Eksperci z Uniwersytetu SWPS wśród najczęściej cytowanych badaczy na świecie
Z dumą informujemy, że pracownicy naukowi naszej uczelni znaleźli się w gronie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców świata. W zestawieniu obejmującym dorobek niemal 200 tys. autorów publikacji z 22 dyscyplin znaleźli się prof. Aleksandra Łuszczyńska, prof. John Nezlek oraz prof. Bogdan Wojciszke.
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS w globalnym rankingu najbardziej wpływowych badaczy
Lista najczęściej cytowanych naukowców uwzględniająca cały ich dorobek obejmuje niemal 200 tys. badaczy z całego świata. Ponad tysiąc z nich pracuje w polskich ośrodkach badawczych. W tym prestiżowym gronie są także pracownicy naukowi Uniwersytetu SWPS:
- prof. Aleksandra Łuszczyńska, ekspertka w dziedzinie psychologii zdrowia z Wydziału Psychologii we Wrocławiu
Zobacz pełny biogram - dr hab. John Nezlek, prof. Uniwersytetu SWPS, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu
- prof. Bogdan Wojciszke, autorytet w dziedzinie psychologii miłości i władzy z Wydziału Psychologii w Sopocie.
Zobacz pełny biogram
Poandto w zestawieniu uwzględniającym cytowania z 2021 r. znalazł się także dr hab. Ben Stanley, prof. Uniwersytetu SWPS, politolog i socjolog z Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie.
Pozycja badaczy z Uniwersytetu SWPS wśród reprezentantów polskich uczelni
Wśród naukowców reprezentujących polskie uczelnie, bez podziału na dyscypliny, prof. John Nezlek zajmuje 49. miejsce. Na przestrzeni lat 1975-2022 ukazało się 147 publikacji, których był autorem lub współautorem. W okresie analizowanym przez twórców rankingu (1996-2021) jego publikacje były cytowane przez innych badaczy ponad 5,5 tys. razy.
Na 101. pozycji plasuje się prof. Aleksandra Łuszczyńska, która wydała 169 publikacji w latach 2002-2022. W latach 1996-2021 inni badacze cytowali jej prace ponad 6 tys. razy.
Prof. Bogdan Wojciszke, autor 61 publikacji wydanych w latach 1987-2022, zajmuje miejsce 277. Jego prace były cytowane niemal 3 tys. razy.
W zestawieniu naukowców z polskich uczelni niepublicznych prof. Nezlek znajduje się na drugim, prof. Łuszczyńska na trzecim, a prof. Wojciszke na czwartym miejscu.
Wśród naukowców z polskich uczelni, których dominującą lub drugą dyscypliną jest psychologia społeczna, pierwsze dwa miejsca zajmują odpowiednio prof. John Nezlek (dyscyplina dominująca) i prof. Aleksandra Łuszczyńska (druga dyscyplina), a prof. Bogdan Wojciszke (dyscyplina dominująca) plasuje się na miejscu czwartym. Według analogicznych kryteriów w obszarze zdrowia publicznego pierwsze miejsce zajmuje prof. Aleksandra Łuszczyńska (dyscyplina dominująca).
Metodologia rankingu najbardziej wpływowych naukowców
Zestawienie 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie opracowują wspólnie Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo naukowe Elsevier oraz firma SciTech Strategies. Twórcy rankingu analizują m.in. liczbę cytowań, indeks Hirscha, miejsce na liście autorów danej publikacji i stosunek liczby cytowań do opublikowanych artykułów.
Autorzy rankingu opublikowali dwie listy. Pierwsza obejmuje cały dorobek naukowy autorów i cytowania w okresie 1996-2021. Druga – liczbę cytowań tylko z 2021 roku. Znaleźli się na nich naukowcy z całego świata reprezentujący 22 dyscypliny i 174 subdyscypliny.