Konkurs „CHANGE IT” rozstrzygnięty!

10 zespołów studenckich przez pół roku opracowywało projekty rozwiązań istotnych problemów społecznych. Uczestników drugiej edycji konkursu startupowego „CHANGE IT” wspierali eksperci i ekspertki z banku Credit Agricole, Mastercard, Uniwersytetu SWPS i Politechniki Wrocławskiej. 29 czerwca odbył się finał. Poznaj zwycięzców!
Innowacje zmieniające świat na lepsze
„CHANGE IT – IMPACTFUL INNOVATION CHALLENGE” to organizowany przez Uniwersytet SWPS konkurs na najlepszą innowację impactową, czyli taką, która może realnie poprawić jakość życia wybranej grupy społecznej.
Wśród trudnych tematów, z którymi zmierzyli się uczestnicy i uczestniczki tegorocznej edycji, znalazły się m.in.:
- stymulacja uciskowa dzieci w spektrum autyzmu,
- poruszanie się po mieście osób z niepełnosprawnościami,
- samotność młodych ludzi,
- dawanie nowego życia materiałom z odpadów,
- promocja młodej sztuki,
- kryzys bezdomności.
Do tworzenia innowacji zmieniających świat potrzeba różnorodności. Dzięki konkursowi „CHANGE IT – IMPACTFUL INNOVATION CHALLENGE” mieliśmy szansę zobaczyć, że multidyscyplinarne zespoły potrafią świetnie współpracować i wymyślać niesamowite rozwiązania. Przekonaliśmy się, jak bardzo potrzebne są takie programy dla osób studiujących na wszystkich możliwych kierunkach. Dzięki „CHANGE IT” uczestniczki i uczestnicy mieli szansę wykorzystywać swoje talenty i wspólnie uczyć się, jak projektować innowacje, które są oparte na najnowszych technologiach, dobrze dobranych modelach biznesowych i – co najistotniejsze – rozwiązują realne, społecznie ważne dla nas wszystkich problemy świata.

Dowiedz się więcej o konkursie „CHANGE IT”
Poznaj nagrodzone zespoły i ich projekty
Trzy zwycięskie zespoły otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez partnerów programu „CHANGE IT”.
Handy Hug – rękawica uciskowa dla dzieci w spektrum autyzmu (ASD)
Pierwsze miejsce zdobył zespół, który opracował prototyp rękawicy Handy Hug, służącej do stymulacji dotykowej dzieci w spektrum autyzmu. Będzie ona wielkim wsparciem dla terapeutów, rodziców i dzieci z ASD. W ulotce start-upu czytamy: „Wszystkie małe dzieci poznają świat poprzez dotyk. Ale co w momencie, gdy pojawią się trudności z tym zmysłem? Świat staje się złożony, trudny, niezrozumiały. Taką sytuację mają dzieci na spektrum autyzmu, bo ponad 90% z nich ma specyficzne potrzeby sensoryczne – w tym dotykowe”.
Skład zespołu: Małgorzata Hajdaczuk, Daria Gruberska, Julia Zabrocka, Anna Zabrocka i Tomasz Pietkun.

WHERELY – aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami
Drugie miejsce zajął projekt aplikacji na smartfony WHERELY, która ułatwi osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po mieście pełnym barier architektonicznych.
Projekt tworzyli: Paweł Stańczyk, Lidia Liberska, Kamil Godawski, Karolina Lizunov i Mateusz Łysak.

Waste share – koniec z marnowaniem jedzenia
Trzecie miejsce przypadło narzędziu Waste share, które umożliwi przekazywanie resztek produktów spożywczych osobom zainteresowanym ich wykorzystaniem, np. na kompost.
Członkami zespołu byli: Ewa Kleszcz, Joanna Wiatrowska, Piotr Tomczak i Jakub Zolich.

Wyróżnienie dla projektu Starbridge
Jury zdecydowało się też przyznać wyróżnienie narzędziu Starbridge, które będzie pomagać artystkom i artystom w tworzeniu własnych marek, pozwoli im zaistnieć w sieci i wesprze w budowaniu relacji z partnerami biznesowymi. Nad Starbridge pracowali: Hanna Marcinków, Dominika Stempin, Hanna Fiebig i Fatoumata Bocar.
Kto wziął udział w konkursie?
W każdym zespole startującym w konkursie musieli znaleźć się:
- przynajmniej jeden student lub studentka Uniwersytetu SWPS,
- przynajmniej jeden student lub studentka Politechniki Wrocławskiej.
Uczestnicy reprezentowali całe spektrum kierunków studiów: grafikę, dziennikarstwo, prawo, psychologię, automatykę przemysłową, elektronikę, chemię i inżynierię materiałów, inżynierię zarządzania, inżynierię systemów, budownictwo i architekturę oraz informatykę.
Niezwykle pracowite pół roku
W ciągu sześciu miesięcy trwania programu zespoły wzięły udział w sześciu grupowych sesjach konsultingowych i kilkudziesięciu sesjach indywidualnych, m.in. na następujące tematy:
- zarządzanie własnością intelektualną – Katarzyna Paprzycka (Politechnika Wrocławska), Anna Rożkowicz (WTS Patent Attorneys)
- segmentacja rynku i persona – Marianna Zbyryt (Credit Agricole)
- analiza konkurencji – Bartek Dajer (Credit Agricole)
- model biznesowy – Lech Zasławski i Krzysztof Chlabicz (Credit Agricole)
- propozycja wartości – Elżbieta Jarmusz, Karolina Mojsym (Mastercard)
- prezentacja sprzedażowa – Małgorzata Domagała (Mastercard)
Stałą opiekę merytoryczną uczestnikom i uczestniczkom konkursu zapewniły specjalistki z Uniwersytetu SWPS:
- Agnieszka Młodzińska-Granek – koordynatorka programu „CHANGE IT”, adiunktka Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu;
- Patrycja Radek – koordynatorka programu „CHANGE IT”, brokerka innowacji z Centrum Transferu Wiedzy;
- Katarzyna Pasiak – członkini zespołu koordynującego program „CHANGE IT”, brokerka innowacji z Centrum Transferu Wiedzy.
Podsumowanie
Nadszedł czas na wyciągnięcie wniosków, zaplanowanie kolejnych działań i zasłużony odpoczynek. Koordynatorki konkursu pragną gorąco podziękować partnerom biznesowym, bez których „CHANGE IT” nie zaistniałoby w obecnej formie: Akademickiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej, bankowi Credit Agricole oraz firmie Mastercard.
Zobacz inne aktualności


















































































