Dzień z Prawem na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu – spotkajmy się!

Zastanawiasz się, czy prawo to kierunek dla ciebie? A może od dawna planujesz zostać prawnikiem? Przyjdź 2 czerwca na spotkanie z gośćmi i wykładowcami Wydziału Prawa i Komununikacji Społecznej we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS. Posłuchasz ciekawych wystąpień i poznasz różne aspekty wykonywania zawodów prawniczych. Dowiesz się m.in. jak wzajemnie wpływają na siebie biznes i prawodawstwo oraz jakie są podstawy działania systemów prawnych w Wielkiej Brytanii i USA. Porozmawiamy też o wyzwaniach, przed jakimi stoi edukacja prawnicza w XXI w. Spotkajmy się! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.
Poznaj program spotkania
-
Powitanie uczestników i uczestniczek spotkania
10.00-10.15
sala 120
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSIwona SierpowskaPrawnik, radca prawny. Specjalizuje się w prawie administracyjnym, prawie socjalnym i problematyce pomocy społecznej. Kieruje Katedrą Prawa na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu USWPS, jest także zastępcą dyrektora Instytutu Prawa USWPS.
-
Edukacja prawnicza jako fundament kariery zawodowej: współczesne wyzwania i możliwości
10.15–11.00
sala 120
Edukacja może stanowić kluczowy element budowania kariery zawodowej przyszłego prawnika. Posłuchaj, jakie drzwi może otworzyć w przyszłości fakt posiadania wykształcenia prawniczego. Dowiedz się, jakie możliwości, ale i wyzwania – stoją dziś przed adeptami prawa i jego praktykami.
adw. drJędrzej JachiraAdwokat, doktor nauk prawnych, wspólnik i współzałożyciel Kancelarii Sobota Jachira. Konsul Honorowy Republiki Chile. Przedmiot jego specjalizacji stanowią sprawy dotyczące roszczeń kredytobiorców wobec banków, w tym zwłaszcza związanych z kredytami powiązanymi kursami walut obcych, kredytami opartymi o mechanizm WIBOR oraz tzw. sankcja kredytu darmowego. Zajmuje się ochroną interesów kredytobiorców w postępowaniach z inicjatywy banków, szczególnie w sprawach o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, o waloryzację oraz niesłusznie wypowiedzianych umów kredytowych. Od początku praktyki adwokackiej udziela wsparcia prawnego dla biznesu, obsługując podmioty krajowe i zagraniczne. Posiada uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Reprezentuje klientów m.in. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W 2023 r. nominowany w prestiżowym konkursie organizowanym przez wydawnictwo Wolters Kluwer „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra”. W okresie odbywania studiów doktoranckich wielokrotny stypendysta, autor monografii naukowej oraz artykułów w języku angielskim. W 2023 r. obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim.
Regularnie występuje w roli eksperta w mediach krajowych, m.in. („Polityka”, „Newsweek”, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, TVN24, Polsat News). Zaangażowany w działalność pro bono, odznaczony przez prezydenta Wrocławia w 2022 r. medalem honorowym „Merito de Wratislavia”. Rotarianin i współzałożyciel wrocławskiego klubu rotariańskiego Rotary Novum.
Pełni funkcję pełnomocnika zarządu do spraw współpracy międzynarodowej w Dolnośląskiej Izbie Gospodarczej, odpowiadając za kooperację m.in. z ambasadami krajów zainteresowanych współpracą z Izbą i firmami prowadzącymi działalność na terenie Dolnego Śląska.
W 2023 r. mianowany przez Prezydenta Republiki Chile Konsulem Honorowym Chile. Okręg jego jurysdykcji obejmuje woj. dolnośląskie, lubuskie i opolskie. W ramach misji zaangażowany w projekty międzynarodowe, na styku biznesu, kultury i turystyki. Posługuje się językiem angielskim i hiszpańskim. Pasjonat tenisa, kolarstwa i żeglarstwa.
-
Przerwa
11.00–11.15
-
Prawo i biznes – jak wzajemnie na siebie wpływają
11.15–12.00
sala 120
Czy prawo to tylko kodeksy i sądowe rozprawy? A może dynamiczny świat biznesu, negocjacji i strategicznego doradztwa? Jeśli zastanawiasz się nad studiami prawniczymi i chcesz dowiedzieć się, jak wygląda praca prawnika w świecie korporacji, startupów i międzynarodowych transakcji – koniecznie posłuchaj tego wystąpienia. Dowiesz się, jak wygląda kariera prawnika w biznesie – od studiów, przez wybór specjalizacji aż po pierwsze duże projekty. Poznasz kluczowe kompetencje, które otwierają drzwi do najlepszych kancelarii i firm. A dodatkowo przeanalizujesz prawdziwe case study!
Daniel KulaAssociate w zespole OW Legal, specjalizujący się w obszarze prawa IT i nowych technologii. W swojej krótkiej karierze zawodowej Daniel miał okazję pracować nad wieloma kompleksowymi projektami związanymi z wdrożeniami systemów IT, sztuczną inteligencją, w tym wprowadzaniem na rynek europejski produktów technologicznych. Łączy pracę zawodową i naukę w trybie stacjonarnym od II roku studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z zagranicznymi klientami, wspierając ich w negocjowaniu umów, nawigowaniu w przestrzeni regulacyjnej w Polsce i w Unii Europejskiej oraz w sporach gospodarczych. Najbardziej interesują go tematy związane ze sztuczną inteligencją, prawem autorskim i wymogami produktowymi UE.
-
Przerwa
12.00–12.15
-
A brief introduction to the system of law in the Anglosphere countries (System prawny w krajach anglosaskich – krótkie wprowadzenie) – wykład w języku angielskim
12.15–13.00
sala 120
Jak działają systemy prawne w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych? W czym są podobne do tego funkcjonującego w Polsce? Czym jest common law i skąd się wywodzi? Dlaczego tak istotne są w nim precedensy? Ile lat muszą uczyć się tamtejsi prawnicy? Posłuchaj wykładu i sprawdź swoją wiedzę w interaktywnym quizie – wszystko po angielsku.
The presentation will cover the legal systems that exist in the UK and the USA. The audience will learn about common law and where it originated from, why precedents are so important, as well as what the career paths are for a lawyer in the UK and the USA and how many years they have to study before they can be admitted to practice. We will discuss the basic differences and similarities between the legislative systems in Poland and the Anglosphere countries, and finally the audience will have the opportunity to test their newly acquired knowledge by taking part in an interactive quiz. The presentation will be held in English.
Aleksandra GóreckaLektor i tłumacz języka angielskiego z niemal 30-letnim doświadczeniem. Absolwentka Wydziału Filologii Angielskiej oraz Podyplomowego Studium Przekładu na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele lat prowadziła kursy Legal English dla szkół językowych i kancelarii prawnych, równocześnie specjalizując się w tłumaczeniach prawniczych, w tym w szczególności umów w obrocie handlowym, umów spółek, opinii prawnych oraz artykułów naukowych z różnych dziedzin prawa. Ma doświadczenie również w tłumaczeniu tekstów i umów z obszarów energii odnawialnej, transportu śródlądowego, bankowości i finansów oraz obrotu nieruchomościami.
Z Uniwersytetem SWPS współpracuje od 2012 r. Obecnie w Katedrze Prawa na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu prowadzi zajęcia z prawniczego języka angielskiego, koordynuje działania wrocławskiej filii USWPS jako Zarejestrowanego Centrum Egzaminacyjnego TOLES oraz organizuje sesje egzaminu TOLES dla studentów i studentek USWPS.
Zapisy wkrótce!
Dołącz do nas! Szczegóły organizacyjne
- Gdzie? Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, Wrocław, sala 120
- Kiedy? 2 czerwca 2025 r., godz. 10.00
Wyjątkowe prawo na Uniwersytecie SWPS
W Polsce uczy się prawa w ten sam sposób od dziesiątków lat – rzetelnie, ale czy skutecznie? Doświadczenie skłania do odpowiedzi: nie. Absolwenci studiów prawniczych nie są przygotowani do zawodu, brakuje im praktycznej wiedzy i umiejętności. Owszem, znają przepisy prawa, ale nie posiadają odpowiedniego warsztatu. Na Uniwersytecie SWPS jest inaczej! Nasze studia uczą analitycznego i strategicznego myślenia prawniczego. Nie wymagamy zapamiętywania przepisów, lecz ich właściwej interpretacji. Z nami nauczysz się sprawnie korzystać z baz aktów prawnych i przećwiczysz do perfekcji umiejętność argumentacji prawniczej.
Zobacz naszą pełną ofertę studiów prawniczych
Organizator
Zobacz inne aktualności



















































































