Zapraszamy na wykłady o psychologii uzależnień
Wydział Psychologii w Katowicach i Koło Naukowe uNIEzależnieni zapraszają do udziału w prelekcjach z cyklu „Psychologia uzależnień”. Będzie to świetna okazja, aby poszerzyć i uaktualnić swoją wiedzę o substancjach psychoaktywnych i innych używkach. Słuchacze dowiedzą się również, w jaki sposób mogą pomóc osobom uzależnionym. 18 marca 2023 r. odbędą się dwa wykłady stacjonarne w filii Uniwersytetu SWPS w Katowicach, w przyszłości planowane są również spotkania online.
-
Uzależnienie – dlaczego ludzie sięgają po używki mimo widocznych szkód?
Co sprawia, że ludzie się uzależniają? Czy istnieje gen uzależnienia? Czy osoby z rodzin, w których pojawiło się uzależnienie, są bardziej narażone od reszty populacji? Jak pandemia, a także związane z nią izolacja i niepewność, wpłynęły na uzależnienia oraz na osoby stosujące używki? Dlaczego ludzie sięgają po substancje psychoaktywne na co dzień i podczas pandemii? Co ich do tego motywuje? Prelegent postara się odpowiedzieć na te pytania i pochyli się z kilku perspektyw nad zagadnieniem uzależnienia. Opowie, skąd bierze się uzależnienie jako jednostka chorobowa. Słuchacze dowiedzą się również, jakimi metodami można pracować m.in. z osobami uzależnionymi i szkodliwie używającymi.
Szymon PlutaPsycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień KCPU, edukator. Autor publikacji o enteogenach oraz bloga Psychedelein – psychoterapia, terapia uzależnień, redukcja szkód, edukacja. Absolwent psychologii na Wydziale Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS oraz Zintegrowanej Szkoły Psychoterapii Uzależnień na Uniwersytecie SWPS w Katowicach akredytowanym przez PARPA. Ukończył akredytowaną superwizję pod okiem Jolanty Ryniak. W ramach procesu certyfikacji odbył staż w Ośrodku Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu. Od 2022 r. uczestnik 5-letniego kursu psychoterapii w nurcie systemowo-psychodynamicznym w Fundacji Kontekst w Krakowie, rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Od kilku lat zajmuje się polityką narkotykową i psychoterapią uzależnień. Pracuje z osobami uzależnionymi i członkami ich rodzin w poradni leczenia uzależnień Mens Sana w Tychach. Bierze udział w regularnych superwizjach klinicznych. Pracuje z użytkownikami w ramach programów redukcji szkód. Od 2021 r. współpracownik naukowy Uniwersytetu SWPS (filia w Katowicach). Opiekun merytoryczny Koła Naukowego uNIEzależnieni. Zajmuje się również organizacją i prowadzeniem szkoleń z zakresu polityki narkotykowej i uzależnień (dla firm i szkół). W przeszłości prowadził zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkół. Członek śląskiego oddziału Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (wiceprezes Zarządu SIN w latach 2020–2023) i konsultant Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego w zakresie terapii uzależnień.
-
Partyworking – zastosowanie redukcji szkód w praktyce
Mimo nielegalności, szkodliwości i negatywnych społecznych przekonań na temat używania substancji psychoaktywnych wiele osób z różnych przyczyn z tego nie rezygnuje. Generuje to różnorakie koszty społeczne, w tym uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz wykluczenie społeczne. Duża część użytkowników nie zdąży się uzależnić, jeśli w porę otrzymają profesjonalną pomoc, dlatego ważne jest podejmowanie działań minimalizujących szkody. Podejście to, nazywane redukcją szkód, jest rekomendowane przez WHO, Lekarzy bez Granic i wiele innych instytucji. Przykładowym działaniem z zakresu redukcji szkód jest partyworking, czyli praca z użytkownikami substancji w miejscach ich przebywania – w klubach, na imprezach, koncertach. Słuchacze wykładu dowiedzą się, na czym polega partyworking i z jakimi trudnościami spotykają się partyworkerzy.
Tomasz MendofikMagister psychologii, partyworker. Na co dzień pracuje jako psycholog w Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Salve”. Angażuje się w działalność Społecznej Inicjatywy Narkopolityki od 2019 r., w której koordynuje działania partyworkerskie. W latach 2021–2023 był członkiem jej zarządu. Prowadził też wewnętrzne szkolenia dotyczące psyhelpu i pierwszej pomocy psychologicznej dla członków i wolontariuszy SIN. W ramach projektu SIN Care był odpowiedzialny za PR i marketing, wypowiadał się w podcastach i prowadził poradnictwo psychologiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Dziennym Oddziale Rehabilitacyjnym Psychiatrycznym NZOZ Medican w Katowicach i krakowskim Drop-In. Pracuje z użytkowniczkami i użytkownikami substancji psychoaktywnych, wykorzystując podejście redukcji szkód, a także z osobami z organicznymi zaburzeniami układu nerwowego, zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, psychotycznymi czy zaburzeniami osobowości. Posiada doświadczenie w pracy z osobami LGBT+. Jest przeszkolony w zakresie tematyki chemseksu, interwencji kryzysowej, terapii koherencji i rekonsolidacji pamięci, redukcji szkód i integracji doświadczeń psychodelicznych. Prowadzi na Instagramie profil @pomocpsychodeliczna, poświęcony zagadnieniu integracji doświadczeń psychodelicznych.
Miejsce
Wykłady odbędą się w auli Uniwersytetu SWPS – ul. Techników 9, Katowice.
Zapisz się!
Studiuj psychologię uzależnień na Uniwersytecie SWPS
Uzależnienia są bardzo poważnym problemem współczesnego świata. Nasze społeczeństwo potrzebuje specjalistek i specjalistów, którzy będą umieli z nim walczyć. Na Uniwersytecie SWPS możesz zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie niesienia pomocy osobom uzależnionym i wspierania ich rodzin!
Jeśli masz dyplom licencjata, rozważ studia II stopnia z psychologii na Wydziale Psychologii w Katowicach, na których możesz wybrać specjalność psychologia uzależnień.
Psychologia
stacjonarne, niestacjonarneA może zainteresują cię studia podyplomowe z psychologii uzależnień?
Komitet organizacyjny
- Szymon Pluta
- Szymon Miążek
- dr Daniel Melerowicz