Dzień z prawem na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu
Jeśli marzysz o studiowaniu prawa, serdecznie zapraszamy Cię na dzień z prawem na naszej uczelni. Zwiedzisz wydział, poznasz kadrę dydaktyczną i wysłuchasz interesującego wykładu na wybrany temat. Czy istnieją przestępstwa doskonałe? Jak odróżnić utwór inspirowany od opracowania? Na czym polega rola mediatora w konfliktach? Dowiedz się podczas tegorocznej edycji dnia z prawem na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w symulowanej rozprawie sądowej.
Chcesz studiować prawo? Zapraszamy!
Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nic dziwnego, że towarzyszy jej wiele pytań i wątpliwości. Przyszli studenci zastanawiają się, czy odnajdą się w wybranej dziedzinie i jakie są dalsze perspektywy: czy łatwo znaleźć pracę po studiach i czy będzie dobrze płatna.
Prawo to jeden z najchętniej wybieranych kierunków, otwierający przed absolwentami wiele drzwi. Dzięki swoim zawiłościom jest niezwykle interesującą dyscypliną wiedzy, o czym przekonasz się już 14 czerwca 2022 r.
Wydarzenie rozpoczniemy z przytupem o godzinie 10.00. Zainauguruje je symulowana rozprawa sądowa, nawiązująca do fabuły książki „Terror” F. von Schiracha. Zadecydujesz o wyroku człowieka, który zabił 164 osoby, aby ocalić kilkadziesiąt tysięcy. Powinien zostać uniewinniony czy skazany za zabójstwo?
-
Rozprawa sądowa w oparciu o fabułę zaczerpniętą z książki Ferdinanda von Schiracha „Terror”
Wyobraź sobie następującą sytuację. W maju 2022 r. w Poznaniu zostaje uprowadzony samolot pasażerski, na pokładzie którego znajduje się 164 pasażerów i członków załogi. Terroryści chcą rozbić maszynę na warszawskim stadionie, gdzie siedzi ok. 70 tys. kibiców meczu piłkarskiego. Niemal natychmiast w powietrze wzbijają się odrzutowce bojowe, które towarzyszą porwanemu samolotowi. Trwa gorączkowa wymiana zdań. Mimo rosnącego zagrożenia nie zapada decyzja o ewakuacji stadionu. Dowodzący pilotami generał wydaje rozkaz, by piloci czekali na instrukcje, gdyż są prowadzone negocjacje z terrorystami. Terroryści zbliżają się do stadionu. Major Adam Kowalski widzi, że pod nimi znajduje się puste pole, bez budynków, ale za dwie minuty samolot znajdzie się nad Warszawą, a za dziesięć będzie już nad stadionem. Dowódcy dalej nie wydają rozkazu o zestrzeleniu samolotu. Major Kowalski ma świadomość, że zestrzelenie samolotu nad Warszawą spowoduje dodatkowe straty, gdyż części samolotu spadną na budynki. Decyzję podejmuje więc samodzielnie i mimo braku rozkazu każe zestrzelić samolot. Jest przekonany, że uratuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi i czyni słusznie. Państwo polskie uważa jednak inaczej: Kowalski zostaje oskarżony o morderstwo 164 osób i niewykonanie rozkazu. Jaki zapadnie wyrok? Po przeprowadzeniu rozprawy z udziałem studentów prawa Uniwersytetu SWPS, możesz wziąć udział w głosowaniu i zadecydować o wyroku.
drPiotr JóźwiakPrawnik. Zajmuje się prawem sportowym i prawem karnym. Naukowo interesuje się historią adwokatury. Jest obrońcą w postępowaniach karnych i wykroczeniowych, a także autorem skarg do Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego. Autor książki „Odpowiedzialność dyscyplinarna w sporcie" i redaktor wielu publikacji naukowych, m.in. „Zasad etyki zawodowej w służbach mundurowych" i „Przestępczego seksu". Na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z prawa karnego, prawa karnego skarbowego, prawa wykroczeń i prawa karnego wykonawczego. W 2021 r. został powołany do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinanrego ds. studentów i doktorantów Uniwersytetu SWPS.
Po rozprawie w godzinach 11.30–13.00 odbędą się równolegle trzy spotkania warsztatowe. Będą dotyczyć prawa karnego, prawa filmowego i mediacji.
-
Czy istnieją przestępstwa doskonałe?
Niełatwo udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie. Mając na uwadze, że nie wszyscy sprawcy przestępstw zostają wykryci i skazani, można byłoby powiedzieć, że tak. Nie jest to jednak prawda, gdyż w wypadku większości przestępstw kryminalnych powstają ślady kryminalistyczne. Każda obecność, każdy kontakt pozostawia ślad. Celem przestępców jest pozostawienie jak najmniejszej ilości śladów, co bardzo utrudnia pracę organom ścigania. Znalezienie śladów na miejscu zbrodni jest często dopiero początkiem dalszych działań, zmierzających do uzyskania odpowiedzi na kolejne ważne pytanie – czy dowód obecności jest dowodem sprawstwa?
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSPiotr HerbowskiPrawnik. Zajmuje się kryminalistyką, postępowaniem karnym oraz wykorzystaniem wyników badań poligraficznych i czynności operacyjno-rozpoznawczych. Naukowo interesuje się taktyką prowadzenia czynności wykrywczych i dowodowych w sprawach kryminalnych. Ma wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie służby w jednostkach terenowych Policji. Autor monografii „Badanie poligraficzne jako metoda weryfikacji wersji śledczych” (2011) oraz wielu publikacji w czasopismach naukowych. Laureat XX Edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Hanauska na Pracę Roku z Dziedziny Kryminalistyki za monografię „Poufne Osobowe Źródła Informacji. Aspekty kryminalistyczne i prawnodowodowe” (2018). Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z kryminalistyki, czynności operacyjno-rozpoznawczych, psychologii sądowej i postępowania karnego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu kryminalistyki, czynności operacyjno-rozpoznawczych, psychologii sądowej i postępowania karnego.
-
Inspiracja czy opracowanie?
Pamiętacie polski film z 2019 r. „(Nie)znajomi”? Kilka lat wcześniej powstał bardzo podobny włoski film pt. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Obydwa opowiadają w zasadzie tę samą historię. Grupa przyjaciół podczas wspólnej kolacji postanawia w ramach zabawy upublicznić wszystkie swoje e-maile, rozmowy, SMS-y. Jak łatwo się domyślić, wychodzi z tego niezły bałagan, bo każdy ma tajemnice, którymi nie chce się dzielić nawet z najbliższymi przyjaciółmi. Obydwa filmy stanowią pretekst do pokazania różnic między inspiracją a opracowaniem w filmowym prawie autorskim. Inspiracja jest niezależnym, samoistnym dziełem, opracowanie natomiast czerpie rozpoznawalne cechy twórcze z innego utworu. Jak je w praktyce odróżnić? Jakie są następstwa dokonania opracowania? Czy potrzebna jest zgoda twórcy na stworzenie utworu inspirowanego? Dr Aleksandra Bagieńska-Masiota opowie o prawie filmowym od kuchni.
drAleksandra Bagieńska-MasiotaPrawniczka, politolożka. Specjalizuje się w tematyce prawa prasowego, autorskiego i politycznego. Naukowo interesuje się problematyką ochrony prawnoautorskiej i wolnością słowa w kontekście ochrony dóbr osobistych. Zajmuje się również sposobem funkcjonowania mediów współcześnie i w ujęciu historycznym. Autorka „Sejmowej komisji śledczej w systemie politycznym RP” i podręcznika „Ochrona praw autorskich. Zarys wykładu dla nieprawniczych kierunków studiów”. Współautorka rozdziałów w publikacjach „Polityka medialna w Polsce. Bilans dwudziestolecia obowiązywania ustawy o radiofonii i telewizji” oraz „Edukacja medialna w dobie współczesnych zmian kulturowych, społecznych i technologicznych”. Na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z prawa autorskiego i prasowego oraz z ochrony własności intelektualnej.
-
Nie taki konflikt straszny... Jak prawnik pomaga ludziom w konfliktach?
W jaki innowacyjny sposób podejść do konfliktu? Jak rozwiązać go bez sądu? Jaka jest rola nowoczesnego prawnika w konflikcie? Mediator to stosunkowo nowy zawód prawniczy. Mediator pracuje dla obu stron i pomaga im rozmawiać. W mediacji panują dużo mniej formalne warunki niż w sądzie. Mediacja to podążanie za stronami, szukanie porozumienia, alternatywa dla dłużących się procesów sądowych. To praca z emocjami skonfliktowanych stron, z uprzedzeniami przeszkadzającymi w osiągnięciu porozumienia.
drTomasz P. AntoszekPrawnik, psycholog, mediator. Specjalizuje się w prawie cywilnym, własności intelektualnej oraz negocjacjach i mediacjach. Interesują go także psychologia zarządzania konfliktem oraz psychologia pracy i biznesu. Zajmuje się alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów, mediacjami, prawem cywilnym, prawem zobowiązań, prawem umów, negocjacjami oraz psychologią konfliktu. Mediator z listy stałych mediatorów w sprawach cywilnych zgłoszonej Prezesowi Sądu Okręgowego w Poznaniu. Współwłaściciel Domu Mediacyjnego w Poznaniu. Prowadzi mediacje gospodarcze, cywilne oraz z zakresu prawa własności intelektualnej. Trener biznesu – realizuje m.in. szkolenia z zarządzania konfliktem. Kilkukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego, Polskiego Centrum Mediacji (oddział w Poznaniu), Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii (PSSIAP) oraz prezes Instytutu Rozwoju Prawa. Autor referatów i artykułów naukowych z zakresu prawa cywilnego oraz alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Współtwórca akcji społecznej #KochamySpory, promującej polubowne rozwiązywanie sporów. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu prawa cywilnego, mediacji, negocjacji i postępowania cywilnego.
Informacje organizacyjne
Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca 2022 r. na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS (ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10). Wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy
Kolejny dzień z prawem
Dzień z prawem to cykliczne wydarzenie organizowane na naszych wydziałach w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Zobacz, jakie tematy prawne zostały poruszone podczas poprzednich edycji.
- Poznań 2016
- Wrocław 2016
- Warszawa 2017
- Poznań 2017
- Wrocław 2017
- Poznań 2018
- Wrocław 2018
- Poznań 2020
Co wyróżnia prawo na Uniwersytecie SWPS?
Studiując prawo na naszej uczelni, nabędziesz nie tylko pogłębioną teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności prawnicze, a także zarządcze i psychologiczne. Nie będziesz uczyć się przepisów na pamięć, a zajmiesz się ich analizą, pisaniem tekstów prawnych, przeprowadzaniem rozumowań prawniczych i rozwojem umiejętności interpersonalnych. Zostaniesz prawnikiem z krwi i kości, gdyż nasze prawo jest jednym z trzech najlepszych w Polsce wg rankingu Perspektywy 2021
Podczas studiów możesz działać w najlepszej studenckiej poradni prawnej w Polsce (ex aequo z poradniami z UW i KUL). Będziesz udzielać darmowych porad prawnych osobom, które nie mogą sobie pozwolić na pomoc adwokata lub radcy prawnego. Pomożesz interpretować sytuację klientów, analizować umowy i sporządzać projekty pism procesowych. Pracując od razu na żywej tkance, nabędziesz najlepsze kwalifikacje do przyszłego zawodu. Zobacz ranking studenckich poradni prawnych 2021
Prawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarneZapoznaj się z ofertą studiów prawniczych i pokrewnych
Organizatorzy
Formularz zgłoszeniowy
Zapisz się już teraz! Zostały ostatnie miejsca.