Dzień z Wydziałem Nauk Humanistycznych w Warszawie – dołącz do nas!
Myślisz o studiach na Uniwersytecie SWPS? Interesujesz się kulturą współczesną i nowymi mediami? Lubisz języki obce? A może chcesz projektować innowacje? Odwiedź nasz wydział i poznaj wykładowców. Weź udział w fascynujących wykładach i prelekcjach!
Posłuchaj ciekawych wykładów (10.00–13.00)
-
Co robimy na TikToku? O spędzaniu czasu w mediach cyfrowych
Social media w coraz większym stopniu kształtują otaczającą nas rzeczywistość – wbrew swojej nazwie, nie tylko społeczną! Podczas spotkania porozmawiajmy o tym, w jaki sposób media cyfrowe wpływają na nasz język, komunikację i style porozumiewania się. Jak kształtują nasze relacje i nas samych? Co przyczyniło się do ogromnej popularności Instagrama, Discorda czy TikToka? Jak rozsądnie wdrażać zdrowe zasady higieny cyfrowej? Jakie stereotypy dotyczące internetu utrudniają osiągnięcie porozumienia między pokoleniami? Posłuchaj o TikToku, na którym nie tylko się siedzi, lecz także się go bada!
drKarol JachymekKulturoznawca, filmoznawca. Ekspert w obszarach: edukacji, kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych, komunikacji w nowych mediach i trendów w popkulturze. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i klientów biznesowych na temat: współczesnym praktyk medialnych, komunikacji międzypokoleniowej, komunikacji w social mediach (szczególnie na TikToku), technik kształcenia na odległość, myślenia projektowego (Design Thinking), kreatywnych metod warsztatowych. Stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2013). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia poświęcone filmom, popkulturze, przemianom obyczajowym i nowych zjawiskom medialnym. Współtwórca kierunku School of Ideas: projektowanie innowacji. -
Współczesny fenomen Azji – mikrowykład z dyskusją
Wiek XXI bywa nazywany wiekiem Azji, ponieważ region ten staje się kluczowy dla globalnej strategii, polityki i gospodarki. Jakie są przyczyny tego zjawiska?
drStanisław KozłowskiPolitolog, emerytowany zawodowy dyplomata z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Departament Azji i Pacyfiku) oraz polskiej ambasadzie w Singapurze. Autor monografii „Współpraca strategiczno-polityczna i gospodarcza w regionie Azji i Pacyfiku po zimnej wojnie” (2022). -
Praca w mediach dziś. Czy można być dziennikarzem i z tego wyżyć? Jak zmienia się rynek pracy dla dziennikarzy i dziennikarek w Polsce
Opis wkrótce.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSAdam LeszczyńskiHistoryk, dziennikarz i publicysta. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Współzałożyciel i dziennikarz OKO.press, wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej”, komentator życia politycznego i społecznego w mediach elektronicznych. Publikował regularnie m.in. w „Newsweeku”, „Polityce”, „Krytyce Politycznej”. Autor wielu książek historycznych i reporterskich. Za „Ludową historię Polski” (2020) został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z warsztatu dziennikarza prasowego, historii Polski, komentarza politycznego, publicystyki społecznej.
Weź udział w warsztatach (11.10–13.00)
-
Jak walczyć z dezinformacją za pomocą danych?
Poznaj przyczyny dezinformacji. Dowiedz się, jak się rozprzestrzenia oraz jakie narzędzia stosują osoby, które specjalizują się w jej zwalczaniu.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSMirosław FiliciakMedioznawca. Dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji, nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jest współtwórcą techno-kulturowego projektu „Kultura 2.0”, współtworzył też pierwszy polski medialab – inicjatywę samokształceniową z pogranicza aktywizmu społecznego, sztuki i technologii. Kierował licznymi projektami badawczymi. Jest autorem kilku książek oraz zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Kultura Popularna”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z nowych mediów, popkultury i kultury audiowizualnej.drKuba PiwowarDoktor nauk o kulturze, socjolog, analityk danych. Ekspert w zakresie technologii, big data, etyki w analizie danych, procesów transformacji cyfrowej w organizacjach. Zajmuje się kulturowymi i społecznymi aspektami rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologii oraz algorytmiczną kulturą. Interesuje się zagadnieniem wykluczenia z technologii ze względu na płeć, rasę, klasę i seksualność. Bada media i ich użytkowników, prowadzi queer studies i gender studies. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia ze społeczno-kulturowych aspektów technologii, krytycznej analizy danych, metod badań medioznawczych, sztucznej inteligencji oraz nowych mediów. -
Ćwiczenia z wyobraźni. Jak pracuje się z trendami klimatycznymi?
Zastanawiasz się, co przyniesie przyszłość? Zapraszamy na miniwarsztaty z projektowania innowacji – zagraj z nami w karty! Zobacz, jak pracuje się z kartami przyszłości na zajęciach uniwersyteckich.
Martyna ObarskaNa co dzień wdraża w życie interdyscyplinarność w obszarze studiów miejskich i studiów o kulturze. Bada, uczy i opisuje, jak zmieniają się miasta. Przygląda się inicjatywom na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych pojawiającym się w polskich i zagranicznych miastach. Na Wydziale Nauk Humanistycznych w Warszawie jest pełnomocniczką dziekana ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym i społecznym. Koordynatorka miejskiego semestru School of Ideas: projektowanie innowacji. Prowadzi zajęcia dla studentów kierunków humanistycznych i projektowych. -
Nie ucz się angielskiego z polskich reklam!
Mikrowarsztat o wymowie angielskiej, popularnych błędach i ich pochodzeniu – na przykładach z polskich reklam. Dowiedz się, jak poradzić sobie z błędami, i zapamiętaj poprawną formę poprzez rymy czy powiedzonka. Będzie wesoło!
drAgnieszka ChadaAnglistka. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z fonetyki i wymowy, a także kursy poświęcone grafemice języka angielskiego i zróżnicowaniu akcentów tego języka.
-
Co nowego w Skandynawii?
Jakie nowości pojawiły się w naszej kulturze i życiu codziennym dzięki krajom Północy? Jakie nowe trendy Skandynawia proponuje nam dziś? Zapraszamy na rozmowę o krajach skandynawskich i ich mieszkańcach.
drMałgorzata KłosSkandynawistka, anglistka i językoznawczyni. Zajmuje się językoznawstwem historycznym i szeroko rozumianymi zależnościami między językiem a kulturą. Interesuje ją to, w jaki sposób język odzwierciedla i generuje zmiany społeczne i kulturowe. Bada językowe tabu oraz skandynawską poprawność polityczną, uchodzącą za bezwzględną. Tłumaczy szwedzką literaturę, m.in. powieści Håkana Nessera.
drMagdalena DomeradzkaFilolożka szwedzka, językoznawczyni, tłumaczka. Zajmuje się m.in. analizą dyskursu, zwłaszcza debatą polityczną i publiczną, oraz kategoryzacją w ujęciu kontrastywnym. Współpracuje ze szwedzkimi mediami. Współprowadziła Polenpodden – szwedzki podcast relacjonujący bieżące wydarzenia w Polsce.
-
Hiszpański inaczej!
W 22 krajach na świecie hiszpański jest językiem urzędowym. Dla 440 milionów ludzi to język rodzimy. Znając hiszpański, możesz swobodnie podróżować i pracować w Hiszpanii, całej Ameryce Środkowej i Południowej, a także wielu innych miejscach. Dowiedz się, czy Hiszpanka mówi po hiszpańsku inaczej niż Meksykanka. Sprawdź, czy język hiszpański jest dla ciebie!
Ana Fornet GómezLektorka języka hiszpańskiego.
-
Nawet nie wiesz, że znasz włoski!
Używamy ich na co dzień, nawet jeśli nie znamy włoskiego. Skąd biorą się te zwroty w naszym życiu? Jak można szybko i sprawnie zanurzyć się w język „wielkiego buta”? Weź udział w angażujących warsztatach lingwistycznych!
Aleksandra Kostecka-SzewcItalianistka, ekspertka w dziedzinie glottodydaktyki. Bada wykorzystywanie nowoczesnych technologii w nauczaniu języków obcych. Jest autorką wielu publikacji naukowych oraz serii podręczników do nauki języka włoskiego „Va bene!”. Właścicielka szkoły językowej Studio Linguistico. Na Uniwersytecie SWPS jest koordynatorką specjalności italianistyka. Prowadzi zajęcia z praktycznej nauki języka włoskiego oraz przedmiot „Włochy w mediach”.
Zapisz się!
Gdzie?
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
Dlaczego warto studiować na naszym wydziale
Jeśli marzysz o zdobyciu tytułu filologa, na naszej uczelni będziesz mieć do dyspozycji profesjonalne kabiny do tłumaczeń symultanicznych. Jesteś pasjonatem języków azjatyckich? Skorzystaj z naszego multimedialnego księgozbioru orientalistycznego. A może od zawsze chcesz zostać dziennikarzem lub dziennikarką? U nas będziesz pracować w specjalistycznych pracowniach radiowo-telewizyjnych i uczyć się warsztatu od najlepszych praktyków z branży. Kulturoznawców czekają z kolei zapierające dech w piersiach projekty badawcze. W School of Ideas będziesz projektować usługi i innowacje pod czujnym okiem ekspertów z zewnętrznych instytucji partnerskich. Sprawdź, co nasz wydział ma do zaoferowania!
Odwiedź stronę Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie
Zobacz przykładowe kierunki
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
stacjonarne, niestacjonarneFilologia angielska
stacjonarne, niestacjonarneFilologia norweska
stacjonarneIberystyka
studia 3-letnie
stacjonarne, niestacjonarneKultura współczesna
stacjonarneKulturoznawstwo
niestacjonarneStudia azjatyckie. Chiny i Azja Wschodnia
z językiem chińskim, koreańskim lub japońskim
stacjonarneInteresuje cię inny kierunek? Zapoznaj się z pełną ofertą studiów w Warszawie