak:
- osiągnięcia zawodowe;
- przedsiębiorczość;
- umiejętność łączenia kariery z pracą naukową;
- znajomość nowych technologii z obszaru legal tech;
- działalność pro bono,
- dbałość o jakość stanowienia i stosowania prawa;
- kreatywność;
- rozumienie trendów rynkowych.
Wielki sukces naukowczyni z Uniwersytetu SWPS
Zdobycie drugiego miejsca w konkursie „Rising Stars 2024”, organizowanym przez Wolters Kluwer Polska, to dla mnie ogromne wyróżnienie. Cieszę się, że moja działalność została doceniona. Zgłoszenia kandydatów oceniane były przez Kapitułę z uwzględnieniem licznych kryteriów. Brano pod uwagę wiedzę merytoryczną, osiągnięcia naukowe, kreatywność, innowacyjność i umiejętność pracy z biznesem. Ponadto członkowie Kapituły uwzględniali wykorzystywanie nowych technologii w pracy, dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa, zaangażowanie w pracę na rzecz państwa prawa i społeczeństwa, działalność pro bono oraz opinie klientów (wewnętrznych i zewnętrznych), przełożonych lub wspólników na temat kandydata.
Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 144 prawników. Spośród nich kapituła wybrała 35 finalistów, a z nich dziesięciu laureatów nagrody głównej i pięciu laureatów nagród specjalnych. Na podium oprócz naszej pracowniczki znaleźli się także adwokatka Dagmara Miler (pierwsze miejsce) oraz adwokat Artur Kula (trzecie miejsce). Wyniki ogłoszono podczas gali 19 listopada 2024 r.
Poznaj wszystkich laureatów konkursu „Rising Stars 2024”
Ceniona prawniczka
Doktor Daniela Wybrańczyk ma 34 lata, jest radczynią prawną i mediatorką. To specjalistka w dziedzinie prawa rodzinnego i procedury cywilnej. Karierę zawodową rozpoczęła jako asystentka sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Następnie pracowała jako associate w międzynarodowej kancelarii prawnej Baker McKenzie.
Obecnie pełni funkcję eksperta ds. legislacji w Kancelarii Sejmu oraz redaktorki merytorycznej bazy orzecznictwa w wydawnictwie C.H. Beck. W październiku 2024 r. została powołana do Zespołu doradczego przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw Prawa Unii Europejskiej.
Działaczka na rzecz dzieci i młodzieży
Doktor Wybrańczyk od lat angażuje się w działalność pro bono, współpracując z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Prowadziła lekcje prawa dla licealistów, a wcześniej zajęcia przygotowawcze do matury z wiedzy o społeczeństwie. Była członkinią kapituły konkursu „Kancelaria Przyjazna Dziecku”.
Jest też współautorką poradnika psychologicznego dla rodzin zagrożonych sytuacją porwań rodzicielskich, tj. nielegalnego przetrzymywania dziecka przez jednego z rodziców bez zgody drugiego. Publikację wydała Fundacja Itaka.
Laureatka prestiżowych nagród
Prace naukowe dr Wybrańczyk były wielokrotnie wyróżniane w konkursach:
- 2015 r. – 1. miejsce w konkursie na najlepszą pracę magisterską, organizowanym przez Stowarzyszenie Notariuszy RP;
- 2017 r. – wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu na najlepszą pracę pisemną z zakresu rejestracji stanu cywilnego, prawa osobowego oraz prawa rodzinnego, organizowanego przez redakcję czasopisma „Metryka. Studia z zakresu prawa osobowego i rejestracji stanu cywilnego”;
- 2023 r. – 1. miejsce w konkursie na najlepszą pracę doktorską organizowanym przez Rzecznika Praw Dziecka za publikację „Sytuacja prawna małoletniego dziecka rozwodzących się rodziców”.
Interdyscyplinarna badaczka
Metodologia badań pani doktor nie ogranicza się wyłącznie do interpretacji tekstów prawnych, korzysta obficie z dorobku innych nauk. Podchodzi do badań w sposób innowacyjny, poszukując zagadnień dotąd nie badanych, a jednocześnie doniosłych społecznie i praktycznie istotnych.