Uniwersytet SWPS w sojuszu European Reform University Alliance
Uniwersytet SWPS oficjalnie jest już pełnoprawnym członkiem sojuszu European Reform University Alliance, jednego z 50 Uniwersytetów Europejskich. To międzynarodowe partnerstwa, które powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej i skupiają 430 instytucji szkolnictwa wyższego z całego kontynentu. Nasza uczelnia jest pierwszą i jak dotąd jedyną niepubliczną uczelnią z Polski, która znalazła się w tym gronie.
Jesteśmy częścią międzynarodowej społeczności akademickiej
Komisja Europejska 3 lipca opublikowała listę 30 sojuszy europejskich uczelni wybranych do finansowania w ramach programu Erasmus+ „Uniwersytety Europejskie”. Jednym z nich jest European Reform University Alliance (ERUA), którego członkiem jest Uniwersytet SWPS.
Jesienią zeszłego roku nasza uczelnia dołączyła do ERUA w roli partnera stowarzyszonego. Od dziś oficjalnie jest pełnoprawnym członkiem sojuszu. Przez ten czas mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się konkretnym działaniom podejmowanym przez zrzeszone uczelnie w obszarze edukacji, badań i współpracy z otoczeniem.
Mamy coś do zaoferowania naszemu sojuszowi, ale także możemy się wiele nauczyć. Najistotniejszą korzyścią jest jednak zmiana sposobu myślenia. Znamy się i lubimy, identyfikujemy podobne problemy, ale przede wszystkim mamy wspólne cele i wartości. Jestem przekonany, że nasza współpraca w ramach sojuszu rozszerzonego o nowych członków przyniesie wiele korzyści – nie tylko dla społeczności stowarzyszonych uczelni. Dołączenie do sojuszu ERUA daje możliwości ścisłej współpracy dydaktycznej i badawczej z europejskimi uczelniami, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a przede wszystkim wspólnego kształcenia przyszłych pokoleń obywateli demokratycznej Europy i działania na rzecz pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych i regionach działalności ERUA.
W skład utworzonego w 2020 roku konsorcjum wchodzi obecnie 8 europejskich uczelni:
- University of Paris 8 (Francja, koordynator konsorcjum),
- Uniwersytet SWPS (Polska),
- Mykolas Romeris University (Litwa),
- University of Macerata (Włochy),
- University of the Aegean (Grecja),
- University of Las Palmas de Gran Canaria (Hiszpania),
- Viadrina European University (Niemcy),
- New Bulgarian University (Bułgaria).
Dowiedz się więcej na temat działalności ERUA
Realizujemy założone cele i wzmacniamy swoją pozycję w Europie
Włączenie do Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich było priorytetem obecnej Strategii Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. Pełne członkostwo w sojuszu zwiększa znaczenie i konkurencyjność naszej uczelni na arenie międzynarodowej.
W dzisiejszej rzeczywistości, jeżeli uczelnia ma ambicje by być rozpoznawalną i liczącą się w Unii Europejskiej, powinna być członkiem tej inicjatywy. Dlatego tak bardzo jestem dumny, że nam się udało i dołączyliśmy do tego elitarnego grona, jako członek sojuszu ERUA. Jesteśmy pierwszą – i jak dotąd jedyną – niepubliczną polską uczelnią zaproszoną do rodziny Uniwersytetów Europejskich.
Członkostwo w ERUA niesie ze sobą wymierne korzyści dla całej społeczności akademickiej. Pozwala na rozszerzenie sieci kontaktów, opracowanie wspólnych interdyscyplinarnych programów nauczania oraz rozwój działalności badawczej. Ułatwia także wzajemne wizyty i wymianę pracowników naukowych, studentów, wykładowców oraz pracowników pionu administracyjnego, a także organizację międzynarodowych spotkań naukowych.
Uniwersytety Europejskie – współpraca ponad granicami
Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej. Została zatwierdzona przez Komisję Europejską w 2017 r. i ma na celu zwiększenie konkurencyjności uniwersytetów z UE w stosunku do uniwersytetów z USA, Wielkiej Brytanii i Azji. W dalszej perspektywie Uniwersytety Europejskie mają stać się uniwersytetami przyszłości, które będą wyróżniały się wysoką jakością edukacji, badań, innowacyjnością i konkurencyjnością w stosunku do innych światowych uczelni.
Sojusze te zrzeszają instytucje rozmieszczone nie tylko w stolicach, ale też w bardziej odległych regionach 35 krajów europejskich, w tym wszystkich państw członkowskich UE oraz Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Partnerami stowarzyszonymi sojuszy mogą być instytucje szkolnictwa wyższego z krajów uczestniczących w procesie bolońskim.