Photo Summit Days 2025 na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu

Uniwersytet SWPS oraz Concordia Design zapraszają do Wrocławia na koleną odsłonę wyjątkowego festiwalu fotograficznego. Tegoroczne Photo Summit Days potrwają od 30 do 31 maja. W programie warsztaty z najlepszymi polskimi fotografami, wystawy, przeglądy portfolio oraz inspirujące prelekcje i dyskusje o przyszłości fotografii.
Fokus na człowieka
Po raz kolejny kadra Katedry Grafiki i podyplomowych studiów fotografii na Uniwersytecie SWPS łączą siły z Concordia Design, by wspólnie zorganizować wyjątkowe wydarzenie dla miłośników fotografii.
Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu Photo Summit Days jest hasło „Only Human”. Skupiamy się na człowieczeństwie w całej jego różnorodności. W centrum uwagi znajdą się nie tylko ludzie – sfotografowani w niezliczonych stylach i formach – ale także ich interakcje z otaczającą rzeczywistością: naturą, zwierzętami, gospodarką i dynamicznie zmieniającym się krajobrazem społeczno-politycznym.
Zapraszamy na festiwalowe wystawy i dyskusje oraz do udziału w warsztatach i przeglądach portfolio. Spotkania odbywają się w Concordia Design oraz we wrocławskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na część z nich obowiązują zapisy, które uruchomimy wkrótce.
Program wydarzeń organizowanych przez Katedrę Grafiki Uniwersytetu SWPS
29 maja 2025 r. (czwartek)
Regionalna Izba Pamięci, Kąty Wrocławskie
-
Melancholijny zakład fotografii. Wernisaż zdjęć realizowanych podczas warsztatów „Fotografia i surrealizm”
Organizatorzy: Katedra Grafiki i podyplomowe studia fotografii Uniwersytetu SWPS
30 maja 2025 r. (piątek)
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
-
Fotografia sportowa. Moja droga od sportowca do fotoreportera sportu – wykład
Aleksandra SzmigielSONY Europe Imaging Ambassador -
O świadomości w fotografii – wykład
Tomasz Lazar zabierze nas w podróż przez swoje projekty fotograficzne. Opowie o świadomości fotograficznej, wytłumaczy dlaczego jest tak ważna i co nam daje. Wyjaśni też, jak zmienia się proces twórczy w momencie większej świadomości oraz jak pracować nad własnym rozwojem.
dr hab.Tomasz LazarWorld Press Photo, Global Ambasador Fujifilm i wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie -
OP POP. OBRAZY JAKO EFEKT UBOCZNY – oprowadzanie po wystawie fotografii Juliusza Sokołowskiego
Idea cyklu pojawiła się jako skutek obserwacji, wizualnej interpretacji, eksperymentu i odkrycia. „Odkrycia” w „objawach realności niższej rangi” (pojęcie stworzone przez Tadeusza Kantora) obrazów niemal tożsamych ze słynnymi „kołami” Wojciecha Fangora i – równolegle – „odkrycia” w tych „kołach” przedmiotów miernego znaczenia i lichego pochodzenia. Poddanie banalnych, zdegradowanych odpadów optycznemu recyklingowi poskutkowało fotograficznymi obrazami odsyłającymi nas do techniki sfumato Leonarda da Vinci, malarstwa bezkonturowego, op-artu i… Kosmosu.
Partnerem wydarzenia jest Kantor Sztuki.
-
Klimatyczna fotografia produktowa w stylu neo-noir – warsztaty fotograficzne
Prowadzący przedstawi autorskie techniki oświetleniowe, stylizacji sceny oraz sposobów fotografowania produktu w aranżacji. Estetyka operowania obrazem opierać się będzie o styl „cinematic” oraz mroczną atmosferę sci-fi w wymiarze komercyjnym. Przykłady realizacji w tym stylu możecie zobaczyć na tej stronie internetowej
Adrian SeligaWykładowca technik oświetleniowych na podyplomowych studiach fotografii oraz na kierunku grafika na Uniwersytecie SWPS. Visual storyteller, fotograf produktowy oraz pasjonat kreacji reklamowych. Związany ze znanymi markami kosmetycznymi (Tołpa, Organique, Miya) i outdoorowymi (m.in. Nitecore, Acebeam, Fenix Lighting, LOOP Universe). Współpracował przy sesjach zdjęciowych na okładki magazynów „Women's Health” i „Men's Health”. Pasjonuje się stylami wizualnymi w fotografii (aktualnie eksploruje dziedzinę cinematic photography) oraz praktyką projektowania komunikacji. W wolnym czasie uprawia bushcraft, strzelectwo, testuje na sobie odzież techniczną i chodzi po górach, najchętniej w złą pogodę. -
Przegląd portfolio
Interesuje mnie fotografia kreacyjna, aranżowana, inscenizowana i konceptualna. Jeśli lubisz wymyślać zdjęcia i tworzyć własne koncepcje artystyczne lub korzystasz w swojej pracy z intuicji i wyobraźni, zastanawiasz się, co zrobić dalej ze swoimi fotografiami, przyjdź na konsultację swojego fotograficznego portfolio.
Agata GrzychWykładowczyni fotografii kreacyjnej i inscenizowanej na podyplomowych studiach fotografii na Uniwersytecie SWPS. Od wielu lat prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA. Wcześniej uczyła przedmiotów fotograficznych w Policealnym Studium Animatorów Kultury „Skiba” oraz w Technikum nr 15 we Wrocławiu. Obecnie prowadzi warsztaty fotograficzne na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a wcześniej we wrocławskich Konturach Kultury, Centrum Kultury Agora i Ośrodku Postaw Twórczych (OPT). Kuratorka kilkudziesięciu wystaw. Współpracowała z BWA Wrocław, Galerią Entropia, Tiff Festival, ASP we Wrocławiu i WBPiCAK w Poznaniu. W latach 2018–2024 prowadziła „Galerię u Agatki”, w której odbyło się ponad 100 wystaw. Obecnie działa w gua Collective. Prowadzi audycję o sztuce „Artefakty” w radiu Luz. Uczestniczyła w wielu wystawach, m.in. na Fotofestiwalu w Atenach i podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie. W swojej twórczości zajmuje się m.in. religijnym kiczem i niezobowiązującą fotografią dokumentalną. -
Przegląd portfolio
Na co dzień używam fotografii do tworzenia wymyślonych światów. Czasami są to światy reklamy, niekiedy moje własne. Wszystkie mają ze sobą coś wspólnego. Jeśli lubisz łączyć fotografię z modą, architekturą czy performansem, przyjdź na konsultację swojego fotograficznego portfolio.
Jacek KołodziejskiWykładowca komunikacji wizualnej na podyplomowych studiach fotografii na Uniwersytecie SWPS. Artysta wizualny, który tworzy głównie za pomocą fotografii, ale w swojej praktyce artystycznej wykorzystuje również inne media: design, rzeźbę, malarstwo, i sztukę wideo. W swoich działaniach eksploruje ideę odmienności, wyjątkowości i (hybrydycznej) tożsamości, traktując je jako punkt wyjścia dla starannie dopracowanych, konceptualnych zdjęć, a także instalacji i obiektów artystycznych, które jako elementy scenografii lub indywidualne byty zostają zarejestrowane na jego zdjęciach. Interdyscyplinarne podejście sprawia, że Kołodziejski wykracza poza granice medium fotografii, które staje się w jego rękach raczej narzędziem do zapisu ostatecznego efektu konceptualnych zmagań oraz procesu kreatywnego, w którym odgrywa rolę nie tylko pomysłodawcy i reżysera każdego detalu, ale również najczęściej wykonawcy fotografowanych obiektów. -
Przegląd portfolio
W swojej pracy twórczej mam styczność zarówno z precyzyjnym planowaniem zdjęć, jak i z aranżowaniem spontanicznych sytuacji. Jeśli interesuje cię balans między planem, a przypadkiem lub chcesz wzmocnić konceptualne podejście w swojej twórczości, przyjdź na konsultację swojego fotograficznego portfolio.
Kamil KotarbaFotograf, artysta wizualny i dyrektor artystyczny. Miłośnik snu i jedzenia. Tytuł magistra uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W jego twórczości nie dominuje żaden styl wizualny, bardziej chodzi w niej o eksplorację konceptualną. Działa pomiędzy sztuką, modą i zleceniami komercyjnymi. Uzależniony od obrazów. Robi dużo zdjęć. Mieszka i pracuje w Warszawie. -
Przegląd portfolio
To bez znaczenia, czy robisz dużo zdjęć czy mało. Najważniejsze jest to, że są twoje. Być może brzmi to banalnie, ale naprawdę warto powtarzać, że każda fotografia to decyzja, deklaracja, zajęcie stanowiska. Jestem ciekaw. o czym opowiadasz i na co patrzysz. A jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu własnej pracy, przyjdź na konsultację swojego fotograficznego portfolio.
drKarol KrukowskiWykładowca fotografii narracyjnej na podyplomowych studiach fotografii oraz na kierunku grafika w Uniwersytecie SWPS. Wykładowca i popularyzator wiedzy historycznej, teoretycznej i praktycznej z dziedziny fotografii. Twórca, wydawca, organizator plenerów i warsztatów. Autor kanału edukacyjnego o fotografii na platformie YouTube „Karol o fotografii” oraz dwuletniego kursu online „Szkoła Karola”. Pomysłodawca i organizator Przeglądu Fotografii w Sokołowsku. W swojej twórczości bada relację obrazu fotograficznego z tekstem oraz fotograficzną reprezentację fenomenu genius loci. W 2021 r. uzyskał stopień doktora sztuki na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, publikując książkę „Pręgierz” – fotograficzny picture-book opowiadający pięćsetletnią historię miasta z perspektywy stojącego na wrocławskim rynku pręgierza. W swoich publikacjach wykorzystuję fotografię do analizy relacji społecznych oraz oddziaływania miejsc na mieszkańców. W 2006 r. wspólnie z dr. Maciejem Bączykiem opublikował książkę „Niewidzialna mapa Wrocławia”, która jest analizą postrzegania miasta przez osoby niewidome. W 2012 r. w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław, wydał publikację „Przejście”, będącą efektem pracy grupy studentów nad badaniem społecznej i kulturotwórczej roli architektury miejskiej. -
Dekonstrukcja stylu – rozmowa o fotografii i pokaz zdjęć Kamila Kotarby
Zapraszamy na rozmowę o fotografii, podczas której wspólnie przyjrzymy się roli konceptu i procesu twórczego w realizacji sesji zdjęciowej. Porozmawiamy o tym, jak idea kształtuje finalny efekt, gdzie kończy się przypadek i zaczyna świadoma kreacja. Podzielimy się osobistymi doświadczeniami i podyskutujemy na temat balansu między artystyczną wizją a wymaganiami rynku i świata sztuki.
Jacek KołodziejskiKamil Kotarba
Gdzie i kiedy?
Miejsce: Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, ul. Ostrowskiego 30b
Termin: 30 maja 2024 r., godz. 12.00–19.00.
Organizatorzy
Grafika i fotografia na Uniwersytecie SWPS – studia dla kreatywnych
Zobacz inne aktualności

















































































