Wspólnie projektujemy innowacyjne ścieżki edukacji ERUA
Na początku października 2024 r., Uniwersytet SWPS w Warszawie gościł Radę Prorektorów ds. Edukacji sojuszu European Reform University Alliance (ERUA) oraz reprezentantów wszystkich uczelni członkowskich konsorcjum. Celem spotkań i warsztatów było stworzenie innowacyjnych ścieżek edukacji dla studentek i studentów wszystkich uczelni członkowskich sojuszu.
Spotkanie Rady Prorektorów ERUA
Spotkanie Rady Prorektorów ds. Edukacji ERUA prowadziła prof. Ewa Gruszczyńska, prorektorka ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. Prorektorzy mieli za zadanie podjęcie kluczowych decyzji umożliwiających powstanie wspólnego programu studiów.
Prorektorzy dyskutowali także o inicjatywach dydaktycznych realizowanych w ramach konsorcjum, w tym także o kwestii mikropoświadczeń (tzn. kwalifikacji skupionych na danej profesjonalnej czy zawodowej dyscyplinie i powiązania certyfikacji ze ściśle określonym zbiorem umiejętności). Omówili również bieżące sprawy konsorcjum, na przykład organizację nadchodzącego wydarzenia ERUA Day (12 grudnia), politykę językową w odniesieniu do wspólnych działań dydaktycznych, progres w dążeniu do celów w poszczególnych zadaniach i plany operacyjne na rok 2024/2025.
Było to trzecie spotkanie Rady Prorektorów odpowiadających w uczelniach konsorcjum za obszar kształcenia. Dwudniowe obrady były nie tylko bardzo intensywne, ale i produktywne. Kluczowe decyzje są podejmowane w trybie dialogu, pokazują też gdzie, mimo zaangażowania, napotykamy na wyzwania, głównie natury formalno-prawnej. Dzięki tym spotkaniom, oprócz prac bieżących, zyskujemy również wiedzę na temat szans i trudności związanych z planowanym wprowadzeniem wspólnego europejskiego dyplomu.
Podstawy wspólnego programu studiów
Równolegle do spotkania Rady Prorektorów odbywały się warsztaty z udziałem przedstawicieli wszystkich uczelni członkowskich sojuszu, podczas których tworzono podstawy przyszłego, wspólnego programu studiów ERUA. Będą to dwuletnie, interdyscyplinarne studia drugiego stopnia, których wiodącą dyscypliną będzie socjologia. Program będzie dotyczył migracji ze szczególnym naciskiem na dobrostan dzieci i nastolatków oraz włączanie ich do różnych obszarów życia społecznego (ang. Migration with a particular focus on the wellbeing and inclusion of migrant children and adolescents in various areas of societal life).
Ważnym elementem wspólnego programu studiów ma być mobilność studentów_ek, która umożliwi im zapoznanie się z tematyką migracji z różnych perspektyw. W programie studiów rozważa się odbycie jednosemestrowego stażu, w jednej z uczelni członkowskich ERUA, połączonego z prowadzeniem badań naukowych, które staną się podstawą badawczej pracy magisterskiej.
Warsztaty były prowadzone przez prof. Ilarię Pirone, Prorektorkę ds. kształcenia i spraw studenckich z Uniwersytetu Paryż 8 oraz Radosława Stanczewskiego, Dyrektora Biura ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS.
Czytaj więcej o działalności Uniwersytetu SWPS w sojuszu ERUA