Rektor Uniwersytetu SWPS przewodzi Radzie Rektorów ERUA
Z dumą informujemy, że rektor Uniwersytetu SWPS, prof. Roman Cieślak, został wybrany na przewodniczącego Rady Rektorów European Reform University Alliance. Sojusz ERUA jest jednym z międzynarodowych partnerstw instytucji szkolnictwa wyższego, czyli tzw. Uniwersytetów Europejskich, powołanych i finansowanych przez Komisję Europejską. Rada Rektorów jest najwyższym organem decyzyjnym sojuszu.
Rada Rektorów European Reform University Alliance
Profesor Roman Cieślak został wybrany na przewodniczącego Rady Rektorów ERUA podczas ostatniego spotkania rektorów uczelni zrzeszonych w sojuszu. To wyraz uznania dla roli, jaką nasz uniwersytet odgrywa w tym międzynarodowym partnerstwie.
Rada Rektorów to najwyższy organ decyzyjny ERUA. Odpowiada za sformułowanie strategii sojuszu oraz zatwierdza kluczowe decyzje strategiczne i polityki mające wpływ na jego działania. Do zadań jej przewodniczącego należą m.in.:
- wsparcie prac nad opracowaniem strategii sojuszu, we współpracy z członkami Rady Rektorów, sekretarzem generalnym oraz koordynatorami z poszczególnych uczelni partnerskich;
- zapewnianie realizacji ogólnych celów strategicznych sojuszu i monitorowanie postępów w tym zakresie;
- formułowanie rekomendacji dotyczących strategii i polityk sojuszu.
Przewodniczący pełni również rolę głównego ambasadora ERUA. Prezentuje cele, osiągnięcia i wyzwania stojące przed sojuszem oraz promuje jego wkład w badania naukowe i działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego.
O European Reform University Alliance
ERUA to międzynarodowy sojusz zawarty w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. Każde tego typu konsorcjum zrzesza co najmniej trzy instytucje szkolnictwa wyższego z co najmniej trzech krajów członkowskich UE lub innych krajów programu. Inicjatywa została powołana przez Komisję Europejską w 2019 r. Jej celem jest poprawa konkurencyjności uczelni europejskich w porównaniu z najlepszymi uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych czy w Azji.
W skład sojuszu ERUA wchodzą:
- University of Paris 8 (Francja, koordynator konsorcjum),
- Uniwersytet SWPS (Polska),
- Mykolas Romeris University (Litwa),
- University of Macerata (Włochy),
- University of the Aegean (Grecja),
- University of Las Palmas de Gran Canaria (Hiszpania),
- Viadrina European University (Niemcy),
- New Bulgarian University (Bułgaria).
Uniwersytet SWPS dołączył do ERUA jako partner stowarzyszony w październiku 2022 r. W lipcu tego roku staliśmy się pełnoprawnym członkiem sojuszu. Włączenie do inicjatywy Uniwersytetów Europejskich było priorytetem naszej strategii międzynarodowej na lata 2022–2025. Członkostwo w ERUA otworzyło przed nami możliwość ścisłej współpracy dydaktycznej i badawczej z europejskimi uczelniami. Wzmocniło też naszą pozycję na arenie międzynarodowej.
Przeczytaj więcej na temat członkostwa Uniwersytetu SWPS w ERUA
W ERUA odpowiadamy za innowacje w kształceniu
W listopadzie uczelnie zrzeszone w sojuszu rozpoczęły prace nad strategicznym projektem ERUA2. Ma on na celu m.in.:
- zacieśnienie współpracy między partnerami i stworzenie przyjaznego środowisku międzyinstytucjonalnego kampusu;
- opracowanie założeń dla wspólnych programów studiów i zwiększenie mobilności studentów;
- działania wspierające budowę bardziej sprawiedliwego, otwartego i inkluzywnego społeczeństwa.
W połowie grudnia na Uniwersytecie Las Palmas de Gran Canaria odbędzie się pierwsze spotkanie robocze. Uniwersytet SWPS jest liderem grupy odpowiedzialnej za innowacyjne programy nauczania. Jej zadaniem jest stworzenie kompleksowego i zintegrowanego systemu edukacji obejmującego wspólne programy studiów i możliwość uzyskania wspólnych dyplomów, innowacyjne metody nauczania i uczenia się, ułatwienia w zakresie mobilności oraz internetowe zasoby edukacyjne.