Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu SWPS po raz kolejny liderem w rankingu „Rzeczpospolitej”
Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu SWPS działająca przy Wydziale Prawa w Warszawie od 2019 r. nieprzerwanie należy do ścisłej czołówki kraju w ogólnopolskim rankingu „Rzeczpospolitej” oraz Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych. W tym roku po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu – pomimo tego, że ostatni czas (pandemia COVID-19, rosyjska inwazja w Ukrainie) stanowił dla wszystkich klinik prawnych duże wyzwanie, jednak nasza poradnia fachowo sprostała przeszkodom.
Po raz kolejny wśród najlepszych
Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu SWPS od 2021 r. zajmuje pierwszą, najwyższą lokatę w rankingu studenckich klinik prawa „Rzeczpospolitej” oraz Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych:
- 1. miejsce w 2023 r.
- 1. miejsce w 2022 r.
- 1. miejsce w 2021 r.
- 2. miejsce w 2020 r.
- 2. miejsce w 2019 r.
W tegorocznej edycji pierwsze miejsce dzieli z pięcioma innymi poradniami: Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu w Białymstoku i Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Co czyni naszą poradnię najlepszą w kraju?
Nasza Poradnia prowadzi działalność pro bono. Po pomoc prawną można się zgłosić również zdalnie. Porad udzielają studenci z Wydziału Prawa w Warszawie. Klinika służy pomocą osobom, które nie mogą pozwolić sobie na drogie usługi adwokata lub radcy prawnego. Studenci interpretują sytuację prawną klientów, analizują umowy i sporządzają opinie prawne. Wszystko odbywa się pod nadzorem merytorycznym opiekunów – doktorów nauk prawnych, adwokatów i radców prawnych. Pracując od razu na żywej tkance, pod okiem specjalistów w dziedzinie, studenci prawa działający w Poradni zyskują znakomite kwalifikacje do przyszłego zawodu.
Kryteriami branymi pod uwagę przy ustalaniu rankingu „Rzeczpospolitej” 2023 były:
- współczynnik liczby studentów udzielających się w klinikach do liczby opiekunów,
- miejsce klinik w strukturach uczelni,
- działalność w zgodzie ze standardami określonymi przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych,
- działalność wykraczająca poza podstawowe zadania klinik.
Każda z tych kategorii ma takie samo znaczenie, gdyż za każdą z nich można było maksymalnie otrzymać 25 punktów. Poradnia funkcjonująca na naszej uczelni zdobyła maksimum punktów we wszystkich wymienionych aspektach.
Jak możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej”, idea rankingu i metodologia obliczania pozycji zostały tak opracowane, by poradnie nie rywalizowały ze sobą. Poprawa pozycji danej poradni w rankingu nie przesuwa innej na niższe miejsce.
Dowiedz się więcej o kryteriach rankingu
Niesiemy pomoc pokrzywdzonym przez wojnę
Ostatnie lata stanowiły ogromne wyzwanie zarówno dla samych uniwersyteckich poradni studenckich, jak i dla ich klientów. Pandemia mocno ograniczyła dostęp do ich usług wszystkim osobom potrzebującym pomocy. Nasza poradnia sprostała temu wyzwaniu poprzez prowadzenie sprawnych konsultacji online. Nie pozostaliśmy obojętni również na problemy osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy.
Skorzystaj z darmowej porady prawnej
Osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej zapraszamy do kontaktu z Poradnią w październiku 2023 r., w nowym roku akademickim. W Studenckiej Poradni Prawnej działają cztery sekcje: prawa pracy, prawa cywilnego, wsparcia cudzoziemców oraz wsparcia biznesu start-up. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Poradni.
Studiuj prawo na Uniwersytecie SWPS i zmieniaj świat na lepsze!
Kształcimy specjalistów przygotowanych do wejścia na rynek pracy. Według rankingu „Rzeczpospolitej” Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS oferuje najwyższą jakość kształcenia ze wszystkich wydziałów prawa na uczelniach niepublicznych w Polsce. Zadecydowała o tym m.in. wysoka zdawalność absolwentów na aplikacje prawne oraz ich świetne losy ekonomiczne po opuszczeniu murów uniwersyteckich.
Na Uniwersytecie SWPS nabędziesz pogłębioną teoretyczną wiedzę i praktyczne kompetencje prawnicze, opanujesz również podstawy zarządzania i psychologii. Zajmiesz się analizą przepisów, pisaniem tekstów prawnych, przeprowadzaniem rozumowań prawniczych i rozwojem umiejętności interpersonalnych. Zapoznasz się z różnymi ścieżkami kariery. Zyskasz kwalifikacje i obycie, dzięki którym świetnie odnajdziesz się na aktualnym rynku pracy.
Prawo na Uniwersytecie SWPS możesz studiować w Warszawie, we Wrocławiu lub w Poznaniu.